Kiedy warto brać kredyt gotówkowy?

Szybki zastrzyk gotówki kusi obecnie wielu z nas. Nic dziwnego. Przecież każdy ma jakieś swoje plany, marzenia, cele, a zazwyczaj jedynego czego nam brakuje to właśnie pieniędzy. 

Czy warto więc ulegać takim pokusom i decydować się na kredyt gotówkowy?

Odpowiedź brzmi: tak, o ile masz pewność, że jesteś w stanie sobie na to pozwolić. Dlatego do kwestii kredytu należy podchodzić na spokojnie. Nie podpisywać umowy pod wpływem impulsu, lecz podejść do tego z rozwagą i dystansem. Przede wszystkim przeanalizuj swój budżet. Zrób sobie kawę lub herbatę i w wolnej chwili usiądź do komputera i stwórz dokument, w którym określisz swoje miesięczne przychody oraz wydatki.

Uwzględniając wszystko, co jest powtarzalne – rachunki i opłaty, zakupy w postaci jedzenia, chemii gospodarczej, ubrań czy innych podstawowych rzeczy. Zdajesz sobie przecież sprawę, że kredyt gotówkowy to zobowiązanie, z którego musisz się wywiązać, choćby nie wiem co. W przeciwnym razie możesz mieć później problemy. Jeśli zdarzy Ci się zalegać ze spłacaniem rat, bank zgłosił Cię do BIK i w przyszłości raczej niechętnie przyznany zostanie Tobie kolejny kredyt, o ile w ogóle. Dlatego należy unikać takich sytuacji. Jeżeli dokonałeś już analizy swojego budżetu to wiesz, czy stać Cię na omawiane zobowiązanie. Korzystając z pomocy banku, dostosuj odpowiednią ratę do swoich możliwości. Nie decyduj się na zbyt wysoką, która będzie kusić Cię szybszą spłatą. Nigdy przecież nie wiesz, czy nie wydarzą się okoliczności, w których zabraknie Ci pieniędzy na tak dużą ratę. Lepiej postawić na mniejszą – taką, której nie odczujesz zbyt mocno w słabszych finansowo miesiącach.

Sprawdź alternatywne źródła finansowania:

Miej także na uwadze, aby wybierać bank, w którym oferowane jest najniższe RRSO. Przed podpisaniem umowy przeczytaj również dokładnie formularz informacyjny, w którym zawarte są wszystkie informacje odnośnie opłat. Jeśli cały proces przebiegł bez większych problemów to bardzo dobrze. Teraz, kiedy już kredyt gotówkowy jest Twój, pamiętaj o terminowości – to bardzo ważne! Dodatkowe pieniądze potrafią zawrócić w głowie, bądź więc świadomy powagi sytuacji i nie podejmuj takich decyzji pochopnie, bez myślenia o przyszłości. Kredyt warto brać tylko wtedy, kiedy robisz to dojrzale i z rozsądkiem.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński