Z godnością na drugą stronę, czyli o krematoriach dla zwierząt

Z godnością na drugą stronę, czyli o krematoriach dla zwierząt

Z godnością na drugą stronę, czyli o krematoriach dla zwierząt. Towarzyszą człowiekowi latami, wnosząc do domów radość i odrobinę szaleństwa. Otaczane troskliwą opieką często dożywają sędziwego wieku. Współcześnie zwierzęta domowe traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny, cieszący się licznymi przywilejami. Przychodzi jednak moment, kiedy trzeba pożegnać się z czworonożnym przyjacielem. Zanim to nastąpi w głowie właściciela pojawia się myśl “jak zapewnić ukochanemu pupilowi godny pochówek”? Rozumiejąc potrzeby opiekunów zwierząt i wychodząc im naprzeciw – z szacunkiem do braci mniejszych swoje usługi oferują krematoria dla zwierząt.

Godnie i legalnie

W świetle obowiązującego prawa w momencie śmierci ukochany pupil zaliczany jest do kategorii odpadu biologicznego, poddawanego utylizacji. Pochówek ciała zwierzęcia w przydomowym ogródku czy w lesie jest praktyką niezgodną z obowiązującym prawem, podlegającym karze wysokiej grzywny. Z tą smutną rzeczywistością trudno pogodzić się pogrążonym w żałobie po stracie przyjaciela właścicielowi. Poszukuje więc on dostępnych legalnych alternatyw, które pozwolą na okazanie pupilowi należnego szacunku oraz pomogą się z nim właściwie pożegnać. Bezpieczna utylizacja ciała zwierzęcia poprzez kremację to proces zgodny z odgórnymi wytycznymi. Kremacja zwierząt od lat zyskuje na popularności, ponieważ daje opiekunom możliwość honorowego pochówku czworonoga w bliskim zwierzęciu gronie. Dla żegnającego pupila właściciela skorzystanie z usług krematorium dla zwierząt pozwala mu w delikatny sposób zamknąć dany rozdział w życiu.

Kremacja pełna zrozumienia

Krematoria dla zwierząt powstały z myślą o trudnym czasie, jakim jest utrata czworonożnego przyjaciela. Prowadzone przez miłośników zwierząt z pełnym zrozumieniem i empatią względem długoletnich opiekunów. Ich usługi często wykraczają daleko poza kremację zwłok – usługi krematoriów dla zwierząt obejmują również bezpłatny odbiór ciała zwierzęcia z domu lub lecznicy weterynaryjnej, odpowiednie zabezpieczenie zwłok oraz staranne  przygotowanie pupila do procesu kremacji. Żegnający czworonoga właściciele mogą liczyć na profesjonalne przygotowanie ciała ukochanego przyjaciela w postaci delikatnego czyszczenia pyszczka ze śliny, krwi czy biologicznych płynów. Sierść zwierzęcia jest przeczesywania, a pupil wygląda jakby zasnął. Opiekunowie zyskują możliwość pożegnania się z czworonogiem oraz późniejszej kontemplacji nad mogiłą pupila.

Za Tęczowy Most dzięki kremacji

Na terenie Polski działa kilka krematoriów dla zwierząt. Sama usługa kremacji polega na utylizacji i spopieleniu szczątek w specjalistycznym piecu krematoryjnym, dostosowanym do gabarytu zwierząt domowych. Usługa związana z kremacją zwierząt dotyczy zarówno pupili niewielkich rozmiarów (gryzonie, ptaki, gady), jak i większych czworonogów. Krematoria dla zwierząt cieszą się szczególnym zaufaniem właścicieli psów i kotów domowych, ponieważ usługi krematoryjne oraz pochówek najczęściej dotyczą właśnie tych zwierząt. Opiekun żegnający ukochanego pupila ma prawo wyboru rodzaju kremacji, która obejmuje usługę zbiorową lub indywidualną.

W przypadku kremacji zbiorowej szczątki czworonoga trafiają do zbiorowej mogiły, a właściciel nie ma możliwości pozyskania szczątków dla siebie. Kremacja zbiorowa wiąże się jednak z bardziej przystępnymi kosztami usługi.  Kremacja indywidualna natomiast daje właścicielowi możliwość pozyskania prochów pupila. Wielu właścicieli decyduje się na zabranie dekoracyjnej urny z prochami do domu lub symbolicznie rozsypuje je w ulubionych miejscach spacerowych żegnanego czworonoga. Usługa indywidualna daje także możliwość pochówku ulubieńca w prywatnej mogile.

Cena wiecznego spoczynku

Zakres kosztów wykonywanej usługi w krematorium dla zwierząt uzależniony jest od wyboru sposobu kremacji zwłok pupila oraz jego wielkości. Pochówek szczątków pupila w mogile zbiorowej w zależności od oferty danej firmy rozpoczyna się od 100 zł w przypadku zwierząt bardzo małych (ważących poniżej 1 kg) do ok 500 zł w przypadku dużych czworonogów powyżej 40 kg. Kremacja olbrzymich pupili powyżej 60 kg to koszt od 550 do 600 zł.

Kremacja indywidualna to większy koszt, lecz wiążący się z wieloma udogodnieniami oraz dodatkowymi usługami. Za możliwość odzyskania prochów i obecność podczas ceremonii kremacji właściciel czworonoga za usługę zapłaci od 350-400 zł w przypadku zwierząt bardzo małych (poniżej 1 kg), ok. 600 – 700 zł w przypadku pupila ważącego 10 kg lub mniej oraz 900-1000 zł za zwierzę bardzo duże lub olbrzymie. Opiekun zwierzęcia pełniącego za życia służbę państwową czy pracującego w służbach mundurowych (psy policyjne) ma możliwość skorzystania ze specjalnej ceny usługi kremacji indywidualnej, która wynosi 30 % standardowej ceny usługi. Również psy pełniące rolę przewodnika osoby niewidomej żegnane są z należnym szacunkiem całkowicie bezpłatnie.

Pomniczek tworzony sercem

Z godnością na drugą stronę, czyli o krematoriach dla zwierząt
Z godnością na drugą stronę, czyli o krematoriach dla zwierząt

Dbając o indywidualne preferencje opiekunów krematoria dla zwierząt oferują możliwość zakupu dekoracyjnych urn na prochy i tabliczek nagrobnych. Niewielkich rozmiarów oryginalne ossuarium w kształcie figurki kota czy puzderka ozdobionego symbolem odciśniętej zwierzęcej łapki to cenna pamiątka dla właściciela czworonoga oraz godna estetyczna forma miejsca spoczynku dla ukochanego pupila. Złożoną na krematoryjnym cmentarzyku  urnę można oznaczyć także tabliczką nagrobną z wizerunkiem spoczywającego w niej małego przyjaciela. Osoby, które pragną zabrać cząstkę pupila ze sobą mogą skorzystać z dodatkowej usługi oferującej oprawione w ramę odciski łapy pobrane od czworonoga przed kremacją lub uzyskanie pęczku sierści żegnania zwierzęcego pupila.

Krematoria dla zwierząt z największą dbałością troszczą się o godny pochówek dla ukochanego czworonożnego pupila. Empatia, miłość do zwierząt oraz zrozumienie potrzeb pogrążonych w żałobie opiekunów czynią z krematoriów cichego towarzysza w podróży małego przyjaciela za Tęczowy Most.

angielski francuski niemiecki hiszpański