Jak wybrać części do komputera stacjonarnego?

Jak wybrać części do komputera stacjonarnego do gier? Rzeczywisty proces montażu zwykle nie jest trudny, ale wybór właściwych komponentów może sprawić nie lada problem. Warto je dopasować do naszych potrzeb.

Obudowa

Podczas gdy komponenty, takie jak proces i karta graficzna określają zasadnicze funkcjonowanie maszyny, wybór obudowy jest ważny. Przede wszystkim określa, jakie rodzaje procesorów i kart graficznych można zainstalować, jakie są opcje urządzeń peryferyjnych, pamięci masowej i systemu chłodzącego. Możemy nie planować częstego otwierania obudowy lub zmiany zainstalowanego sprzętu, ale jej wybór decyduje o codziennym funkcjonowaniu komputera.

Możemy wybrać jedną z trzech podstawowych wież – pełna wieża, średnia wieża i mini wieża. Jednak możemy też się zdecydować na „komputerową” maszynę, HTPC. Rozmiary obudowy i płyty głównej mogą się różnić. Małe obudowy sprawiają zazwyczaj więcej kłopotów, ponieważ ciężej się manewruje podczas instalowania lub usuwania komponentów, a także ze względu na konieczność instalacji sprzętu w określonej konieczności. Na przykład, są wieże, które umożliwiają dostęp do tylnej części płyty głównej, aby usunąć radiator, bez konieczności wyjmowania całej płyty głównej. HTPC nie ma tej zalety.

Dużą zaletą większych obudów jest to, że mamy więcej miejsca na zainstalowanie komponentów. Zwykle nie ma dużej różnicy w łączności – małe obudowy mogą śmiało rywalizować z dużymi, jeśli chodzi o porty USB i inne opcje urządzeń peryferyjnych, jeśli są do tego przystosowane.

Chłodzenie

Opcje chłodzenia komputera obejmują zarówno radiatory AMD, jak i procesory Intela, różne ezoteryczne wielostopniowe jednostki freonowe i bezwentylatorowe urządzenia. Większość użytkowników wybiera bardziej prozaiczne metody chłodzenia powietrzem.

Typowe chłodnice CPU utrzymują procesor w normalnych temperaturach. Dobrze funkcjonują, nawet pod obciążeniem. Możemy zdecydować się na chłodnicę na rynku wtórnym, bądźmy jednak ostrożni. Jeśli kupujemy chłodnicę nieoryginalną, upewnimy się, że dokładnie sprawdziliśmy orientację płyty głównej, maksymalną wartość chłodnicy (jeśli instalujemy je w mniejszej obudowie) i czy utrudnia to instalowanie pamięci RAM. To ostatnie jest częstym problemem. Wiele nieoryginalnych chłodnic częściowo zwisa z gniazd RAM, po zainstalowaniu. Większość pamięci RAM ma obecnie własne radiatory, może to wymagać instalacji lub wymiany pamięci RAM.

Chłodnice procesora są zwykle oceniane pod względem ich TDP lub mocy obliczeniowej termicznej. Jest to ilość ciepła, którą chłodnica ma rozproszyć w danym czasie i powinna być dopasowana do wymienionego TDP CPU. Dobrze jest obsłużyć chłodziarki, która może obsłużyć TDP o mocy 150 W na chipie o mocy 50 W. Odpowiednie chłodzenie zapewnia stabilizację i szybkie działanie.

Zobacz koniecznie

 

Płyta główna

Kształt płyta głównej, uzależnia wybór naszego systemu i możliwości rozbudowy. Opcje naszego GPU i chłodzenia mogą być ograniczone, jeśli zdecydujemy się na małą wieżę, sama płyta zawsze ma pasować do dostępnej przestrzeni.

Procesor

Wybrany procesor zawsze determinuje płytę główną. Procesory pasują do gniazd na płytach głównych, co oznacza, że płyta główna musi mieć odpowiednią liczbę pinów (lub otworów w przypadku AMD). Kombinacja procesora i płyty głównej wpłynie na typ pamięci RAM.

GPU

Ceny GPU są obecnie zbyt zawyżone, dlatego zwróćmy uwagę na to, czy jest rzeczywiście potrzebna. Istnieją jedna dwa poważne problemy z nim związane, fizyczny rozmiar karty i całkowite zużycie energii. GPU jest zwykle zdefiniowane pod względem liczby gniazd, które znajdują się na zewnętrznej części obudowy i fizycznej długości karty. Karty z dwoma gniazdami są obecnie normą. Taka konstrukcja pozwala na większe, cichsze elementy chłodzenia, ale będziemy też potrzebować większej minimalnej powierzchni w obudowie. Wybierając płytę główną, powinniśmy to uwzględnić.

Zasilacz

Wybierając zasilacz, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, zasilacz musi zapewnić wystarczającą moc dla wszystkich komponentów w systemie, z dodatkowym miejscem na górze dla marginesu bezpieczeństwa.  Po drugie weźmy pod uwagę liczbę sześciu lub ośmio-pinowych wtyczek do zasilania GPU. Dwie ośmiopinowe wtyczki będą napędzać pojedynczy GPU, podczas gdy cztery lub więcej mogą być potrzebne do konfiguracji wielu GPU. Nie zakładajmy jednocześnie, że więcej wtyczek oznacza, że zasilacz może zasilać dowolne GPU. Moc i wtyczki muszą pasować do karty. Zasilacz musi również zapewnić wystarczającą moc dla wysokiej klasy GPU, ale nie powinno to stanowić problemu dla pojedynczego GPU. Po trzecie rozważmy, czy potrzebujemy jednostki 80 Plus czy czegoś, co oferuje wyższy poziom ogólnej wydajności energetycznej. Nie kupujmy ogólnego zasilania od nieznanego sprzedawcy. Nie oszczędzajmy na tym.

RAM

Ceny RAM są obecnie wysokie i mogą takie pozostać do końca 2018 roku. DDR4 jest obecnie najpopularniejszą pamięcią na rynku. Zwróćmy uwagę na stosunek ceny do pojemności. Bardzo ważną rzeczą są dyski twarde. Możemy wybrać większe, ale wolniejsze dyski twarde lub szybsze i mniejsze dyski SSD. Ogólnie rzecz biorąc, te ostatnie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński