Nie masz ręki do kwiatów? Sztuczne bukiety mogą być strzałem w dziesiątkę!

Wielu osobom sztuczne bukiety kwiatów kojarzą się z tanio wyglądającymi wiązankami z dawnych lat, które często gościły w wazonach w polskich domach. Obecnie takie dekoracje mogą do złudzenia przypominać prawdziwe rośliny i idealnie pasować do nowoczesnego wystroju wnętrz. Sztuczne kwiaty mają naprawdę wiele zalet – sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować.

Nie trzeba pamiętać o podlewaniu

Dom pełen roślin wygląda naprawdę pięknie i pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników oraz gości. Dla wielu osób codzienne podlewanie oraz regularna pielęgnacja żywych kwiatów to jednak prawdziwa udręka, a liczne próby stworzenia domowego ogródka za każdym razem kończą się porażką w postaci przesuszonych roślin. Dzięki sztucznym kwiatom można jednak zupełnie zapomnieć o podlewaniu – takie rozwiązanie wymaga jedynie od czasu do czasu wyczyszczenia bukietu z kurzu.

Żywe rośliny mogą ponadto nie przetrwać dwutygodniowego urlopu poza domem, a nie każdy ma znajomych, rodzinę czy też życzliwych sąsiadów, którzy zaopiekowałby się kwiatami pod nieobecność właścicieli mieszkania. W przypadku sztucznych bukietów w ogóle nie trzeba sobie zawracać głowy takimi problemami i można bez obaw zaplanować nawet bardzo długi wyjazd. Po powrocie domowników przywitają ulubione rośliny, które nadal będą wyglądać dokładnie tak samo jak przed opuszczeniem domu.

Sztuczne kwiaty to idealne rozwiązanie dla alergików oraz rodzin z dziećmi

Niespełnionym marzeniem wielu alergików jest mieszkanie, w którym w każdym pomieszczeniu znajdują się piękne bukiety. Uczulenie na pyłki oraz niektóre gatunki roślin mogą jednak skutecznie uniemożliwić założenie domowego ogródka. Wbrew pozorom wcale nie trzeba rezygnować z obecności róż, tulipanów czy też orchidei – wystarczy zdecydować się na sztuczne kwiaty. Plastikowe bukiety róż będą idealnie pasować do salonu w stylu prowansalskim, a modne storczyki do mieszkania urządzonego w minimalistycznym stylu nowoczesnym.

Sztuczne bukiety kwiatów to bezpieczne rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale także dla rodzin z dziećmi. Zjedzenie wielu roślin przez ciekawego świata malucha może skończyć się poważnym zatruciem lub niezbyt przyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi. Choć istnieje pewne ryzyko, że dziecko będzie próbowało posmakować także sztucznych płatków róż lub liści, to jednak plastik może zwyczajnie zniechęcić do dalszej konsumpcji i raczej nie grozi aż tak poważnymi konsekwencjami dla życia i zdrowia dziecka.

Piękny wygląd przez długi czas

Nawet regularne podlewanie nie uchroni świeżych, ciętych kwiatów lub roślin doniczkowych przed zwiędnięciem czy też przekwitnięciem. Wiele gatunków już po kilku dniach stania w wazonie zaczyna gubić płatki lub liście, co znacząco obniża walory estetyczne nawet najbardziej starannie ułożonego przez kwiaciarkę bukietu. Sztuczne kwiaty nie sprawiają takich kłopotów i jeśli są wykonane z wysokiej jakości tworzyw, to przy prawidłowej konserwacji o przechowywaniu mogą zachować piękny wygląd nawet przez kilka lat.

Sporą zaletą świeżych roślin jest to, że nie osiada na nich kurz. Dotyczy to jednak jedynie kwiatów, ponieważ duże liście niektórych gatunków roślin również mogą wymagać przetarcia od czasu do czasu szmatką. Jedynym zagrożeniem dla sztucznych róż czy też tulipanów może być nadmierna ekspozycja na słońcu. Duża ilość promieni słonecznych i wysoka temperatura mogą doprowadzić do blaknięcia i kruszenia się plastikowych płatków i liści.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kwiaty wymagają nie tylko podlewania, ale także przesadzania, zmiany ziemi oraz wielu innych czynności pielęgnacyjnych. W przypadku sztucznych bukietów jedynym obowiązkiem jest odświeżenie ich wyglądu przy pomocy bieżącej, letniej wody lub butelki ze spryskiwaczem. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią otaczać się pięknymi roślinami, ale nie mają czasu na samodzielne zajmowanie się domowym ogródkiem.

Sztuczne kwiaty są także znacznie tańsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają specjalnych nawozów oraz ziemi. Ponadto jednorazowy zakup plastikowego bukietu wystarczy nawet na kilka lat, co jest zwyczajnie niemożliwe w przypadku świeżych kwiatków lub często nawet roślin doniczkowych. Warto również podkreślić, że w przypadku bardziej egzotycznych gatunków wersja z tworzywa sztucznego może być znacznie tańsza.

Dom pełen kwiatów przez cały rok

Plastikowym bukietem ulubionych kwiatów można cieszyć się o każdej porze roku i nie trzeba czekać na nadejście sezonu na dany gatunek. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku osób, dla których kwiaty są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz. Pomieszczenia w romantycznym stylu wręcz wymagają obecności róż czy też lawendy, co mogłoby być nieco problematyczne zimą.

Warto również pamiętać, że plastikowe kwiaty można wstawić bez obaw do każdego pomieszczenia. Prawdziwe rośliny mogą wyglądać spektakularnie w sypialni, ale w przypadku małego pokoju lepiej ograniczyć ich ilość. Należy wziąć pod uwagę fakt, że choć rośliny produkują w ciągu dnia tlen, to nocą go pobierają i wydzielają szkodliwy dwutlenek węgla. W przypadku sztucznych kwiatów można jednak pozwolić sobie nawet na egzotyczną dżunglę w sypialni.