Frezarka do pedicure - jaka jest najlepsza?

Frezarka do pedicure – jaka jest najlepsza?

Frezarka do pedicure – jaka jest najlepsza? Odpowiednie narzędzia są w pracy podologa bardzo ważne. Pozwalają w sposób sprawny i możliwie optymalny osiągnąć pożądane rezultaty. Frezarki do pedicure są używane zarówno przez podologów, jak i kosmetyczki. Wykorzystuje się je do paznokci oraz skóry stóp. Doświadczeni podolodzy oraz ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym zawodem wiedzą, że niezbędna w ich pracy będzie frezarka do pedicure. Jaka najlepsza? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ jest kilka czynników, na których podstawie dokonuje się wyboru. Specjaliści mają także swoje indywidualne preferencje, gdyż mogą pracować w nieco różny sposób. Zobaczmy zatem, na co zwrócić uwagę, zanim dokona się inwestycji.

Czy frezarka jest niezbędna?

Można zacząć od zadania sobie tego pytania. Otóż trudno wyobrazić sobie pracę podologa bez wykorzystania frezarki. Byłaby ona możliwa, jednak zdecydowanie wiele czynności trwałyby dłużej. Za pomocą frezarki do pedicure spiłowuje się paznokcie, usuwa zrogowaciały naskórek oraz skórę, usuwa modzele i nagniotki. Frezarką można wykonywać również manicure kosmetyczny – spiłowywać lakier hybrydowy, żelowy bądź akrylowy oraz nadawać paznokciowi pożądany kształt. Jak widać zatem, zakres prac jest naprawdę spory. W zależności od potrzeb, można używać frezów lub kapturków do pedicure.

Frezarka do pedicure. Jaka najlepsza – pyłowa czy bezpyłowa?

Z pewnością większość podologów wybierze frezarkę, która wyposażona jest w pochłaniacz pyłu. Takim urządzeniem pracuje się „na sucho. To znaczy że opracowywana powierzchnia nie jest wilgotna, a pył na bieżąco jest wciągany przez otwór znajdujący się bezpośrednio na frezarce. W ten sposób, nie przerywając pracy, można ocenić, jak wygląda miejsce, nad którym się pracuje.

Z kolei we frezarce pyłowej, w której praca odbywa się na mokrej powierzchni, pył pozostaje w miejscu pracy. Przez to istnieje ryzyko, iż zabrudzi on ranę lub zaburzy obraz danego miejsca. Ponadto, spiłowując skórę lub paznokieć istnieje ryzyko, że wyjdzie się poza zaplanowany obszar, ponieważ pył uniemożliwi ocenę sytuacji. 

Nie można również nie wspomnieć o tym, iż praca frezarką bezpyłową nie tylko jest bardziej bezpieczna dla pacjenta, ale też znacznie bardziej komfortowa dla podologa. W trakcie pracy nie musi on wdychać unoszących się drobinek. W tej sytuacji można nawet zrezygnować ze szczelnej maseczki, która podczas wielogodzinnej pracy bywa przyczyną dyskomfortu.

Praca z frezarką a hałas

Czy koniecznie musimy przywyknąć do tego, że korzystając z urządzeń elektrycznych, narażamy się na hałas? Oczywiście że nie! Obecnie technika jest tak zaawansowana, że bez problemu można dostać frezarkę, która pracuje cicho, nie powodując dyskomfortu zarówno u specjalisty, jak i klienta. Podczas konwersacji z klientem nie powinno być momentów, kiedy trzeba zamilknąć, ponieważ włącza się urządzenie. Warto również zadbać o posiadanie cichej frezarki ze względu na swoje zdrowie. Podolog może wiele godzin dziennie spędzić nad frezarką, a decybele docierające do jego uszu nie pozostaną bez wpływu na zdrowie.

Jakie obroty powinna mieć frezarka?

W tego typu urządzeniach zwraca się także na zakres obrotów. Czy więcej znaczy lepiej? Nie należy wyciągać takich wniosków. Zazwyczaj zauważymy zależność, że wraz wyższymi do osiągnięcia obrotami, jednocześnie wzrasta cena frezarki. Wydawać by się mogło, że taka inwestycja zwróci się podczas bardziej wydajnej i komfortowej pracy. Nic bardziej mylnego. Jeżeli frezarka z pochłaniaczem pyłu pracuje na zbyt wysokich obrotach, wpływa to na nagrzewanie się skóry pacjenta. Daje to nieprzyjemne odczucia, które mogą w przyszłości zniechęcić go do kolejnej wizyty. Poza tym  pojawia się ryzyko, że przy zbyt szybkiej pracy, np. 40 tysięcy obrotów na minutę, naskórek zbyt szybko zostanie usunięty, a podolog nie będzie miał nad tym pełnej kontroli. To nie tylko ryzyko powstania ran, ale też w przyszłości prowadzić będzie to do zbyt silnego rogowacenia naskórka w danym miejscu. 

Zaleca się zatem pracę z frezarką ustawioną na maksymalnie 25 tys. obrotów na minutę. Jest to efektywnie, ale nadal w pełni bezpiecznie. Przy tych obrotach również pacjent nie odczuwa dyskomfortu. 

Czy wielkość ma znaczenie? 

Wybierając frezarkę, zwykle zwraca się uwagę na obroty, to czy jest pyłowa, czy bezpyłowa oraz jakim poziomie hałas emituje. Warto jednak sprawdzić jeszcze jedną kwestię, która nie od razu może przyjść na myśl – zwłaszcza gdy dokonuje się zakupów przez internet. Chodzi mianowicie o gabaryty, jakie ma frezarka podologiczna do pedicure. Jaka najlepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, ponieważ zależy od podologa, wielkości jego dłoni i preferencji. Najlepiej jest przed zakupem sprawdzić, czy dany model frezarki dobrze leży w ręce i wygodnie się nim manewruje. Pamiętajmy, że nierzadko przez wiele godzin specjalista korzysta z urządzenia i wykonuje bardzo precyzyjne ruchy. Swoboda w operowaniu sprzętem jest zatem bardzo ważna. Bywają osoby, które preferują nieco cięższe frezarki, ponieważ dzięki temu łatwiej jest im wykonywać pożądane ruchy.

Niektórzy podolodzy świadczą usługi mobilne. Wtedy liczy się waga całego sprzętu, jaki trzeba ze sobą zabrać. Nawet podróżując samochodem, wszystkie niezbędne rzeczy nierzadko trzeba wnieść na któreś piętro lub pokonać z nimi sporą odległość. W takiej sytuacji każdy gram mniej jest na wagę złota. Radzi się wtedy, by sięgać po frezarkę podologiczną o jak najmniejszym rozmiarze i wadze. 

Kupujemy urządzenie. I co dalej?

Nawet najlepszą frezarką nie zdziałamy cudów, jeżeli nie będziemy korzystać z dobrego zestawu frezów lub kapturków do pedicure. Ten element jest szczególnie ważny, gdy dopiero rozpoczyna się działalność na własną rękę. Warto zrezygnować z zakupu mniej przydatnych gadżetów, a nie oszczędzać na frezach. O ile kapturki do pedicure są jednorazowe, o tyle inwestycja we frezy będzie służyć przez lata. 

Nakładki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Znajdziemy te zrobione z diamentu, ceramiczne, kamienne, gumowe, jak również zrobione z filcu. Taka różnorodność pozwala na przeprowadzenie zróżnicowanych działań. Pamiętajmy, że inne materiał jest wykorzystywany do ścierania twardego paznokcia, inny do ścierania naskórka, a jeszcze inny idealnie wygładza i poleruje naskórek. 

Jaki kształt mają nakładki na frezarkę do pedicure? Często spotyka się stożek, łezkę, cylinder i walec. Powszechne są także kulka i szpic. Taka różnorodność daje możliwość precyzyjnego doboru końcówki do charakteru pracy. Nawet jeżeli na skórze czy paznokciu jest niewielka zmiana chorobowa, można opracować ją bez naruszania zdrowych okolicznych tkanek. 

Nie bez znaczenia jest właściwe zakładanie nakładek oraz ich użytkowanie. Jeżeli zostanie to zrobione niewłaściwie, można stracić gwarancję producenta na sprzęt. Podobnie jest z użytkowaniem kapturków do pedicure o zbyt dużej średnicy, jak 13 mm. Producenci niejednokrotnie podkreślają, że w takim przypadku, jeżeli nastąpi uszkodzenie urządzenia w trakcie pracy, straci ono gwarancję firmową

Jak dbać o frezarkę do pedicure?

Nawet najlepszy i najcenniejszy sprzęt nie przeżyje długo, jeżeli nie będzie na bieżąco oczyszczany i konserwowany. Gdy jest to wykonywane sumiennie, nie trzeba martwić się rychłą koniecznością naprawy oraz można mieć pewność, że frezarka do pedicure  posłuży przez naprawdę długi czas. Na co narażamy urządzenie, jeżeli nie będzie ono oczyszczane? Pył, który dostaje się do środka, może zatkać wąż ssący. W efekcie tego zatrze się silnik, co już bezpośrednio prowadzi do uszkodzenia urządzenia. Oprócz oczyszczania wnętrza rączki i filtra warto pamiętać o przecieraniu go także od zewnątrz. Najlepiej, by było to wykonywane za pomocą środka odkażającego lub nasączonej nim chusteczki. 

Inną kwestią jest przechowywanie frezarki. W trakcie pracy nie powinna być odkładana w przypadkowe miejsce. Pod ręką powinna znajdować się przeznaczona dla niej półka z powierzchnią antypoślizgową. Obok nie powinny również znajdować się żadne płyny, gdyż przypadkowe zalanie może skutkować trwałym uszkodzeniem urządzenia.