Szczeciński ortopeda leczy skoliozę

Szczeciński ortopeda leczy skoliozę u osób w każdym wieku w skuteczny sposób. Skolioza to deformacja szkieletu, w której kręgosłup jest przesunięty w bok. Bocznym skrzywieniem kręgosłupa zwykle towarzyszą zmiany położenia kręgów w kierunku przednio-tylnym. Stopniowo choroba komplikuje się deformacją kości klatki piersiowej i miednicy oraz uszkodzeniem narządów wewnętrznych. W większości przypadków patologia zaczyna się rozwijać między 5 a 15 rokiem życia, kiedy układ mięśniowo-szkieletowy zaczyna się aktywnie formować.

Krzywizna już obecna stopniowo staje się ostrzejsza. Leczenie skoliozy powinno być kompleksowe. Szukając specjalisty od skolioz na Pomorzu, można udać się do ortopedy w Szczecinie, który zaleci specjalne ćwiczenia, postępowanie lecznicze oraz w razie potrzeby interwencję chirurgiczną.

Czym jest skolioza i dlaczego warto skonsultować się z ortopedą w Szczecinie?

Skolioza może być wrodzona lub nabyta. Jest to najczęstszy rodzaj deformacji kości. We wczesnych stadiach formowania skrzywienie ortopedyczne można wykryć tylko radiologicznie, ale później skolioza zaczyna wykazywać zewnętrzne oznaki. Znacznemu skrzywieniu kręgosłupa może towarzyszyć niewydolność oddechowa, ból w klatce piersiowej i plecach. W starszym wieku choroba może być bardzo skomplikowana. Lekarz ortopeda w Szczecinie zaleci jak najszybsze rozpoczęcie leczenia tego schorzenia.

Lekarz ortopeda zlecił diagnostykę skoliozy – miejscem badania jest Szczecin

Jeśli zauważysz u siebie objawy skoliozy, powinieneś umówić się na wizytę do lekarza ortopedy. Lekarz przeprowadza ogólne badanie, które obejmuje ocenę fizycznej krzywizny kręgosłupa i badanie stawów. Bada również klatkę piersiową i mięśnie, aby wykryć inne objawy choroby. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, leżącej i stojącej. Dane uzyskane podczas badania są wystarczające do wykrycia skoliozy, jednak w celu określenia stopnia zniekształcenia szkieletu i poszukiwania powikłań ortopeda zaleca dodatkowe badania:

  1. RTG kręgosłupa. Dzięki pomocy doświadczonych chirurgów ortopedów Szczecin wyróżnia się na tle innych miast wysoką jakością diagnostyki, zapewniającą kompleksową ocenę całego stanu kręgosłupa. Podczas badania pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji stojącej lub leżącej. W razie potrzeby lekko rozciągnij kręgosłup. Na podstawie zdjęć lekarz ortopeda ocenia stopień skoliozy. W celu kontroli leczenia i oceny tempa progresji choroby ortopedzi wykonują zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa 1-2 razy w roku.
  2. Inne metody obrazowania kręgosłupa. W okresie dzieciństwa konieczne są regularne wizyty u lekarza ortopedy, który może przeprowadzić oględziny kości dziecka pod kątem rozwoju narządu ruchu. W razie potrzeby specjalista wykonuje trójwymiarowe badanie ultrasonograficzne kręgosłupa, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do obrazowania kości.
  3. MRI kręgosłupa jest najdokładniejszym testem do określenia przyczyny skoliozy. Wyniki MRI to obrazy tkanki w różnych płaszczyznach i przekrojach.

Leczenie zachowawcze skolioz u szczecińskiego ortopedy

Jeśli skrzywienie kręgosłupa nie przekracza 40 stopni, ortopedzi leczą skoliozę zachowawczo, mając na celu zapobieganie dalszemu postępowi choroby. Deformacja była oczywista i był leczony w szpitalu. W leczeniu dzieci głównym zadaniem jest terminowa normalizacja kształtu kręgosłupa.

Szczeciński ortopeda leczy skoliozę
Szczeciński ortopeda leczy skoliozę

Użyj urządzeń ortopedycznych, aby wyeliminować pierwotną przyczynę skoliozy i odpowiednio rozłożyć obciążenie na różne części kręgosłupa. Na podstawie danych diagnostycznych ortopeda przepisuje pacjentowi specjalne buty lub gorsety. Stosowanie gorsetu wykazało doskonałe wyniki podczas wzrostu kości, jednak inni pacjenci są traktowani inaczej.

Ćwiczenia lecznicze mają na celu normalizację kształtu kręgosłupa i zmniejszenie obciążenia stawów. Gimnastyka przeciwzgięciowa jest odpowiednia dla pacjentów w każdym wieku. Chirurdzy ortopedzi w Szczecinie pokazują pacjentom, jak wykonywać określone ćwiczenia, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Zaleca się codzienne wykonywanie ćwiczeń w domu. Gimnastykę można połączyć z noszeniem gorsetów i obuwia ortopedycznego. Chirurdzy ortopedzi stosują bezpieczne metody korekcji skolioz, koncentrując się na płci, wieku i historii medycznej pacjenta. W razie potrzeby może zalecić konsultację z kardiologiem, pulmonologiem lub innym lekarzem w celu leczenia powikłań choroby.

Zalecenia dotyczące chirurgicznego leczenia skolioz

Głównym wskazaniem do interwencji chirurgicznej jest znaczne skrzywienie kręgosłupa (powyżej 45 stopni). Jednocześnie ortopeda wstępnie ocenia skuteczność leczenia zachowawczego oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Chirurgiczne leczenie skolioz https://ortho-expert.pl/oferta/chirurgia-ortopedyczna/ polega na zastosowaniu specjalnych struktur w celu ułożenia kręgosłupa we właściwej pozycji. Lekarze używają tytanowych płytek, śrub i innych metalowych konstrukcji do zmiany kształtu kręgosłupa. Aby uzyskać dostęp do kości, chirurg najpierw wykonuje nacięcie w tkance miękkiej między żebrami. Podczas zabiegu usuwany jest ucisk na rdzeń kręgowy i narządy klatki piersiowej.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl