Bramy garażowe na posesji

Bramy garażowe na posesji

Jak wybrać i dopasować bramę garażową? Bramy garażowe na posesji prywatnej są kwestią osobistych preferencji, ale trudniej jest nam wybrać funkcjonalną bramę garażową. Funkcjonalność bramy garażowej związana jest nie tylko z łatwością obsługi, ale również z zastosowanymi zabezpieczeniami (zwłaszcza antywłamaniowymi) oraz izolacyjnością termiczną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych, wykonanych z różnych materiałów. Wybór odpowiedniej bramy garażowej o nietypowych wymiarach może być szczególnie trudny.

Główne typy bram garażowych

Bramy garażowe http://www.nowakbramy.pl/oferta/roletowe-garazowe/ różnią się zastosowanymi materiałami, budową i sposobem otwierania. Główne typy bram garażowych to bramy wahadłowe, bramy wahadłowe, bramy segmentowe i bramy rolowane. Istnieją dwa rodzaje bram garażowych segmentowych: otwierane z boku i otwierane od góry. Jej zaletą są dobre właściwości termoizolacyjne oraz to, że po rozłożeniu zajmuje niewiele miejsca. Dziś bramy segmentowe są wybierane przez większość klientów: zajmują aż 80% rynku. Mają jednak tę wadę, że trudno je dopasować do nietypowych otworów wejściowych.

Nadal popularne są tradycyjne drzwi wahadłowe i rozwierane. Charakteryzują się prostotą konstrukcji (awarie mechanizmu zdarzają się więc rzadko) oraz niską ceną. Kilka innych typów bram, takich jak bramy segmentowe z barierami, jest używanych głównie w zastosowaniach przemysłowych. W przypadku bram rolowanych pancerz bramy nawijany jest za pomocą wałka naciągowego. Wykonany jest z wąskich i stosunkowo cienkich profili. Bramy rolowane oszczędzają miejsce nie tylko w pozycji otwartej, ale także na suficie garażu. Jednak ich wadami jest względna częstość awarii napędu oraz delikatność firan, które muszą być lekkie. W związku z tym bramy rolowane nie są tak bezpieczne jak bramy segmentowe i mają gorszą izolacyjność termiczną.

Bramy garażowe: najczęściej używane materiały

Większość bram garażowych wykonana jest z drewna lub materiałów drewnopochodnych i drewnopochodnych (sklejka, płyta wiórowa). Drzwi z litego drewna są najbardziej eleganckie, ale też stosunkowo drogie. Jednak materiały drewnopodobne i drewnopochodne nie mają dobrych właściwości termicznych. Popularne materiały obejmują również stal i lekkie aluminium.

Ozdobą domu jest niewątpliwie efektowna brama garażowa, wykonana z blachy miedzianej lub pokryta warstwą brązu. Izolację stosuje się również do ogrzewanych garaży lub garaży stanowiących integralną część budownictwa mieszkalnego. Jednocześnie nie opłaca się stosować drogich materiałów i izolacji bez ocieplonego garażu wolnostojącego.

Napęd bramy garażowej

Bramy garażowe na posesji
Bramy garażowe na posesji

Każda brama rolowana, segmentowa, a także niektóre bramy wahadłowe wyposażone są w rozbudowany mechanizm otwierania. Składa się z siłownika, który ciągnie ramię oraz modułu sterującego. Kolejnymi elementami systemu są zabezpieczenia takie jak fotokomórki, czujniki optyczne chroniące ludzi i samochody przed uderzeniami, mechanizmy otwierania awaryjnego oraz rezerwowe mechanizmy otwierania ręcznego.

Napędy do bram garażowych różnią się szybkością ruchu (wielką zaletą jest to, że można ją regulować, dzięki czemu napęd zużywa się wolniej) oraz siłą ciągnięcia lub pchania. Coraz więcej osób decyduje się na elektryczne bramy garażowe, zwłaszcza te, które otwierają się automatycznie i są sterowane za pomocą pilota lub aplikacji na telefon. Do drzwi wahadłowych najczęściej stosuje się tradycyjne mechanizmy szynowe – nie są drogie, ale muszą wytrzymać ciężar drzwi. W przypadku bram segmentowych górnych zadziała każdy mechanizm o wystarczającej wytrzymałości, jednak segmentowe bramy garażowe boczne wymagają ramion o dużej wytrzymałości.

Należy również pamiętać, że mechanizmy bram garażowych (zwłaszcza automatyczne) wymagają starannej konserwacji i przeglądu technicznego. Części zużywające się, w tym sprężyny i rolki, wymagają szczególnej uwagi. Wymagają częstego stosowania środków smarnych, aby zapobiec korozji i uszkodzeniom mechanicznym.

Wymiary bramy garażowej

Oczywiście najbardziej opłacalne są bramy garażowe o typowych gabarytach – jednak nietypowe warunki zabudowy wymagają zakupu bramy niestandardowej. Minimalna szerokość bramy garażowej przeznaczonej na jeden samochód to 2300 mm. Typowa wysokość to około 2 metry – stosunkowo łatwo kupić gotowe bramy wyższe do 3 metrów, jednak bramy wyższe niż 3 metry muszą być wykonane na zamówienie. Również w przypadku konieczności zamontowania bramy garażowej do samochodu dostawczego lub minivana może okazać się konieczne zastosowanie droższego rozwiązania indywidualnego.

Gotowe rozwiązania są również rzadkością w przypadku bram garażowych zaprojektowanych na więcej niż dwa samochody. Pamiętaj też, że uchylne bramy garażowe wymagają dodatkowej przestrzeni przed wejściem: od krawędzi bramy powinien być co najmniej 1 metr.

Nowak bramy garażowe
Santocka 42
71-066 Szczecin
502212839
www.nowakbramy.pl