Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy wciąż rośnie. Możemy ich spotkać niemal w każdym sektorze. Pracodawcy zatrudniają osoby z Ukrainy, gdyż są one pracowite, rzetelnie podchodzące do swojej pracy, dyspozycyjne, a do tego stosunkowo tanie w utrzymaniu, stąd też tak duża popularność, by to właśnie pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy/ wypełniali szeregi danej firmy. Będąc jednak pracodawcą, większość zastawia się nad tym, gdzie takich osób szukać. Czy powinno się to robić na własną rękę, czy może skorzystać z pomocy określonych agencji? 

 

Każdy pracodawca doskonale wie, że zatrudnienie pracownika to nie lada wyzwanie i bardzo trudna praca. Wiadomo bowiem, że każdy chce w swoich szeregach ludzi, którzy będą dobrzy w swojej pracy i którzy będą w stanie spełnić oczekiwania, jakie nakłada na nich dane przedsiębiorstwo. O ile jeszcze zatrudnić pracownika nie jest trudno i przejrzeć CV kandydatów nie wydaje się ogromnie wykańczającym zadaniem, o tyle mieć już pracownika rzetelnego, kompetentnego i pracowitego, to już na pewno trudniejszy orzech do zgryzienia. 

 

Zlecenie poszukiwania pracowników z Ukrainy firmie zewnętrznej

Outsourcing jest coraz bardziej popularny i stawia na niego coraz większa rzesza firm. Cóż on jednak tak naprawdę oznacza? To zlecenie firmie zewnętrznej określonej usługi, która tak naprawdę może dotyczyć wszystkiego. Jeśli w grę wchodzą pracownicy z Ukrainy i tutaj, jeśli sami nie potrafimy ich znaleźć i wyszukać kompetentnych ludzi, to warto zlecić to komuś z zewnątrz. Na rynku istnieją agencje zatrudnienia, które w swojej ofercie posiadają właśnie między innymi rekrutację i zatrudnienie pracowników ze Wschodu. Wystarczy więc do takiej agencji się zgłosić i wówczas ona wykonuje wszystko za nas. My określamy, jakie mamy preferencje i kogo poszukujemy, a jej zadaniem jest znaleźć dla nas jak najlepszych ludzi na konkretne stanowiska. 

 

Kiedy sprawdzi się skorzystanie z agencji zatrudnienia pracowników z Ukrainy?

Z pewnością zawsze wtedy, gdy chcemy zatrudnić pracowników z Ukrainy, ale zupełnie nie wiemy, jak się za to zabrać. Bo skąd przeprowadzić proces rekrutacji, jeśli nie wiemy, gdzie tych ludzi szukać. Pracownicy z Ukrainy udając się do takich agencji zatrudnienia znajdują się w jej bazie i taka agencja otrzymując zgłoszenie od firmy, że poszukuje danych pracowników, od razu z nimi się kontaktuje i następuje szybki proces przyjęcia na dane stanowisko. A kiedy jeszcze sprawdzi się pomoc firmy z zewnątrz? W sytuacji, gdy chcemy zatrudnić specjalistę o określonych kwalifikacjach, takiego, który ma doświadczenie i stosowne kompetencje na danym stanowisku. Wiadomo, że trudniej będzie nam znaleźć takiego jednego, niż w przypadku agencji, która ma zapisanych kilkudziesięciu ludzi i spośród nich ma możliwość znalezienia tego odpowiedniego. Agencje to także dobre rozwiązania, gdy pracodawca poszukuje większej grupy osób. Jeśli bowiem pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-koszalin/ mają być zatrudnieni w szeregach danej firmy i potrzebnych jest ich kilkunastu, to nie trzeba osobiście przeprowadzać rekrutacji i takich ludzi pojedynczo szukać, bo ta agencja będzie miała ich dla nas od razu wszystkich. Z agencji warto skorzystać także w sytuacji, gdy szukamy kogoś do pilnego zlecenia i potrzebny jest nam pracownik ,,na już”. Dzwonimy do agencji i już kolejnego dnia taką osobę lub grupę osób u siebie w firmie mamy. I na końcu warto również wspomnieć o tym, że wiele firm nie chcąc zajmować się kwestią rozliczeń finansowych, podatkowych i ubezpieczeniowych pracowników z Ukrainy, stawia na agencje, które to mają w obowiązku tym wszystkim zająć się same. Pracodawca wysyła wynagrodzenie danego pracownika nie do niego, ale do agencji i wtedy agencja już bezpośrednio z daną osobą się rozlicza, dokonując potrąceń za poszczególne opłaty i za prowizję. 

 

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy samodzielnie

Nie zawsze jednak trzeba z agencji korzystać. Istnieje bowiem wielu pracodawców, którzy preferują bezpośredni kontakt z osobą, która ma stać się pracownikiem jego firmy. Wolą więc poświęcić temu więcej czasu, ale mieć pewność i świadomość, kogo zatrudniają. Jak więc w taki sposób pracowników pozyskać? Oczywiście idealny okazuje się być jak zawsze Internet. To właśnie za jego pośrednictwem mamy możliwość stworzenia ogłoszenia, umieszczenia go na najbardziej pożądanym portalu w ogłoszeniach: dam pracę i znalezienia takiej osoby, która nam odpowiada. Pracownicy z Ukrainy każdego dnia przeglądają ogłoszenia i odpowiadają na nie niemal od razu. Jeśli więc chcemy samodzielnie ,,zabawić się” w rekrutację, możemy i z takiej właśnie opcji skorzystać. 

Jedno jest pewne – zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy w Polsce od kilku już lat jest naprawdę bardzo duże. Przedsiębiorcy takich osób poszukują, a pracownicy ze Wschodu chętnie z takich ofert korzystają. Najważniejsze jest jednak to, aby zatrudnić osobę na dane stanowisko, która będzie tą pracę wykonywać jak najlepiej i której kompetencje pozwolą nam w pełni wykorzystać potencjał i możliwości takiej osoby. 

 

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński