Jak szybko sprzedać dom?

Jak szybko sprzedać dom?

Powodzenie w sprzedaży domu zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi dogodna lokalizacja, adekwatna cena czy nawet aktualna sytuacja na rynku nieruchomości. Możemy jednak pomóc szczęściu, dzięki zadbaniu o to, żeby dom sprawił jak najbardziej pozytywne pierwsze wrażenie. Jeżeli zależy ci na szybkiej sprzedaży domu, dowiedz się, jak go przygotować, żeby nie czekał latami na kupca.

Jak sprzedać domWiele osób, które zastanawiają się nad przeprowadzką do nowego domu, staje przed dylematem: co opłaca się bardziej, wybudowanie domu od nowa, zgodnie z własnymi potrzebami i gustem, czy zaoszczędzić czas i kupić gotową nieruchomość? Nierzadko bowiem zdarza się, że w końcowym rozrachunku koszty remontu starego domu byłyby zbliżone do tych, jakie generuje budowa całkowicie nowego. Wówczas wiele potencjalnych kupców rezygnuje z zakupu domu i zwyczajnie decyduje się na działkę pod budowę.

Twoim zadaniem jest przekonanie ich, że o wiele bardziej będzie im się opłacało kupić twój dom. Oznacza to przede wszystkim oddanie domu w dobrym stanie – niewymagającym generalnego remontu, co najwyżej lekkiego, tak żeby estetycznie dopasować wnętrza pod swój gust i potrzeby. Niewykluczone, że będzie to wymagało od ciebie konkretnego wkładu, zarówno czasowego, jak i pieniężnego, jednak koniec końców efekt będzie tego warty; prawdopodobnie nie tylko uda ci się sprzedać nieruchomość szybciej, ale przede wszystkim – drożej.

Zorientuj się w rynku

Potraktuj sprzedaż nieruchomości jak biznes. Co to oznacza? Przede wszystkim zorientowanie się w rynku i biurach nieruchomości. Zobacz, jak wiele nieruchomości w okolicy jest obecnie wystawione na sprzedaż, czym przypominają twoją, a czym się różnią. Weź pod uwagę przede wszystkim lokalizację, liczbę pokoi oraz ogólny stan domu czy mieszkania; na tej podstawie możesz wywnioskować, jaka cena będzie adekwatna. Obserwacja rynku przez nieco dłuższy czasu pozwoli ci się również zorientować, jak szybko poszczególne nieruchomości znalazły nowego nabywcę.

Pamiętaj, że większa konkurencyjność na rynku oznacza trudniejszą sprzedaż, jako że potencjalni kupujący mają z czego wybierać. Jeżeli chcesz szybko sprzedać swoją nieruchomość, odpowiednio obniż cenę – przewagę wśród innych sprzedających może zapewnić ci albo korzystna cena, albo wyjątkowo dogodna lokalizacja, albo bardzo dobry stan domu. Jedynie przy tych ostatnich możesz pozwolić sobie na wyższą cenę wyjściową i liczyć na to, że szybko uda ci się sprzedać nieruchomość.

Wcześniej wspomniane „biznesowe podejście” to również zmiana nastawienia wobec nieruchomości na sprzedaż. Nie jest to już bowiem „twoje mieszkanie”, a „mieszkanie, które zamierzasz sprzedać”. Wbrew pozorom to całkiem spora różnica, ponieważ drugie określenie jest wyzbyte osobistego stosunku. Wiadomo, że coś prywatnego cenimy sobie bardziej, za to patrzenie na sprzedaż jak na interes do przeprowadzenia pozwoli ci odłożyć emocje na bok i obiektywnie ocenić, na jaką cenę i ofertę możesz sobie pozwolić.

Dom na sprzedaż – podkreśl jego zalety

Nie tylko ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości musi podkreślać jej atuty, ale również sam dom na sprzedaż czy mieszkanie musi być reklamą samą w sobie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, ale podkreślenie największych zalet nieruchomości, jak na przykład podkreślenie jego przestrzenności. Pozbądź się niepotrzebnych mebli, zwłaszcza tych, których nie będziesz sprzedawać razem z domem. Dzięki temu osoby, które przyjadą oglądać nieruchomość, od razu zorientują się, co kupują. Tym bardziej dotyczy to rodzinnych zdjęć czy innych osobistych przedmiotów; uniwersalne pomieszczenia z góry mają tę przewagę, że nie niosą ze sobą skojarzeń z poprzednimi właścicielami.

Przestrzenność to wielki plus podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Jeżeli naturalnie pokoje wyglądają na ciasne, powiększysz je optycznie za pomocą jasnych kolorów – przede wszystkim ścian, dlatego ciemne kolory koniecznie przemaluj na biały lub inną jasną barwę, na przykład pastelowe odcienie. W uzyskania efektu dużej przestrzeni bez wątpienia pomogą ci okna; umyte, odsłonięte szyby dodadzą wnętrzu blasku i rozświetlą pomieszczenie.

Nie zapominaj o ogrodzie

Większość domów to także ogród – mniejszy czy większy, ale to w końcu bardzo istotna część nieruchomości. Wiele osób przykłada do towarzyszącej domowi działki sporą uwagę, dlatego postaraj się, żeby podkreślić i jej atuty. Nie powinno być o to trudno na wiosnę czy w lecie, pamiętaj jednak o niezostawieniu bałaganu, zwłaszcza podczas robienia zdjęć.

Dbanie o schludny wygląd powinno objąć także sprzęt ogrodowy. Upewnij się, że na grillu czy huśtawkach nie znajduje się rdza, nie ma dziury w płocie czy porozrzucanych owoców pod drzewami. Jeżeli rzadko przycinasz trawę czy żywopłot, zrób to chociaż do zdjęć do ogłoszenia – to z pozoru tylko szczegóły, ale pierwsze wrażenie jest w końcu najważniejsze!

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński