Garnitury na miarę

Mężczyźni zamawiają garnitury na miarę z wielu różnych powodów. Przede wszystkim chcą lepiej wyglądać. Garnitur już sam w sobie, dodaje aparycji właścicielowi a dobrze skrojony może czynić prawdziwe cuda. Dla osób interesujących się modą to idealne zaakcentowanie indywidualnego stylu. Podczas szycia garnituru na miarę samodzielnie wybieramy krój, tkaninę oraz wszystkie dodatki. Doskonale oddaje osobowość i charakter mężczyzny a przy tym zatuszować mankamenty sylwetki. Bez względu na motywy, wszystkich którzy zdecydują się na garnitur na miarę łączy jedno, prawdopodobnie już nigdy nie zamienią garnituru od swojego krawca na żaden sklepowy produkt.

 

Historia garniturów

Początki historii garnituru sięgają wczesnych lat XX wieku, jednak dopiero na początku lat 30-stych został uznany za formalny strój męski. Przez lata bardzo zmieniała się rola garnituru w życiu mężczyzna. Dawniej nosiło się go często na mniej uroczyste wydarzenia, często był strojem codziennym. Z kolei na oficjalne uroczystości wybierano fraki lub żakiety z kamizelkami. Kolebką współczesnego garnituru jest Anglia, gdzie zdobyły pierwszych fanów. Szyku pozazdrościli im Włosi, którzy szybko pokochali eleganckie ubrania i sami zaczęli być mistrzami szycia tych strojów.

Włosi wskazują trzy najważniejsze rzeczy w dobrym garniturze: krój, kolor i tkanina. Najważniejszy jest oczywiście krój, nadaje on charakter garniturowi. Kolorystykę najlepiej wybrać w kolorach stonowanych, najbardziej uniwersalne to granat, czerń oraz szarość. Jeśli chodzi o materiał jest to najczęściej wybierany jest jedwab lub czysta wełna – są to tkaniny odporne na zagniecenia, które świetnie się układają.

Najczęściej wykorzystywane tkaniny

Klienci najczęściej decydują się na jednak lub czystą wełnę – nie są to jednak jedyne dostępne materiały. Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na budżet, cena tkaniny ma największy wpływ na cenę całego garnituru. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • bawełna – lekki i oddychający materiał, dzięki czemu zapewnia właścicielowi duży komfort noszenia, dodatkowo bawełniane garnitury na miarę są atrakcyjne cenowo,
  • wełna – to jedna z najpopularniejszych tkanin wykorzystywanych do szycia garniturów. Ceniona jest przede wszystkim za dużą odporność na zagniecenia, zapewniając nienaganny wygląd,
  • tweed – to pewna odmiana wełny, nieco grubsza niż oryginał, dlatego znajduje szeroki zastosowanie w strojach z kolekcji jesienno – zimowych,
  • kaszmir – elegancki materiał charakteryzujący się niezwykłą miękkością, garnitury z kaszmiru należą do najdroższych,
  • baratea – matowy o wyrazistej fakturze materiał, wykorzystywany jest w szczególności do szycia formalnych fraków oraz smokingów.

Cena garnituru na miarę

Nie da się ukryć, że cena garnituru na miarę nie należy do najniższej. Przeszukując internet w poszukiwaniu informacji na temat kosztu uszycia ubrania w zakładzie krawieckim, trafiamy na kwoty zaczynające się od 2000 zł. Trzeba jasno ocenić, że za spersonalizowany projekt nie jest to cena wygórowana. Cena zależy przede wszystkim od materiału na jaki się decydujemy, stopniu trudności kroju oraz renomy miejsca w którym zlecamy szycie na miarę. Finalnie mogą osiągać kwotę przekraczającą kilkanaście tysięcy złotych. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, iż garnitur szyty na miarę po prostu warto mieć. Obecnie nie jest to już przejaw snobizmu czy fanaberii. Świadomość mężczyzn w kwestii znaczenia ich wyglądu w życiu zawodowym i osobistym jest dziś zdecydowanie wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Stąd również rosnące zainteresowanie szyciem garniturów na miarę.

Duży wpływ na cenę garnituru na miarę mają również dodatki, które możemy dobrać do Naszego stroju. Wśród najpopularniejszych z nich możemy wyróżnić:

  • łaty na łokciach wykonane zazwyczaj ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Stanowią świetny dodatek do casualowych marynarek i mniej oficjalnych garniturów. Dobrze sprawdzają się w fasonach zakładanych na nieformalne spotkania, jako strój do pracy lub wyjście na miasto,
  • ozdobne guziki to często stosowany dodatek w wyjściowych garniturach. Wybór odpowiednich guzików nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tutaj dużą rolę odgrywa krawiec, który powinien wskazać jaki kolor i model najlepiej pasują do konkretnego maila.
  • kamizelki wracają do łask. Doskonale prezentują się pod marynarką, dodając elegancji, ale wygląda świetnie noszona również bez marynarki.
  • butonierka i poszetka – elegancka dziura w lewej klapie marynarki jest klasycznym elementem luksusowej marynarki. Poszetka wkładana brustaszy powinna idealnie komponować z całym garniturem na miarę.

Uszycie garnituru na miarę nie jest małym wypadkiem, ale bez wątpienia wartym swojej ceny. Idealnie dopasowany garnitur podkreśla charakter i unikalny styl mężczyzny a przy tym potrafi dodać dużo pewności siebie. Bez wątpienia każdy elegancki męzczyzna powinien posiadać w szafie przynajmniej jeden taki garnitur – bez względu na to, czy będzie z niego korzystał na co dzień czy też jedynie od święta.

 

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński