Jak długo powinien trwać detoks?

Jak długo powinien trwać detoks?

Jak długo powinien trwać detoks? Detoksykacja to odtrucie organizmu po długotrwałym stosowaniu substancji uzależniających o działaniu toksycznym. Odtruwanie organizmu to pierwszy krok w leczeniu wszelkiego rodzaju uzależnień, a zwłaszcza alkoholizmu, narkomanii i narkomanii. Co to jest detoks? Gdzie można to zrobić? Jak długo powinien trwać detoks?

Co to jest detoks?

Przewlekłe zażywanie substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu i związków toksycznych w postaci narkotyków, może siać spustoszenie w organizmie. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest całkowite wyeliminowanie substancji uzależniającej z krwi i przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu. Szereg alkoholi lub narkotyków może powodować odwodnienie organizmu, wypłukiwanie z niego cennych minerałów i witamin. Tak więc detoks polega nie tylko na bezpiecznym powstrzymywaniu się od alkoholu, narkotyków lub narkotyków, ale obejmuje również wsparcie lekowe.

Osoby poddające się detoksowi otrzymują dożylne zastrzyki elektrolitów, soli mineralnych i witamin, które regenerują organizm i przywracają równowagę metaboliczną. Odstawieniu od substancji uzależniających często towarzyszą nieprzyjemne objawy zwane zespołem abstynencyjnym. Mogą to być drżenie mięśni, ból głowy, wymioty, biegunka, drgawki, problemy ze snem, niepokój. Jednym z celów detoksykacji jest wsparcie pacjenta w tym trudnym czasie lekami, takimi jak obniżenie ciśnienia krwi i poprawa snu.

Gdzie mogę przeprowadzić detoks?

Detoksykacja organizmu powinna odbywać się pod nadzorem lekarza specjalisty. W przypadku alkoholizmu niemal w każdym mieście znajduje się poradnia dedykowana uzależnieniu od alkoholu. Detoks przeprowadzany jest w całodobowych i dziennych oddziałach szpitalnych oraz ośrodkach zamkniętych zajmujących się leczeniem osób uzależnionych. W dużych miastach działają karetki alkoholowe, które zapewniają klientom kroplówkę. Gwarantują pełną dyskrecję i szybkość działania. To wyjście awaryjne dla kogoś w cyklu alkoholowym. Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków lub narkotyków mogą również szukać pomocy w prywatnych ośrodkach odwykowych.

Detoks alkoholowy – jak długo powinien trwać?

Jak długo powinien trwać detoks?
Jak długo powinien trwać detoks?

Szybki detoks może być bardzo skuteczny dla tych, którzy ulegają pokusie picia w weekendy. W przypadkach, gdy cykl alkoholowy trwa kilka dni lub tygodni, nagły wlew nie wystarczy, aby całkowicie usunąć toksyny z organizmu. Według Narodowej Fundacji Zdrowia detoks alkoholowy powinien trwać 7-10 dni.

Czas trwania detoksu dobierany jest indywidualnie w zależności od długości cyklu, stopnia uzależnienia, ilości toksyn pozostających w organizmie oraz ogólnego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Jest podawany pacjentom pod ścisłą kontrolą lekarską np. witamina B2, potas, magnez.

Pacjent był monitorowany, co wskazuje, że objawy zespołu abstynencyjnego są pod kontrolą. Ciężkie objawy delirium alkoholowego (majaczenie, omamy słuchowe i wzrokowe, urojenia, omamy, silny niepokój) mogą wystąpić 48-72 godziny po abstynencji od alkoholu. Następnie rozpoczyna się leczenie środkami uspokajającymi (zwykle z benzodiazepin) lub przeciwpsychotycznymi (takimi jak haloperidol).

Detoks narkotykowy – jak długo?

Podobnie jak w przypadku alkoholizmu, rozpoczęcie leczenia narkomanii wymaga przerwania cyklu narkotykowego i detoksykacji organizmu. Detoks narkotykowy polega na usunięciu toksyn z organizmu i uzupełnieniu gospodarki wodno-elektrolitowej. W tym celu podaje się leki regenerujące i odżywcze, w tym elektrolity, witaminy, sole mineralne. Odstawienie wiąże się z apetytem i objawami odstawienia. Mogą być łagodniejsze w przypadku miękkich narkotyków (takich jak marihuana) i bardziej dotkliwe w przypadku twardych narkotyków (heroina, kokaina).

W tym drugim przypadku może wystąpić silny niepokój, głęboka depresja i bezsenność. Aby złagodzić objawy, podaje się środki uspokajające, nasenne i zmniejszające apetyt, jeśli wymaga tego stan pacjenta. Czas trwania odstawienia leku zależy od rodzaju substancji psychoaktywnej, stanu pacjenta oraz stopnia uzależnienia. Przypuszczalnie detoks narkotykowy powinien trwać 7-14 dni.

Detoks uzależnień – czas trwania

Inaczej niż w przypadku alkoholizmu i narkomanii, leczenie uzależnienia od narkotyków polega na stopniowym zmniejszaniu dawki substancji, od której pacjent jest uzależniony. Nagłe odstawienie preparatów (np. nasennych, przeciwbólowych, euforycznych) może doprowadzić organizm do szoku, dlatego staraj się okresowo i stopniowo zmniejszać dawkę, aż do całkowitego odstawienia leku. Również u narkomanów w trakcie leczenia może rozwinąć się zespół abstynencyjny. Dlatego leczenie powinno odbywać się pod nadzorem psychiatry lub w specjalistycznym ośrodku. W zależności od rodzaju narkotyku i czasu trwania uzależnienia detoks może trwać kilka tygodni, zwykle co najmniej miesiąc.