Wybór odpowiedniej pościeli hotelowej wbrew pozorom wcale nie jest taką łatwą sprawą. Rynek obfituje obecnie w bardzo wiele rodzajów tkanin i hotelarze stają przed problemem związanym z nabyciem pościeli optymalnej, która nie tylko zadowoli gości, ale także i przetrwał w niezmienionym stanie przez długie lata. Z racji wielu dylematów dotyczących tego elementu wyposażenia bywa, że pościel hotelowa staje się przedmiotem wynajmu. Nie popadajmy jednak w panikę i postarajmy się sprostać wyzwaniu. Biorąc pod uwagę pewne wskazówki z pewnością dokonamy odpowiedniego wyboru. 

Trendy aranżacyjne – do stylowego i modnego hotelu goście chętnie wracają

Stylizacja pokoju hotelowego ma niebagatelne znaczenie dla gości. Podczas gdy część osób poszukuje noclegu w zabytkowych miejscach z tradycją, inni chętnie spędzają wolny czas w modnych hotelach butikowych. Takie elementy aranżacyjne pokoi hotelowych, jak meble, zasłony, dekoracje, czy też dywany ulegają wpływom mody. Pościel hotelowa jednak pozostaje przez lata raczej niezmienna wizualnie. W hotelach dominuje tkanina pościelowa w kolorze bieli i jedynie około 20% hotelarzy decyduje się na zakup pościeli o innych barwach. Pościel biała może jednak bardzo różnić się między sobą rodzajem materiału, a także atrakcyjnością splotów, czyli wzorami przeplatania przędzy w tkaninie. Materiał pościeli powinien być cienki, miękki w dotyku, oddychający i zapewniający przyjemny oraz spokojny sen. Powinien również prezentować się estetycznie i elegancko. Warto rozważyć zamówienie pościeli hotelowej na wymiar. Najbardziej popularna, a zarazem praktyczna w hotelach jest pościel w pasy. Taką pościel bowiem łatwo jest uzupełnić ze względu na jej dostatek na rynku. Bardziej wymagający hotelarze decydują się na niszowe wzory, takie jak romby, kratki, czy też kwiaty. A wszystko po to, by zadowolić swoich gości i uczynić ich pobyt w hotelu jak najbardziej komfortowym i niezapomnianym.

Dlaczego biel jest tak bardzo popularna?

Kolor biały pościeli hotelowej jest najbardziej pożądany z kilku względów. Po pierwsze, biała pościel jest najbardziej uniwersalna i praktyczna. Możemy być pewni, że trafimy w gust klientów. Pościel biała bowiem zawsze kojarzy się z elegancją, czystością i świeżością. Na ciemnych tkaninach nie zawsze widać wszelkie niedoskonałości i zabrudzenia. Część właścicieli hoteli stara się podążać za współczesnymi trendami aranżacyjnymi decydując się na zakup pościeli barwnych. Spotykane są kolory grafitowe, czy też bordowe, a nawet granatowe. Nie zapominajmy jednak o tym, że nasi goście często mają względem hotelu wysokie wymagania. Podczas gdy w domu chętnie śpią w pościeli kolorowej, w hotelu spodziewają się wysokiego standardu i naocznego poświadczenia czystości, świeżości i wysokiej higieny. Po drugie, pościel hotelowa w kolorze bieli zawsze idealnie komponuje się z każdą aranżacją wnętrza. Nie jest więc w żaden sposób ryzykowna wizualnie. Po trzecie, ze względu na jej popularność, białą pościel bardzo łatwo jest zastąpić brakującymi elementami. Po czwarte natomiast, białe tkaniny wysokiej jakości po odpowiednich zabiegach zawsze wyglądają doskonale. Nie tyczy się ich problem związany ze spieraniem się kolorów, czy też blaknięciem intensywnych barw.

Polecamy również:

Przede wszystkim trwałość i odporność – najważniejsze atrybuty hotelowej pościeli

Odpowiednia pościel hotelowa powinna spełniać dość restrykcyjne wymagania ze względu na konieczność poddawania jej częstym, różnorodnym zabiegom pod wpływem środków chemicznych i wysokiej temperatury. Bywa, że pranie przemysłowe odbywa się w temperaturze nawet 95ºC. Takie czynności jak wybielanie, konserwowanie, maglowanie, czy też dezynfekowanie pościeli nakazują, by była ona uszyta z wyjątkowo trwałego, odpornego i łatwego do czyszczenia materiału. Przeważnie pościel hotelowa wykonana jest z materiału o gramaturze 140-160 g/m2. Dzięki temu zachowuje niezmienny wygląd oraz rozmiar przez długie lata. Ze względów praktycznych pościel używana w hotelach powinna być pozbawiona guzików, zamków i zawierać jedynie wygodne zakładki. Dobrze aby szwy były wzmocnione specjalnymi nićmi szwalniczymi, które nie pękną podczas zabiegów czyszczących i konserwujących.

Więcej bawełny, czy mniej bawełny? Oto jest pytanie

Jeszcze nie tak dawno największą popularnością cieszyła się pościel hotelowa w 100% bawełniana. Uznawano ją bowiem za najbardziej komfortową dla ciała oraz odporną na użytkowanie, wysoką temperaturę, wybielanie i inne zabiegi chemiczne. Ze względu jednak na to, że czysta bawełna ma tendencję do gniecenia się i mechacenia wymaga ona dużo pracy, czasu, a co się z tym wiąże także zużycia większej ilości energii, wody i detergentów. Głównie właśnie ze względów ekonomicznych hotelarze zaczęli zwracać baczną uwagę na pościel bawełnianą z domieszką poliestru. Istotne jest jednak to, by poliester nie stanowił więcej niż 20% tkaniny. Poliestrowe włókna absorbują mniej wody i detergentów w procesie prania i tym samym zmniejszają się ogólne koszty eksploatacji hotelu. Producenci takiego rodzaju pościeli zapewniają, że jest ona równie przyjemna w użytkowaniu i dodatkowo ma właściwości antyalergiczne.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński