Fotowoltaika

Fotowoltaika

Fotowoltaika to jedna z tych gałęzi przemysłu, która rozwija się bardzo dynamicznie. Jej popularność każdego roku wzrasta, bowiem jest to świetna alternatywa dla eksploatowania kopalnianych paliw, których zasób jest ograniczony. W praktyce jednak świadomość ludzi w zakresie takiego rozwiązania jest znacząco ograniczona. Zaznajomienie się z podstawami pomoże nam w uniknięciu kosztownych błędów.

Czym jest fotowoltaika i gdzie jest stosowana? Z jakich elementów składa się klasyczna instalacja fotowoltaiczna? W jaki sposób zbudowane są panele fotowoltaiczne? Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest fotowoltaika i gdzie jest stosowana?

Fotowoltaika to jedna z dziedzin, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, dzięki której możemy zasilać urządzenia, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Dzięki specjalnym panelom wytwarzany jest prąd- jest to możliwe ze względu na wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego, który polega na padaniu promieni słonecznych na odpowiedni komponent. Gdzie jednak stosowane są tego typu rozwiązania? Na dzień dzisiejszy fotowoltaika używana jest do zasilania zróżnicowanych obiektów- zaczynając od gospodarstw domowych i rolnych, poprzez domki letniskowe, kończąc na obszarach, które z jakiegoś powodu są poza zasięgiem komercyjnej sieci elektroenergetycznej. Co więcej, instalacje te wykorzystywane są do energetyki zawodowej, jak również do sprzedaży energii do sieci. Dzięki temu na fotowoltaice jesteśmy w stanie nie tylko zaoszczędzić swoje pieniądze, które przeznaczane na rachunki, ale również zarobić, co jest związane z przekazywaniem nadwyżki do sieci energetycznej. 

Warto sprawdzić:

Z jakich elementów składa się klasyczna instalacja fotowoltaiczna?

Skoro wiemy już, czym jest fotowoltaika, a także gdzie może być stosowana, warto zastanowić się nad tym, z czego ona tak właściwie się składa. Jeśli mielibyśmy wskazać urządzenia, które wchodzą w skład instalacji, to na pewno wspomnielibyśmy o module fotowoltaicznym, inwerterze, kontrolerze napięcia, akumulatorach, wyświetlaczach danych, centrali komunikacyjnej, systemie montażowym i sensorach, które służą do pomiaru napromieniowania bądź temperatury modułu. Opcjonalnie wykorzystywane są urządzenia odpowiedzialne za pomiar prędkości wiatru, jak również temperatury otoczenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybór, liczba i rodzaj tych elementów zależy od tego, jaki tryb pracy modułów zostanie zastosowany. Niemniej istotne jest zasilanie – jednofazowe lub trójfazowe. Konstrukcja ta jest stosunkowo skomplikowana, dlatego też montaż powinien być zlecony prawdziwym specjalistom, którzy doskonale znają się na wykonywanej pracy. Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić kilka firm, porównać oferty i wybrać tą, która naszym zdaniem jest najbardziej optymalna. 

W jaki sposób zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika
Fotowoltaika

Wielu potencjalnie zainteresowanych konsumentów być może zastanawia się, w jaki sposób zbudowane są panele fotowoltaiczne. Otóż są one przeznaczone do budowy elektrowni domowych, które są zbudowane z ogniw krzemowych. Ich struktura może być monokrystaliczna lub polikrystaliczna. W tym pierwszym przypadku fotowoltaika jest w stanie osiągnąć wydajność od 18% do nawet 22%. Charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością. W modułach, które wykorzystują odnawialne źródła energii, znacznie częściej wykorzystuje się urządzenia, które wyróżniają się strukturą polikrystaliczną. Jej sprawność oscyluje w granicach od 14% do 18%. Ich koszt jest znacznie niższy, jednocześnie są w stanie uzyskać więcej ciepła z rozproszonego promieniowania. Te ogniwa krzemowe pokrywane są za pośrednictwem cienkiej, metalowej siatki. Razem z folią tworzy hermetyczną osłonę dla przewodzących prąd szyn zbiorczych. Całość umieszczana jest w specjalnej ramie wykonanej z aluminium, dzięki której konstrukcja jest sztywna. Na spodzie ramy znajdziemy puszkę przyłączeniową z przewodami.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Nie bez przyczyny fotowoltaika to rozwiązanie, które cieszy się tak dużą popularnością. Warto mieć świadomość tego, że eksploatacja paneli jest całkowicie darmowa, w konsekwencji koszt dostarczanej energii wynika jedynie z ceny zakupu instalacji. Trwałość takiego rozwiązania wynosi niekiedy nawet 25 lat. Co godne podkreślenia, dzięki zamontowaniu paneli słonecznych możliwe jest obniżenie swoich rachunków za prąd nawet o kilkaset złotych w skali rocznej podczas spłaty inwestycji. Co ciekawe, generowanie własnej energii to nie tylko szansa na to, by zaoszczędzić pieniądze, ale również by podnieść wartość budynku. Podobny trend funkcjonuje także w Europie. Na podstawie prognoz specjalistów, do 2050 roku energetyka słoneczna prawdopodobnie stanie się jednym z najważniejszych źródeł energii. Należy mieć na uwadze to, że cena za prąd znacznie wzrasta i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie.