Wynajem auta zamiast komunikacji publicznej – plusy i minusy

Wyjazd zagraniczny to moment, kiedy chce się złapać oddech oraz odpocząć. Dla jednych odpoczynek związany jest z leżeniem na plaży, a dla pozostałych ze zwiedzaniem bliskiej oraz dalszej okolicy miasta wybranego na cel podróży. Niestety komunikacja publiczna dociera tylko do głównych atrakcji. Z tego powodu, te mniej znane często są pomijane przez większość turystów. Dla tych bardziej wytrwałych i zmotoryzowanych powstała sieć firm, które oferują wypożyczenie samochodu.

Jak się przygotować do wynajęcia samochodu?

Wypożyczalnie samochodów różnią się między sobą ofertą, warunkami stawianymi przed swoimi klientami i przede wszystkim ceną, jaką trzeba ponieść za wynajem. Drugorzędną kwestią wydaje się klasa auta, jakie chcemy wypożyczyć – jednak nie dla wszystkich. Aczkolwiek funkcjonalność i wygoda podróży takim samochodem jest ważna. Dlatego przed wyjazdem warto się zapoznać z lokalną ofertą firm zajmujących się wynajmem, aby uniknąć problemów. Rozentuzjazmowanie wyjazdem, pośpiech związany z chęcią dotarcia do hotelu, czy po prostu zmęczenie podróżą mogą sprawić, że zostanie pominięty przez klienta ważny szczegół. A tego większość z nas chce uniknąć, zwłaszcza w trakcie wyjazdu wypoczynkowego. Dobrze jest zasięgnąć opinii znajomych i innych klientów, którzy już kiedyś wynajęli samochód. Ich uwagi również mogą okazać się bardzo cenne. Zwłaszcza, jeśli planuje się wypożyczenie auta pierwszy raz.

Przed podpisaniem oferty wynajmu auta należy sprawdzić przede wszystkim koszty, jakie trzeba ponieść w wypożyczalni samochodów. Tu trzeba uwzględnić wszelkie opłaty dodatkowe, które często ukryte są w regulaminie wypożyczalni oraz podatek. Na cenę wpływa także: tankowanie, limit kilometrów oraz dodatkowe opcje, które można dobrać do wypożyczanego samochodu. Jazda autem wiąże się z ryzykiem wypadku i udziału w zdarzeniach losowych. Dlatego wielu specjalistów poleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, czyli: OC, AC, od kradzieży czy uwzględnienie innych opcji znajdujących się w ofercie biura firmowego. Kolejnym aspektem branym pod uwagę przy wypożyczeniu auta jest ustalenie miejsca jego odbioru oraz zwrotu. Przy tym punkcie powinno się również uwzględnić stan samochodu w postaci raportu, którym będziemy się przemieszczać w trakcie pobytu oraz dokument potwierdzający zwrot. Ostatnim elementem związanym z wizytą w wypożyczalni jest właściwy dobór auta, ponieważ różnią się one wielkością (ilością miejsc dla pasażerów oraz pojemnością bagażową, z której można skorzystać), pojemnością silnika czy też przeznaczeniem (wyróżnia się samochody: miejskie, terenowe, kempingowe i dużo więcej).

Wypożyczalnie samochodów wymagają przedstawienia kilku dokumentów, wśród których należy wymienić prawo jazdy i dokument tożsamości. Oczywiście dokumenty te muszą być aktualne i posiadać tak zwaną ważność. Dokumentem tożsamości jest zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Dodatkowo wynajem auta wiąże się z posiadaniem co najmniej jednej karty kredytowej, którą dokonuje się płatności za wynajem. W przypadku wypożyczenia auta wysokiej klasy firmy te wymagają zabezpieczenia w postaci płatności z dwóch kart kredytowych. Płatność polega na zabezpieczeniu środków pieniężnych związanych z wynajęciem auta określonymi w sporządzonej umowie, a po zakończeniu już jej trwania – rozliczeniu.

Zobacz również:

Wybór samochodu jest niezwykle trudny?

Wbrew pozorom wybranie samochodu znajdującego się w ofercie wypożyczalni samochodów nie jest łatwym zadaniem. Jak już wspomniano należy uwzględnić wiele czynników, takich jak: klasa auta, model i markę, pojemność bagażową, typ nadwozia, pojemność silnika i jego moc czy rodzaj skrzyni biegów. To już sporo czynników, a jest ich jeszcze więcej. Wyboru nie ułatwia różnorodność aut, które bardzo często są dostępne w ofercie firmy zajmującej się wypożyczaniem samochodów.

Pod uwagę warto wziąć nie tylko własne preferencje, ale i funkcje na jakich nam zależy w trakcie podróży. Inne auto wybierze klient, który będzie poruszał się z jedną osobą towarzyszącą po mieście, niż ten planujący podróż w grupie po bezdrożach Rumuni, Norwegii czy Skandynawii. W pierwszym przypadku sprawdzi się idealnie małe, trzydrzwiowe auto. W drugim wypadku warto zastanowić się nad wyborem busa lub samochodu kempingowego, gdyż taki uprzyjemni całą podróż. Każdy ma własne preferencje, które jednak warto uwzględnić i w tym przypadku.

Podsumowanie wynajmu samochodu

Jest to nieporównywalna opcja, która niestety nie jest skierowana do wszystkich. Jeszcze ciągle się zdarza, że ceny w wypożyczalniach samochodów są bardzo wysokie i zniechęcające dla większości klientów. Na pewno wypożyczenie auta w wielu przypadkach potrafi ułatwić zwiedzanie w czasie wypoczynku wakacyjnego. Spowodowane jest to odległościami, jakie mogą dzielić turystę i jego miejsce podróży oraz ograniczenia wynikające z oferty transportu publicznego.

Oferta firm zajmujących wypożyczaniem aut posiada wiele plusów, ale i parę minusów. Każdy powinien indywidualnie je rozważyć nim podejmie ostateczną decyzję. Transport publiczny czy wynajem samochodu – wybór należy do każdego z nas.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński