Jak działa sitodruk?

Jak działa sitodruk?

Obecnie dostępnych jest wiele metod druku, ale jedną z najdłużej funkcjonujących na rynku jest sitodruk. Zgodnie z jego nazwą, druk wykonywany jest z użyciem sita z siatką. Mimo wieloletniej obecności na rynku i pojawiających się nowoczesnych rozwiązań, sitodruk wciąż cieszy się ogromną popularnością. Na czym dokładnie polega i jak działa?

Jak wykonać sitodruk?

Sitodruk, określany zamiennie jako druk sitowy, to specyficzna technika wielkopowierzchniowa. Technika wykorzystuje sito. Z jego pomocą wykonuje się dowolny wzór, a następnie przenosi go na materiał drukarski lub tkaninę. Czy druk jest w  ogóle czytelny? Tak, ponieważ oczka siatki mają dopasowaną do tego celu średnicę. Farba jest dobrze wchłaniana przez materiał, a odbitki zachowują dobrą jakość. Drukarz aplikuje sitodruk na tkaninę lub materiał docelowy. Siatka ma tutaj funkcję szablonu, który służy do zasłonięcia obszarów niezadrukowanych. Dzięki temu farba przenika przez części niezakryte, tworząc odbitkę. Drukarze używają kilku sposobów na zasłanianie otworów. W ten sposób unikają przenikania farby. Czym jest podyktowany wybór techniki? Po pierwsze rodzajem materiału, a po drugie farby. Wpływ na ostateczną decyzję mają również gęstość sita i oczek. Najczęściej używa się specjalnej emulsji światłoczułej, którą powlekana jest siatka. W dalszej kolejności drukarz naświetla ją i wywołuje. Nieutrwalone wzory wypłukuje. Tak przygotowany szablon drukuje.

Gdzie stosować sitodruk?

oklejanie-witryny-sklepowej-wroclawSitodruk to znana technika zadrukowywania większych powierzchni. Niektórzy jednak wybierają ją, by ozdabiać małe tkaniny. Jakie jeszcze materiały można zadrukować sitodrukiem? Technika stosowana jest w przypadku metalu, folii, plastiku, papieru, a także drewna. Sitodruk bywa mylony z prasowankami. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na trwałości obu metod. Procedura tworzenia sitodruku zwiększa jego odporność. Efekt końcowy jest odporny zarówno na czynniki mechaniczne, chemiczne, jak i promieniowanie słoneczne. Jest to również bardzo efektowna metoda, ponieważ zachowuje doskonałe nasycenie kolorów. W związku z tym znajduje zastosowanie na grafikach artystycznych i użytkowych, a także wyrobach włókienniczych. W związku z tym wyróżnia się filmodruki oraz serigrafie. Ponadto znajduje zastosowanie w mikroelektronice do układów scalonych.

Zalety i wady sitodruku na tkaninie?

Podstawowym atutem sitodruku jest wiele możliwości jego zastosowania. Ze względu na dużą uniwersalność techniki, sprawdza się w przypadku różnych gatunkach materiału, które mają odmienne właściwości. Kolejną zaletą jest trwałość metody. Stosowana procedura, jak i wysoka jakość materiałów uodparnia sitodruk na działanie takich czynniki jak: promienie UV, wilgoć czy wysokie temperatury. Ponadto sitodruk cechuje się intensywną kolorystyką o odpowiednim nasyceniu barw. Jednocześnie rozwiązanie jest stosunkowo tanie- zarówno dla odbiorcy, jak i wykonawcy. Jednocześnie technika nie jest pozbawiona wad. Pierwszą z nich jest koszt związany z zakupem matryc. Co więcej, każdy kolor wymaga własnych matryc, a liczba kolorów jest ograniczona. To powoduje, że jednostkowe zlecenia nie są opłacalne w przeciwieństwie do zleceń hurtowych. Klienci coraz częściej oczekują wydruków testowych, co nie jest możliwe w tym przypadku. Jednocześnie nakłada to na drukarza obowiązek dokładnego planu i schematu działania. Nie można przecież wykonać poprawek, widocznych na wydrukach testowych.

Zobacz również:

Jakie są rodzaje sitodruku?

Sitodruk można podzielić na kilka podstawowych typów. Przede wszystkim sitodruk płaski, który stosowany jest po pierwsze do nadruków gotowych. Po drugie na przedmiotach gotowych (np. koszulki, torby). Drugim rodzajem jest sitodruk rotacyjny, który wykorzystywany jest przy zadrukowywaniu pełnych wałków tkanin. Ze względu na koszty, używany jest do zamówień hurtowych. Wreszcie wyróżniamy sitodruk rzemieślniczy, który stosowany jest przez artystów i rzemieślników. W tym celu tworzą własne maszyny drukujące, które obsługują ręcznie. To praca wymagająca sporych umiejętności.

Jak wygląda proces sitodruku?

Drukowanie jest bardzo proste. Proces polega na przetłaczaniu farby na podłoże. Nowoczesne, wyspecjalizowane maszyny wykonują także druk na zakrzywionych powierzchniach. W czasie drukowania za pomocą maszyny płaskiej, farba drukowa jest nakładana na całej powierzchni siatki. Jednocześnie maszyna przeciska farbę przez wolne oczka. W ten sposób pokrywa bezpośrednio tkaninę. Dla prawidłowego przebiegu druku, ważna jest podobna prędkość liniowa obracanego przedmiotu. Drugim, istotnym czynnikiem jest prędkość przesuwu sita. Oba zapewniają precyzyjne wykonanie druku. Do zadruku najlepiej sprawdzają się profesjonalne, automatyczne maszyny. Zakres ich działania, konstrukcja, stopień zautomatyzowania czy dodatkowe możliwości znacznie się jednak od siebie różnią. Użyteczność maszyny przekłada się na jakość wydruku i jego ostateczny kształt.

Podsumowując, sitodruk jest bardzo uniwersalną metodą, którą można stosować na wiele tkanin i materiałów drukarskich. Cechuje się dobrą jakością i trwałością.