Jaki system ogrzewania najlepiej współpracuje z pompami ciepła?

Jaki system ogrzewania najlepiej współpracuje z pompami ciepła?

Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z najtrudniejszych decyzji spośród tych, które musi zmagać się inwestor. Możliwości jest wiele, a chociaż niektóre są wyraźnie lepsze, to czasami są trudne do podjęcia. Czasami może kusić nas rozwiązanie, które w tym momencie będzie prowadzić do niższych kosztów. To jednak w przyszłości będzie oznaczało droższą produkcję. Kotły zasypowe na węgiel lub drewno to klasyczne rozwiązania, które jednak są niewygodne w stosowaniu. Pojawiają się też trudności z potrzebą stworzenia wydzielonej kotłowni tylko na to, żeby składować drewno lub węgiel. Ciekawe są również kotły na pellet. To już znacznie ciekawsze rozwiązanie od poprzedniego. Przede wszystkim do tego celu stosowane są automatyczne podajniki paliwa oraz iskrowniki, które tworzą ogień w komorze spalania. Jeszcze ciekawsza jest instalacja pompy ciepła. Możemy to traktować jako inwestycję, która jednak poprawnie wykonana daje gwarancję zwrotu. To właśnie temu tematowi przyjrzymy się bliżej w ramach tego artykułu. Obecnie kocioł gazowy lub olejowy nie jest konkurencyjny z tym rozwiązaniem. Trochę inną kategorią, ale wartą odnotowania, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Skupimy się jednak przede wszystkim na tym, jakie ogrzewanie dobrze komponuje się z pompami ciepła.

Jaki system ogrzewania najlepiej współpracuje z pompami ciepła?Dlaczego pompy ciepła są tak ciekawym rozwiązaniem?

Pompy ciepła to nowoczesna technologia, która wykorzystuje procesy termodynamiczne do wytwarzania energii cieplnej. Po pierwsze jest to rozwiązanie, które okazuje się tańsze na przestrzeni lat. Koszty inwestycyjne są jednak znacznie wyższe niż w przypadku kotła zasypowego lub gazowego. Ogólnie jednak okaże się, że będziemy musieli więcej pieniędzy wydać, jeśli przeanalizujemy dłuższy okres. Po drugie pompa ciepła nie wymaga obsługi. Jest to wygodne rozwiązanie ze względu właśnie na tę cechę. Po trzecie urządzenie jest niewielkie, a oprócz tego nie prowadzi do powstawania pyłu. Po czwarte jest to rozwiązanie ekologiczne, co jest szczególnie istotne w kraju, w którym musimy borykać się z problemem smogu. Jakie ogrzewanie powinno być połączone z instalacją pompy ciepła?

Niższa temperatura pracy urządzeń jako klucz do zrozumienia tematu systemu ogrzewania

Najważniejszym elementem do zrozumienia systemu ogrzewania jest w tym przypadku niższa praca pomp ciepła. Nie jest to żadną wadą urządzenia, ale wymaga jednak dostosowania odpowiednich grzejników. Pompy ciepła nazywamy technologią niskotemperaturową. Trzeba to wykorzystać poprzez wykorzystanie tego, co rzeczywiście zostało wyprodukowane. Efektem jest korzystanie z tej niższej wytwarzanej energii. Pompy ciepła mogłyby dotrzeć również do wyższych temperatur, ale byłoby to nieefektywne. Nie o to przecież nam chodzi w przypadku ekologicznych źródeł energii. Kluczem do zrozumienia jest również mniejsze zużycie energii elektrycznej. To z kolei jest powiązane z wytwarzaniem niższej temperatury. Często stosowanym elementem do dopełnienia systemu są grzejniki płaszczyznowe lub niskotemperaturowe.

Ogrzewanie podłogowe jako skuteczne rozwiązanie do pomp ciepła

Pompa ciepła pracuje najlepiej, jeśli pracuje z temperaturami od 30 do 40 °C. W takiej sytuacji pełnię energii najlepiej wykorzystać poprzez grzejniki płaszczyznowe. Najpopularniejsza jest podłogówka. Powinniśmy zainteresować się tym zagadnieniem, ponieważ prowadzi do wywołania u człowieka poczucia komfortu. Wynika to z tego, że ludzie mają naturalną potrzebę do tego, żeby w okolicach stóp temperatura była kilka stopni wyższa niż przy jego głowie. Prowadzi to do poczucia harmonii. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że rozwiązanie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie przewidziane przed wykonaniem podłogi. Wynika to z tego, że nie ma późniejszej potrzeby usuwania posadzki do tego, żeby wykonać system ogrzewania. W takiej sytuacji automatycznie mocno wzrastają koszty.

Inne systemy ogrzewania efektywnie współpracujące z pompami ciepła

Ogrzewanie płaszczyznowe to niekoniecznie podłogowe, chociaż jest to najpopularniejszy z typów. Czasami sięga się również przez ogrzewanie ścienne. Częściej wynika to z sytuacji, gdy nie chcemy właśnie znacząco uszkadzać podłogi, która pochłonęła już dużą część finansów. Pompa ciepła może współpracować ze standardowym grzejnikiem, ale jest to mniej efektywne. Takie połączenie nie jest zabronione, ale jednak nie jest tym, co prowadzi do optymalnych rozwiązań. Możemy jednak tworzyć wartościowe systemy poprzez zastosowanie klimakonwektorów czy grzejników kanałowych. Zawsze sprowadza się to do wykorzystania większej powierzchni i niższej temperatury. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawia, że dobrze się to komponuje z zastosowaniem pomp ciepła.

Podsumowanie, czyli najważniejsze informacje o systemie ogrzewania z pomocą ciepła

Kluczem do zrozumienia doboru systemu ogrzewania jest niskotemperaturowa praca pomp ciepła. W tej sytuacji najskuteczniejsze okazuje się ogrzewania płaszczyznowe. Najczęściej wybieramy podłogówkę, ale rozwiązanie ścienne również jest w pełni efektywne. Ponadto możemy stosować również klimakonwektory lub grzejniki kanałowe i nadal będzie to całkowicie wartościowe. Pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, ale prowadzi to do obniżenia efektywności energetycznej systemu. To z kolei stoi w sprzeczności z ideą ekologicznych źródeł ciepła oraz wydłuża okres zwrotu inwestycji.