Prowansja w naszym domu

Słysząc Prowansja, wyobrażamy sobie pola lawendy i powiew rześkiego wiatru znad Morza Śródziemnego. Nie bez powodu ten region Francji cieszy się tak dużą popularnością, przyciąga nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również wyjątkowo łagodnym klimatem. Właśnie ze względu na klimat, tamtejsze budownictwo nabrało charakterystycznego dla siebie stylu. Zauroczeni wyglądem miasteczek turyści z chęcią inspirowali się w projektowaniu wnętrz tym, co widzieli podczas wypoczynku.

Styl prowansalski w skrócie

Projektowanie wnętrz w stylu prowansalskim sprowadza się do prób oddania sielskiego klimatu francuskiego rejonu. Wnętrza te w założeniu mają być przytulne, tradycyjne i pełne naturalnych materiałów. Dominującymi kolorami są biele, szarości, beże i lawendowe fiolety. Kategorycznie unika się ciemnych i intensywnych odcieni, gdyż przytłaczają wnętrze oraz zabierają światło. Mieszkanie w stylu prowansalskim ma być pogodne i odprężające, sprzyjające temu materiały to drewno i kamień. Warto podkreślić, że oznaki upływającego czasu były wyjątkowo cenione w tym stylu i nigdy nie pozbywano się starych mebli. Im bardziej wiekowe sprzęty zdobiły salon, tym większa duma rozpierała posiadacza.

Misją osoby celującej w styl Prowansalki będzie:

  • Postarzanie posiadanych mebli lub wyszukiwanie takich na pchlich targach.
  • Dobór odpowiednich dodatków, które jednocześnie nie przytłumią przestrzeni.
  • Dekoracja otoczenia kwiatami i suszoną lawendą.
  • Pomalowanie ścian pastelowymi farbami.
  • Wpuszczenie do mieszkania jak największej ilości światła.

Meble rodem z Prowansji

Na zdobycie mebli w prowansalskim stylu jest kilka możliwości. Projektowanie wnętrz  wspiera pomysłowość, dlatego w pierwszej kolejności warto wybrać się na pchli targ. Na pewno spotkamy tam osoby, które z radością pozbędą się starych mebli za symboliczną kwotę, a my zyskamy na tym podwójnie. Zdobyte łupy wystarczy tylko umiejętnie odnowić, pomalować w odcieniu pasującym do wnętrza i już można cieszyć się ich obecnością w mieszkaniu.

Innym sposobem jest zakupienie odpowiednich mebli, które będą stylizowane na stare. W trakcie produkcji zadbano, aby uwydatnić wszelkie nierówności, podkreślić sęki i wreszcie użyć odpowiedniej farby. Postarzane meble najczęściej dostaniemy w kolorze białym, jednak sporadycznie złapiemy je również w innych odcieniach.

Typowym prowansalskim meblem jest duży, przeszklony kredens. Uroku dodadzą mu porcelana i słoje z przetworami lub suszoną lawendą. Świetnymi dodatkami do postarzanych szaf będą zaśniedziałe uchwyty, które możemy samodzielnie zamontować. W salonie, poza wygodną kanapą, koniecznie stanąć powinna komoda z przesuwnymi drzwiami, zwykle maluje się na niej kwiatowe motywy w pastelowych barwach. Pożądane są także wiszące szafki i wysokie, wolno stojące regały.

Jakie dodatki wybrać?

sklep artykuły do wnętrzProjektowanie wnętrz łączy się zawsze z wyborem odpowiednich dodatków. Niestety w stylu prowansalskim niedane nam będzie puścić wodze fantazji. Cechuje go bowiem skromność i prostota. Jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to ceramika w odcieniu pasującym do łagodnej kolorystyki otoczenia. Swój charakter możemy przemycić w poduszkach, czy haftowanym obiciu foteli, które będą się wtedy stylowo odróżniać od reszty. W ozdoby możemy przekształcić przedmioty codziennego użytku. Jeśli planujemy zakupić zastawę, to wybierzmy ciekawy wzór, a na stole postawmy awangardowo wyglądające świeczniki. Wielbiciele książek i kolekcjonerzy winylowych płyt z pewnością ucieszy fakt, że ich zbiory nie muszą czekać w ukryciu. Wystawienie ich na półki nie będzie za nadto przyciągało spojrzeń, a pomoże wydobyć nietypowy styl pomieszczenia.

Prowansja i roślinność, to słowa które ciężko od siebie oddzielić, dlatego nie wahajmy się udekorować otoczenia zielenią. Wstawione do porcelanowych wazonów suszone kwiaty również będą genialnie wyglądać, ponadto ułożone w strategicznych miejscach sprawią, że mieszkanie nabierze romantycznego charakteru.

Prowansalska kuchnia i łazienka

Planując kuchnie zacznijmy od właściwych mebli – ideałem byłyby wiekowe lub ich imitacja. Podobnie jak przy ogólnych zasadach doboru dodatków, kuchnia w prowansalskim stylu będzie wyglądać na przytulną, gdy ograniczymy się do prostoty. Zawieśmy więc lniane zasłonki, położymy haftowane serwety w jasnym odcieniu, w oknie postawmy ceramiczne doniczki z lawendą i wiklinowy koszyk na drobiazgi. Uroku nadadzą przyprawy umieszczone w małych słoiczkach i stylizowane sprzęty agd.

Łazienkę również możemy urządzić w prowansalskim duchu. Projektowanie wnętrza rozpocznijmy od podłogi – tu świetnie sprawdzą się ceramiczne lub trawertynowi płytki. Warto również pokryć nimi te części ścian, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą. Pozostałe fragmenty udekorujmy tynkiem strukturalnym pomalowanym na kremowy odcień. Jeśli chodzi o meble, to najlepiej sprawdzą się jasne stylizowane lub ratanowe, jednak nie przesadźmy z ich ilością. Najważniejszym punktem łazienki powinna być duża, biała wanna na nóżkach. Dodatki takie jak mydelniczka, kubek na szczoteczki czy dozownik na krem powinny być ceramiczne. Nie zapomnijmy o lustrze, tutaj możemy zaszaleć i wybrać ozdobną ramę.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński