koronawirus

Koronawirus

żródło informacji : WHO ( https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses )

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. U ludzi wiadomo, że kilka koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje chorobę koronawirusa COVID-19.

 

Co to jest COVID-19?

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ostatnio odkryty koronawirus. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Jakie są objawy koronawirusa?

Najczęstsze objawy koronawirusa to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Około 1 na 6 osób, które zachorują na koronawirusa, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej zapadają na poważne choroby. Około 2% osób z tą chorobą zmarło. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Jak rozprzestrzenia się koronawirusa?

Ludzie mogą złapać koronawirusa od innych osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z koronawirusem kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby. Inni ludzie następnie łapią koronawirusa dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając ich oczu, nosa lub ust. Ludzie mogą również złapać koronawirusa, jeśli wdychają krople od osoby z koronawirusa, która kaszle lub wydycha krople. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr (3 stopy) od osoby chorej.

WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal udostępniać zaktualizowane wyniki.

Czy wirus, który powoduje COVID-19, może być przenoszony drogą powietrzną?

Dotychczasowe badania sugerują, że wirus powodujący COVID-19 jest przenoszony głównie poprzez kontakt z kroplami oddechowymi, a nie przez powietrze. Zobacz poprzednią odpowiedź na temat „W jaki sposób rozprzestrzenia się COVID-19?”

Czy koronawirusa można złapać od osoby, która nie ma objawów?

Główną drogą rozprzestrzeniania się choroby są kropelki oddechowe wydalone przez osobę, która kaszle. Ryzyko złapania koronawirusa od osoby bez objawów jest bardzo niskie. Jednak wiele osób z COVID-19 doświadcza jedynie łagodnych objawów. Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnych stadiach choroby. Możliwe jest zatem złapanie COVID-19 od osoby, która ma na przykład tylko łagodny kaszel i nie czuje się źle. WHO ocenia trwające badania nad okresem transmisji koronawirusa i będzie nadal udostępniać zaktualizowane ustalenia.

Czy mogę złapać koronawirusa z kału osoby z chorobą?

Ryzyko złapania koronawirusa z kału zarażonej osoby wydaje się niskie. Chociaż wstępne badania sugerują, że wirus może być obecny w kale w niektórych przypadkach, rozprzestrzenianie się tą drogą nie jest główną cechą ogniska. WHO ocenia trwające badania nad sposobem rozprzestrzeniania się COVID-19 i będzie nadal dzielić się nowymi odkryciami. Ponieważ jest to jednak ryzyko, jest to kolejny powód do regularnego czyszczenia rąk po skorzystaniu z łazienki i przed jedzeniem.

Co mogę zrobić, aby się zabezpieczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób?

Środki ochrony dla wszystkich

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego urzędu zdrowia publicznego. COVID-19 nadal dotyka głównie ludzi w Chinach, z niektórymi epidemiami w innych krajach. Większość zarażonych ludzi doświadcza łagodnej choroby i dochodzi do siebie, ale dla innych może być ona poważniejsza. Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych, wykonując następujące czynności:

  • Regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myj je wodą z mydłem.
   Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
   Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
   Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.
  • Upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub tkanką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą tkankę.
   Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają wirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.
  • Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia.
   Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych infekcji.
  • Bądź na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami dotyczącymi COVID-19. Postępuj zgodnie z poradami udzielonymi przez twojego dostawcę opieki zdrowotnej, krajowy i lokalny organ zdrowia publicznego lub pracodawcę na temat tego, jak chronić siebie i innych przed COVID-19.
   Dlaczego? Władze krajowe i lokalne będą miały najbardziej aktualne informacje o tym, czy COVID-19 rozprzestrzenia się na twoim obszarze. Najlepiej są w stanie doradzić, co ludzie w Twojej okolicy powinni robić, aby się chronić.

Środki ochrony dla osób, które przebywają lub ostatnio odwiedzały (w ciągu ostatnich 14 dni) obszary, na których rozprzestrzenia się koronawirus.

 • Postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej. (Środki ochrony dla wszystkich)
  Zostań w domu, jeśli zaczniesz źle się czuć, nawet z łagodnymi objawami, takimi jak ból głowy i lekki katar, aż do wyzdrowienia.
  Dlaczego? Unikanie kontaktu z innymi osobami i wizyt w placówkach medycznych pozwoli tym placówkom działać bardziej efektywnie i pomoże chronić Ciebie i innych przed możliwym COVID-19 i innymi wirusami.
 • Jeśli wystąpi gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub inną poważną chorobą. Zadzwoń wcześniej i poinformuj swojego dostawcę o wszelkich ostatnich podróżach lub kontaktach z podróżnymi.
  Dlaczego? Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. Pomoże to również zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się COVID-19 i innych wirusów.

Jakie jest ryzyko zarażenia koronawirusem?

Ryzyko zależy od tego, gdzie mieszkasz lub gdzie ostatnio podróżowałeś. Ryzyko zakażenia jest wyższe w obszarach, w których u wielu osób zdiagnozowano koronawirus. Ponad 95% wszystkich przypadków koronawirusa ma miejsce w Chinach, a większość z nich dotyczy prowincji Hubei. Dla ludzi w większości innych części świata Twoje ryzyko złapania koronawirusa jest obecnie niskie, jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z sytuacji i wysiłków związanych z przygotowaniem w Twojej okolicy.

WHO współpracuje z organami ds. Zdrowia w Chinach i na całym świecie w celu monitorowania i reagowania na ogniska koronawirusa.

 

Czy powinniśmy się martwić koronawirusem?

Jeśli nie znajdujesz się w obszarze, w którym rozprzestrzenia się COVID-19, lub jeśli nie podróżowałeś z jednego z tych obszarów lub nie byłeś w bliskim kontakcie z kimś, kto ma i źle się czuje, twoje szanse na uzyskanie go są obecnie niskie. Jednak zrozumiałe jest, że możesz czuć się zestresowany i zaniepokojony sytuacją. Dobrym pomysłem jest poznanie faktów, które pomogą ci dokładnie określić ryzyko, abyś mógł podjąć uzasadnione środki ostrożności. Twój dostawca opieki zdrowotnej, krajowy organ ds. Zdrowia publicznego i pracodawca są potencjalnymi źródłami dokładnych informacji na temat COVID-19 i tego, czy znajduje się on w Twojej okolicy. Ważne jest, aby być informowanym o sytuacji, w której mieszkasz, i podejmować odpowiednie środki, aby się chronić. (Zobacz Środki ochrony dla wszystkich).

Jeśli przebywasz w obszarze, w którym wybuchła epidemia koronawirusa, musisz poważnie podchodzić do ryzyka infekcji. Postępuj zgodnie z zaleceniami wydanymi przez krajowe i lokalne organy ds. Zdrowia. Chociaż dla większości osób koronawirus powoduje jedynie łagodną chorobę, może powodować u niektórych ludzi bardzo choroby. Rzadziej choroba może być śmiertelna. Osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca) wydają się być bardziej narażone.

Kto jest narażony na ciężką chorobę?

Podczas gdy wciąż uczymy się, w jaki sposób COVID-2019 wpływa na ludzi, osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca lub cukrzyca) wydają się częściej niż inne zapadać na poważne choroby.

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu koronawirusa?

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, działają tylko na infekcje bakteryjne. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, więc antybiotyki nie działają. Antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegania lub leczenia COVID-19. Powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza w leczeniu infekcji bakteryjnej.

Czy istnieje szczepionka, lek lub leczenie koronawirusa?

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Jednak osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów. Osoby z poważną chorobą powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece podtrzymującej.

Możliwe szczepionki i niektóre określone leki są badane. Są one testowane w ramach prób klinicznych. WHO koordynuje wysiłki na rzecz opracowania szczepionek i leków w celu zapobiegania i leczenia COVID-19.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub tkanki oraz utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra (3 stóp) od ludzi, którzy kaszlą lub kichanie. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi.

Czy COVID-19 jest tym samym co SARS?

Nie. Wirus, który powoduje COVID-19, i ten, który powoduje zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) są ze sobą spokrewnieni genetycznie, ale są różne. SARS jest bardziej zabójczy, ale znacznie mniej zakaźny niż COVID-19. Od 2003 r. Nigdzie na świecie nie było ognisk SARS.

Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?

Osoby bez objawów oddechowych, takich jak kaszel, nie muszą nosić maski medycznej. WHO zaleca stosowanie masek dla osób z objawami COVID-19 oraz dla osób opiekujących się osobami z objawami, takimi jak kaszel i gorączka. Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla pracowników służby zdrowia i osób, które opiekują się kimś (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej).

WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek (patrz Porady dotyczące używania masek ). Używaj maski tylko wtedy, gdy masz objawy oddechowe (kaszel lub kichanie), podejrzewasz zakażenie COVID-19 z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Podejrzenie zakażenia COVID-19 jest związane z podróżowaniem w obszarach, w których zgłoszono przypadki, lub bliskim kontaktem z osobą, która podróżowała w tych obszarach i zachorowała.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub tkanki oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra (3 stóp) od ludzi, którzy kaszlą lub kichają . Aby uzyskać więcej informacji, zobacz podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi.

Jak założyć, używać, zdejmować i usuwać maskę?

 • Pamiętaj, że maska ​​powinna być używana wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, opiekunów i osoby z objawami oddechowymi, takimi jak gorączka i kaszel.
 • Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma łez lub dziur.
 • Zorientuj, która strona jest górną stroną (gdzie znajduje się metalowy pasek).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 • Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 • Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 • Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 • Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 • Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub wyrzuceniu maski – Użyj ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub, w przypadku widocznego zabrudzenia, umyj ręce mydłem i wodą.

Jak długi jest okres inkubacji koronawirusa?

„Okres inkubacji” oznacza czas między złapaniem wirusa a wystąpieniem objawów choroby. Większość szacunków okresu inkubacji COVID-19 wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Te szacunki zostaną zaktualizowane, gdy dostępnych będzie więcej danych.

Czy ludzie mogą zarazić się COVID-19 ze źródła zwierzęcego?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Rzadko ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami cywetami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromaderów. Możliwe źródła COVID-19 dla zwierząt nie zostały jeszcze potwierdzone.

Aby się chronić, na przykład podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt, unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchni mających kontakt ze zwierzętami. Przez cały czas zapewniaj dobre praktyki bezpieczeństwa żywności. Obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności i unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Czy mogę złapać koronawirusa od mojego zwierzaka?

Nie. Nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące lub zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

Jak długo koronawirus przetrwa na powierzchniach stałych?

Nie jest pewne, jak długo koronawirus wywołujący COVID-19 przeżyje na powierzchni, ale wydaje się, że zachowuje się jak inne koronawirusy. Badania sugerują, że koronawirusy (w tym wstępne informacje na temat wirusa COVID-19) mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Może się to różnić w różnych warunkach (np. Rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia).

Jeśli uważasz, że powierzchnia może zostać zainfekowana, wyczyść ją zwykłym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub umyj je mydłem i wodą. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa.

Czy bezpiecznie jest otrzymać paczkę z dowolnego obszaru, w którym zgłoszono COVID-19?

Tak. Prawdopodobieństwo zarażenia osoby zakażonej produktami handlowymi jest niskie, a ryzyko zarażenia wirusem, który powoduje COVID-19 z opakowania, które zostało przeniesione, przejechane i wystawione na działanie różnych warunków i temperatury jest również niskie.

 

POLECAMY : artykuł o koronawirua a witamina C https://www.blog-medyczny.com.pl/witamina-c-czyli-jak-chronic-sie-przed-koronawirusem/.

angielski