Nikon D3400 + AF-P 18-55 VR

Nikon D3400 + AF-P 18-55 VR

Od zarania dziejów ludzie chcą zachowywać wspomnienia na dłużej, najlepiej na zawsze. Powszechna dziś fotografia cyfrowa wszystkim niezwykle to zadanie ułatwia. Prawie każdy ma przy sobie aparat w telefonie i w każdej chwili może zachować w pamięci urządzenia interesujący go obraz. Nadal jednak wiele osób nie uznaje takiego sposobu fotografowania i robi zdjęcia sprzętem przeznaczonym wyłącznie do tego celu przeznaczonym. Dlatego aparat fotograficzny niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem.

Fotografia, co to takiego?

Fotografia, od greckich słów foto i grafia, to rysowanie za pomocą światła. Nadal jest wiele osób, twórców, grafików, dla których jest to malowanie obrazu, sztuka kompozycji, a nie tylko zapamiętywanie zastanego obrazu czy po prostu naciskanie spustu migawki.

Pierwsza trwała fotografia powstała 1826 lub 1827 roku. Jej autorem był francuski wynalazca i wizjoner Joseph-Nicephore Niepce. Była to bardzo słaba pod względem jakościowym praca przedstawiająca widok z okna. By otrzymać swój obraz, Niepce musiał naświetlać materiał aż 8 godzin. Dzisiaj nieporównywalnie lepszy efekt osiągamy natychmiast po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Rozwój fotografii, takiej dostępnej prawie dla każdego śmiertelnika, rozpoczął się na początku XX wieku. Wtedy to pojawiły się zakłady fotograficzne, w których można było zrobić zdjęcie, ale także wywołać własny materiał i zamówić odbitki. Do tego rozwoju fotografii amatorskiej bardzo przyczyniła się firma Kodak, która w tamtym czasie rozpoczęła masową produkcję aparatów.

Prawdziwy bum, fotografia przeżyła pod koniec XX wieku, kiedy to pojawiają się w sprzedaży aparaty cyfrowe. Od tej chwili nie musimy czekać na efekt, wywoływać materiału światłoczułego i wykonywać odbitek. Natychmiast możemy podejrzeć jakie zdjęcie wykonaliśmy i przechowywać je na elektronicznych nośnikach.

Cyfrowa lustrzanka dla amatora i profesjonalisty

Wiele aparatów wykorzystywanych do robienia zdjęć to tak zwane lustrzanki. Nazwa wzięła się stąd, że w obudowie, czyli w tak zwanym body, wbudowane jest ruchome lustro. Specyficzna budowa pozwala na precyzyjne określenie odległości fotografowanego obiektu, ustawienie głębi ostrości, pomaga także w precyzyjnym skomponowaniu kadru. W rozwiązaniu takim zdjęcie, które wykonamy, jest dokładnie takie samo jak to, co widzimy przez wizjer aparatu. Dzieje się tak, ponieważ patrzymy bezpośrednio przez obiektyw, który w czasie gdy nie wykonujemy zdjęcia, nie jest zasłonięty lustrem.

Zaletą współczesnych lustrzanek cyfrowych jest nie tylko bardzo wysoka jakość wykonywanych fotografii, ale także to, że wielu nastawień nie musimy wykonywać sami. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nie jesteśmy profesjonalistami.

Jedną z przodujących firm na rynku producentów lustrzanek jest powstała w Japonii firma Nikon. Jej aparaty dostępne są już od 1948 roku. Bezsprzecznie jest to dziś jedna z najbardziej popularnych marek.

Lustrzanka cyfrowa Nikon D3400

Premiera tego aparatu, który jest następcą Nikona D3300, odbyła się na polskim rynku w 2016 roku i do tej pory cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem. Wyposażony został w technologię Bluetooth, która pozwala wysyłać zrobione zdjęcia na dowolne urządzenia. Ogromną zaletą sprzętu jest jego niewielka waga (mniej niż 400 g), dzięki czemu sprawdza się nie tylko podczas sesji fotograficznych, ale także podczas wycieczek, podróży, wakacji. Aparat ma matrycę o rozdzielczości 24,2 megapikseli i potrafi robić zdjęcia seryjne z prędkością 5 klatek na sekundę. Wyposażony został w 3-calowy ekran, który nie jest dotykowy. Wspomnieć należy także o tym, że elementem wyposażenia jest aplikacja SnapBridge, dzięki której aparat może się komunikować ze smartfonem.

Obiektyw dedykowany Nikkor AF-P 18-55 VR

Wyżej opisana lustrzanka sprzedawana jest najczęściej w zestawie z obiektywem Nikkor AF-P 18-55 VR. Jest to urządzenie wyprodukowane również przez firmę Nikon i jest jednym z najczęściej używanych obiektywów w połączeniu z aparatami ze średniej półki cenowej.

Produkcja obiektywów Nikkor trwa już od 1933 roku. W fabrykach firmy powstają obiektywy zmienno- i stało-ogniskowe, szerokokątne, portretowe i do makrofotografii. Dzięki wysokim standardom jakości sprzedano już ponad 110 milionów obiektywów na całym świecie.

Jednym z bardziej popularnych modeli jest Nikkor AF-P 18-55 VR. To kompaktowy i lekki obiektyw zmiennoogniskowy. Wbudowano w niego silnik krokowy, który pozwala na swobodny obrót obiektywem i tym samym na działanie AF (autofokus) oraz przybliżenie rzędu 3,1 razy. Zastosowane soczewki asferyczne zapewniają wysoką jakość zdjęć, a system redukcji drgań zapobiega efektowi poruszenia.

Dlaczego warto kupić aparat Nikon D3400 w połączeniu z obiektywem Nikkor AF-P 18-55 VR?

Po pierwsze jest to sprzęt wysokiej klasy, renomowanej firmy działającej od wielu lat. Dzięki jakości wykonania możemy zarówno aparatem, jak i obiektywem posługiwać się przez długie lata. Po drugie są to urządzenia ze średniej półki cenowej. Kupując takie urządzenia, nie musimy wybierać między jakością a ceną.