Stomatologia w kalejdoskopie wieków i kultur

Stomatologia w kalejdoskopie wieków i kultur

Stomatologia w kalejdoskopie wieków i kultur – stomatologia uznawana jest za jedną z najstarszych dziedzin medycyny na świecie. Każdy wie, jak boli ząb. Nie ma nic bardziej bolesnego niż… no, z wyjątkiem bólu porodowego. Każdy też musi jeść, aby przeżyć. Do tego potrzebuje zdrowych zębów. Ból zęba może wpływać na jedzenie, a nawet uniemożliwiać jedzenie, wtedy konieczna jest wizyta u dentysty. Tak długo, jak istnieje świat, zawsze był, jest i będzie.

Robaki w zębach, czyli co to jest próchnica?

W przeszłości dentyści nie zawsze świadczyli usługi czysto medyczne. Tym samym usługi stomatologiczne są uzupełnieniem rzemiosła. Od V do XV wieku dentyści byli po prostu ekspertami niemal we wszystkim. Wykonuje główne zabiegi chirurgiczne oraz zajmuje się włosami i goleniem. Przez długi czas ludzie nie rozumieli przyczyn próchnicy zębów. Tak więc lekarze tamtych czasów zagubili się w dżungli domysłów. Przyczyna żółknięcia i próchnicy zębów jest nieznana. Bardziej intrygującą, ale także popularną teorią jest to, że w zębie był mały owad. Jego pożywieniem są zęby. Teoria ta rozwijała się przez 5000 lat. W niektórych częściach świata ta interpretacja przetrwała nawet do XX wieku.

Stomatologia ma 100 milionów lat

Historia dentystyczna jest integralną częścią historii medycznej. Warto pamiętać, że próchnica istniała jeszcze przed człowiekiem. Nawet… dinozaury na to cierpiały. W walce z tą powszechną chorobą stosowano różne metody. W podobny sposób postępuj z protezami zębowymi lub nieestetycznymi ustami. Jednak droga do osiągnięcia obecnego poziomu usług stomatologicznych jest długa i wyboista.

Historia stomatologii rozpoczęła się w starożytnym kraju sumeryjskim – około 5000 lat temu. Lata temu. To właśnie tam pojawiają się pierwsze informacje na temat zabiegów stomatologicznych. To około 5000. Pierwsze próby wiercenia zębów podjęto w dolinie Indusu wiele lat temu. W tamtych czasach do leczenia zębów i tamowania krwawień z jamy ustnej używano głównie ziół oraz… akupunktury. Starożytni Egipcjanie podjęli pierwszą próbę protetyki. Z drugiej strony Chińczycy leczą ropnie. Przekłuli je i wyjęli zawartość.

Stomatologia w kalejdoskopie wieków i kultur
Stomatologia w kalejdoskopie wieków i kultur

W 500 rpne pojawił się pierwszy zestaw narzędzi do ekstrakcji zębów. Autorem tego wynalazku jest Sushruta, hinduski lekarz. W starożytnym Rzymie i Grecji sterylizacja narzędzi była najwyższym priorytetem. Te narzędzia płoną w ogniu. Tu też wykonywano pierwsze operacje z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. To jest złamane okablowanie szczęki. Majowie zainteresowani zabiegami implantologicznymi też nie są źli. Używają naturalnych zębów zwierząt lub protez wykonanych z kamieni szlachetnych. W średniowieczu rzemieślnikami byli lekarze. Ekstrakcje zębów są zwykle wykonywane przez kowala lub fryzjera. Użyj szczypiec i szczypiec, aby usunąć zęby. Renesans to także odrodzenie stomatologii. Słowo dentysta pojawiło się po raz pierwszy we Francji. Pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach. Na przełomie XVI i XVII wieku wynaleziono lusterka dentystyczne. W 1790 roku amerykański lekarz John Greenwood wykonał pierwszą nowoczesną procedurę wiercenia zębów. Przymocował wiertarkę dentystyczną do kołowrotka swojej matki. Od początku XIX wieku usługi dentystyczne nabrały rozpędu. W 1816 roku po raz pierwszy zastosowano amalgamat do wypełniania ubytków w zębach. Po 24 latach po raz pierwszy zastosowano znieczulenie eterowe. Pod koniec XIX wieku wykonano pierwsze zdjęcia rentgenowskie. Wtedy też wynaleziono pastę do zębów w tubce. Wiek XX można określić jako erę narzędzi szybkoobrotowych. Po raz pierwszy pojawił się pod koniec lat pięćdziesiątych. W połowie lat 60-tych nastąpił szybki rozwój implantologii. W XXI wieku szczególną uwagę poświęcono rozwojowi estetyki stomatologicznej i implantologii https://doboszimplanty.pl/implanty/. Obecnie badana jest możliwość wykorzystania komórek macierzystych.

Stomatologia w Polsce

Polska stomatologia narodziła się dawno temu. Tak naprawdę jego początków należy szukać w czasach Kazimierza Wielkiego. Czemu? Bo to właśnie jego królewska decyzja o utworzeniu Akademii Krakowskiej przyczyniła się do powstania naukowej medycyny w Polsce. Jedną z jej dziedzin jest tak zwana stomatologia. Na początku XV wieku krakowski profesor Maciej Miechowita napisał traktat „Conservatio sanitatis”. Jest to pierwsze kompendium wiedzy na temat higieny jamy ustnej i metod leczenia stomatologicznego.

Sama stomatologia https://www.stomatolog-24.com.pl i usługi dentystyczne w Polsce zostały uznane za odrębną gałąź medycyny dopiero w 1898 roku. Powodem była publikacja pierwszego numeru corocznego Przeglądu Stomatologicznego, którego redaktorem naczelnym był Bolesław Dzierżawski. W pierwszym roku działalności wydawnictwa udało się opublikować około 25 prac naukowych w corocznym Przeglądzie Stomatologicznym. Jest też ponad 130 streszczeń i opracowań z czasopism zagranicznych. Samo wydanie premierowe liczy 400 stron. Czasopismo cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy dentystów i ukazywało się przez kolejnych 7 lat. Gdyby nie ciężka choroba redaktora naczelnego i brak lidera, który mógłby kontynuować projekt, „Przegląd” zniknąłby z rynku wydawniczego.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl

angielski francuski niemiecki hiszpański