Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie – obecnie w Polsce rozwód nie jest to coś, co kogokolwiek by zaskakiwało. Polacy rozwodzą się coraz częściej i jest to w zasadzie taka sama tendencja, jak na całym świecie, a przynajmniej w Europie, czy w Ameryce Północnej, czyli w tych częściach świata, które są najbardziej rozwinięte. Jest jednak jedna rzecz, która w Polsce się zmienia, a mianowicie taka, że coraz mniej osób, wnosi o rozwód z orzeczeniem o winie.

Powiedzmy sobie w ogóle o tym, co to jest rozwód z orzeczeniem o winie, czym różni się od innych form rozwodu oraz czy faktycznie powinniśmy rezygnować z wnoszenia o rozwód z orzeczeniem o winie.

Dlaczego coraz rzadziej wnosimy o rozwód z orzeczeniem o winie?

Przyczyn tego, dlaczego coraz rzadziej wnosimy pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, jest kilka, ale chyba do najważniejszych możemy na pewno zaliczyć czas trwania takiego rozwodu. Druga ważna sprawa to taka, że coraz częściej Polacy w momencie, kiedy chcą wziąć rozwód, zatrudniają kancelarię od rozwodów lub adwokata od rozwodów.

Wydawałoby się to dość niby błahym powodem, ale tak naprawdę, jeżeli weźmiemy kancelarię od rozwodów lub adwokata od rozwodów, to wówczas zostanie nam dobrze wytłumaczone, co to jest rozwód z orzeczeniem o winie, jak taki rozwód przebiega, ile może trwać oraz jakie są w ogóle szansę na to, abyśmy taki rozwód wygrali.

Prawda jest taka, że bardzo trudno jest wygrać sprawę rozwodową z orzeczeniem o winie. Jak by spojrzeć na to z perspektywy sądu, to tak naprawdę będzie on musiał bardzo dokładnie przeanalizować taką sprawę i nawet jeżeli po jednej ze stron, wina jest zdecydowanie w większości, to nawet jeżeli wykaże, że w jakimś nawet małym stopniu, druga strona się do rozwodu mogła przyczynić, to wówczas jednostronny wyrok z orzeczeniem o winie na pewno nie zapadnie. Jest to wymóg prawny, a nie widzimisię sądu. Z tego powodu wiele osób po analizie całej sprawy rozwodowej, ze swoim prawnikiem od rozwodów, bardzo często nie decyduje się na tego typu rozwód. Czasem zdecydowanie korzystniejsze jest po prostu ugody.

Co zmienia rozwód z orzeczeniem o winie?

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie przede wszystkim bardzo dużo zmienia dla obydwu stron, które się rozwodzą. Osoba, wobec której sąd zasądzi winę, przede wszystkim jest zobowiązana między innymi do tego, aby płacić alimenty dla osoby przez rozwód poszkodowanej. W taki sposób prawo jakby interpretuje tę sytuację, że druga strona, która do rozwodu się nie przyczyniła, jest poszkodowana.

Nie chodzi tutaj wcale o alimenty na przykład na dzieci, tylko chodzi o alimenty, faktycznie dla tej drugiej strony, czyli dla naszego byłego współmałżonka. Nawet jeżeli jest małżeństwo bezdzietne, to jeżeli zostanie zasądzona wina jednej ze stron, to ta druga strona ma prawo żądać alimentów, w takiej wysokości, aby poziom życia po rozwodzie nie odbiegał od tego poziomu, który był przed rozwodem.

Ma to swego rodzaju uzasadnienie. Jeżeli założymy, że w małżeństwie jedna z osób poświęcała się pracy zawodowej, a druga z osób prowadziła dom, to po rozwodzie bez orzeczenia o winie, najprawdopodobniej strona, która nie zarabiała fizycznie żadnych pieniędzy, będzie stroną dużo bardziej pokrzywdzoną. Szczególnie jest to niesprawiedliwe wtedy, jeżeli do tego rozwodu się ta osoba nie przyczyniła.

Zobacz koniecznie:

Ile może trwać rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie będzie trwał zdecydowanie dłużej niż jakakolwiek inna forma rozwodu. Wynika to przede wszystkim z ciężaru gatunkowego sprawy oraz z tego faktu, że sąd, zanim wyda wyrok, będzie musiał przeanalizować całą sprawę, włącznie z różnego rodzaju materiałem dowodowym oraz świadkami. Materiał dowodowy może być naprawdę obszerny oraz bogaty.

Po pierwsze sąd sam będzie zbierał dowody, a po drugie każda ze stron może różne dowody zgłaszać. Podobnie wygląda sytuacja z powołaniem świadków, którzy będą zeznawać odnośnie do różnego rodzaju sytuacji. Świadkowie najczęściej w sprawach rozwodowych są to członkowie rodziny, ale jeżeli chodzi na przykład o sprawy z orzeczeniem o winie, to możemy na przykład spodziewać się tego, że zostaną powołani świadkowie tacy jak na przykład nasi znajomi z pracy czy nawet sąsiedzi, dlatego sprawa taka ciągnie się najczęściej około dwóch lat. Bywają również trudne sprawy, które ciągną się nawet trzy lata lub nieco dłużej.

Adwokat

Jeżeli uczestniczymy w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie, to niezależnie od tego, po której stronie stoimy, powinniśmy zatrudnić adwokata bądź kancelarię prawniczą od rozwodów. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że sprawa, po pierwsze ciągnie się długo, więc potrzebujemy kogoś, kto będzie cały czas trzymał rękę na pulsie, a po drugie potrzebujemy kogoś doświadczonego, jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe po to, aby dobrze dobrał strategie w naszej sprawie, zgłaszał odpowiednich świadków oraz odpowiednie dowody, jak również adwokacka kancelaria od rozwodów, będzie w stanie na przykład różnego rodzaju świadków lub dowody strony przeciwnej podważać, lub wykazywać ich zeznania jako na przykład niezwiązane ze sprawą.

angielski francuski niemiecki hiszpański