Jaki laptop do biura wybrać?

Wybierając laptopy do biura, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bardzo ważne jest, aby zrobić to przed zakupem, gdyż ceny sprzętu komputerowego oscylują w bardzo rozłożystych widełkach i kupując bez namysłu, bardzo łatwo jest przepłacić. Parametry laptopów biurowych, które są polecane do codziennej pracy, zależne są głównie od przeznaczenia, ale także intensywności użytkowania i kilku innych czynników. Opłaca się z nimi zapoznać przed udaniem się do sklepu.

Laptop czy komputer stacjonarny do biura?

Komputery dedykowane do pracy w biurach mają przeróżną specyfiką. Zależne są od bardzo wielu czynników, które determinują to, na jaki konkretnie model się wybrać. W pierwszej kolejności należy ustalić to, czy w firmie potrzebne są komputery stacjonarne, czy bardziej przydadzą się laptopy. Komputery stacjonarne są zdecydowanie mniej wygodne, a biorąc pod uwagę charakterystykę pracy w dzisiejszych firmach, laptopy do biura https://vobis.pl/laptopy/notebooki/toshiba sprawdzają się o wiele lepiej. W dzisiejszych czasach niemal każdemu zdarza się zabierać pracę do domu lub po prostu musieć przemieszczać się pomiędzy pokojami lub nawet budynkami mając pod rękę swoje narzędzie pracy, jakim jest komputer. W takich sytuacjach laptopa można po prostu zabrać, podczas gdy posiadając jedynie komputer stacjonarny, trzeba zgrywać potrzebne pliki na nośniki zewnętrzne, takie jak dyski zewnętrzne lub pendrive, a następnie powtórnie zgrywać wszystkie pliki na inny komputer. Jest to bardzo niepraktyczne i czasochłonne, a w dzisiejszych czasach, gdy liczy się mobilność i szybkość działania, także archaiczne. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny model laptopa do biura można podłączyć pod wygodny, duży monitor i pracować w trybie wielomonitorowym, zakup urządzenia mobilnego jest o wiele bardziej racjonalny.

ZOBACZ KONIECZNIE:

 

Na co zwrócić uwagę kupując laptopa do biura? 

Podejmując decyzję o tym, że laptop będzie optymalnym wyborem, warto jeszcze zastanowić się nad jego parametrami. W pierwszej kolejności należy przemyśleć, jaką pracę będzie się na nim wykonywać. Zupełnie inne parametry powinien mieć laptop do biura służący do prostych prac biurowych, aniżeli do bardziej specjalistycznych zadań. Do prostych prac biurowych zalicza się:

  • odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej,
  • praca w podstawowym pakiecie biurowym,
  • praca w przeglądarce internetowej.

Sprzęt do takich prac nie musi charakteryzować się zbyt okazałymi parametrami. Wystarczy mu przeciętny procesor, którego taktowanie nie musi przekraczać 2-3 Ghz. Jest to istotna część komputera, gdyż odpowiada za wykonywanie wszystkich obliczeń w kodzie binarnym, co jest podstawą pracy komputera. Obsługa podstawowych programów potrzebnych w biurze nie wymaga jednak szybkich, nowoczesnych procesorów i nawet wolniejsze modele pozwolą na w pełni płynną pracę. Kolejnym elementem jest karta graficzna, która również nie musi być bardzo zaawansowana, gdyż programy biurowe i korzystanie z Internetu nie obciąża zanadto tego podzespołu. To samo dotyczy pamięci RAM. W tym przypadku jednak warto zastanowić się, jaka będzie charakterystyka pracy. Jeśli ktoś dużo pracuje na wielu otwartych oknach różnych dokumentów, także w wielu oknach przeglądarki warto, aby pamięć RAM była w przyzwoitej ilości. Zapobiegnie to ewentualnemu zacinaniu się sprzętu. Laptop do biura nie musi być szybki, ale powinien być funkcjonalny.

Istotne parametry laptopów do biura

laptopy do biura

Bardzo istotne jest, aby komputer służący do biura wyposażony był w kilka wejść USB oraz wszystkie niezbędne złącza, które umożliwią podłączenie do niego akcesoriów peryferyjnych. Mogą to być drukarki, skanery, projektory lub inne akcesoria, które często wykorzystuje się w biurze. Jest to niezwykle ważne, gdyż to od funkcjonalności sprzętu zależy, czy będzie się go wygodnie użytkowało i czy nie będzie sprawiał problemów w codziennej pracy. Warto też zwrócić uwagę, czy ma wejścia na karty pamięci, które również są powszechnie używane do przenoszenia danych, takich jak pliki z dokumentami. Laptop do biura powinien być także solidny, gdyż charakterystyka takiej pracy niekiedy wymusza na intensywne użytkowanie go, na przykład przenosząc z biura do domu. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy ma on solidne zawiasy i obudowę, które nie rozpadną się po kilku wstrząsach. 

Specjalistyczny laptop do biura

W wielu firmach wykorzystuje się sprzęt o bardziej zaawansowanych parametrach, który jest dedykowany do wykonywania konkretnej pracy. Specjalistyczne laptopy wykorzystują między innymi graficy, administratorzy baz danych lub programiści. Sprzęt do takich zastosowań powinien być skrojony na miarę, gdyż każdy specjalista ma nieco inne wymagania sprzętowe. Przykładowo grafik będzie potrzebował szybkiego dysku SSD, a także dobrej karty graficznej, podczas gdy osoba pracująca na dużych ilościach danych będzie potrzebowała szybszego procesora i dużej ilości pamięci RAM. Taki sprzęt warto kupować w dedykowanych do konkretnego celu zestawach, które często są sprzedawane w sklepach, jako produkty specjalistyczne.  

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński