Masaż gorącymi kamieniami - jak wygląda ten zabieg?

Masaż gorącymi kamieniami – jak wygląda ten zabieg?

Masaż gorącymi kamieniami – jak wygląda ten zabieg? Wiele form masażu zyskało już miano kultowych. Są one rozpoznawane przez wiele osób na całym świecie, a także ogromna część spróbowała ich na własnym ciele. Zawsze sprowadza się to do pewnego nacisku na różne miejsca ciała. Istnieją jednak znaczące różnice. Obecnie największą popularnością cieszy się  masaż tajski. Jest to ogromny system, który ma już 2500 lat.

Oczywiście na przestrzeni wieków musiało dojść do wielu ewolucji i rzeczywiście tak się stało. Niektóre istnieją teraz już jako osobne podsystemy. To z kolei sprawia, że każdy z nas może znaleźć rodzaj, który najlepiej dopasuje się do naszego gustu. Masaż gorącymi kamieniami na pewno należy do form, które się wyróżniają. Już na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco egzotycznym terminem. Ten artykuł rozwieje jednak wiele wątpliwości na jego temat. Przede wszystkim odpowiemy na to, czym on w ogóle jest oraz jak wygląda.

Po co stosujemy masaż gorącymi kamieniami?

Sam efekt, do którego dążymy, jest podobny jak w przypadku innych tego rodzaju zabiegów. Najważniejsze jest osiągnięcie odprężenia, co jest szczególnie istotne dla osób, które borykają się z problemem stresu. Jest to poważne obecnie schorzenie, które dotyczy dużej części populacji. Prowadzi z kolei do różnego rodzaju stanów zapalnych czy zaburzeń snu. Masaż gorącymi kamieniami prowadzi do uzyskania relaksu przede wszystkim poprzez rozluźnienie mięśni. Powinniśmy wiedzieć, że proces działa leczniczo na organizm. Przede wszystkim poprzez pobudzenie układu krwionośnego oraz limfatycznego.

Czym jest masaż gorącymi kamieniami?

Może wydawać się, że sama jego nazwa najlepiej go opisuje, ale warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Po pierwsze gorące kamienie muszą być rozmieszczone w konkretnych miejscach. Efektem jest wytwarzanie bodźców mechanicznych. To jednak jeden z aspektów, ponieważ ważne są również walory termiczne. Po drugie ważne jest dobranie odpowiedniego materiału. Ma to związek z filozofią samego orientalnego masażu.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami - jak wygląda ten zabieg?
Masaż gorącymi kamieniami – jak wygląda ten zabieg?

Wiemy już, czym jest masaż gorącymi kamieniami oraz w jakim celu jest on stosowany. Jak jednak wygląda cały zabieg? Przyjrzymy się teraz bliżej szczegółom całego rytuału. Wszystko rozpoczyna się od rozmowy z nami jako klientami. Specjaliści muszą dostosować terapię do naszych indywidualnych potrzeb, a mogą to zrobić właśnie poprzez uzyskanie odpowiedzi na konkretne pytania.

Sam masaż odbywa się za pomocą kamieni, które zostały wcześniej rozgrzane w wodzie. Najczęściej mówimy o temperaturze 60°C, ale zależy od konkretnego przypadku. Na początek ciało jest pobudzane poprzez lekki dotyk. Stanowi to pewnego rodzaju przyzwyczajenie się naszego organizmu do reagowania na tego typu bodźce. Ciało smaruje się oliwką, aby zmniejszyć tarcie, a tym samym nadać przesuwanym kamieniom delikatnego poślizgu.

Istotą jest uzyskanie właściwej powierzchni, która umożliwi przyjemny kontakt. Musimy przyzwyczaić się do sytuacji, w której się znajdujemy. Mówimy tutaj przede wszystkim o temperaturze. Oczywiście masażysta zadba o nasz komfort poprzez stopniowe zwiększanie kontaktu kamieni z naszym ciałem. Wraz z trwaniem masażu temperatura kamieni będzie się obniżać. To również sprawi, że możliwy będzie ich dłuższy kontakt z naszą skórą. Gdy temperatura będzie już odpowiednia, zostaną one rozmieszczone w najodpowiedniejszych miejscach ciała do tego, żeby uzyskać maksymalne rozprężenie.

Odpowiedni klimat, czyli ten masaż to nie tylko gorące kamienie

W przypadku masażu olejkami jest dla nas oczywiste, że zaangażowane muszą być inne zmysły niż tylko dotyk, ale jest to prawdą również w przypadku innych form. Podobnie to wygląda przy zastosowaniu gorących kamieni. Ważna jest nie tylko akupresura, ale również wszystko, co się dzieje dookoła. Podczas zabiegu towarzyszy nam orientalna muzyka, która jeszcze mocniej przybliża klimat Tajlandii.

Ważne jest również zapewnienie w nas poczucia komfortu. Odbywa się to poprzez zastosowanie niewielkich pomieszczeń w celu zapewnienia kameralnej atmosfery. Zazwyczaj masażyści dbają o to, żeby wkomponować sam masaż w cały kontekst kulturowy. Często towarzyszą im stroje, które wywodzą się właśnie z tajskiej kultury. Ważne jest zadbanie o cały kontekst filozoficzny. Odbywa się to poprzez zadbanie o odpowiednie wyciszenie. W takich warunkach łatwiej nam zapominać o stresie codziennego życia. Zmysły są również rozpieszczone przez zastosowanie odpowiednich zapachów. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się świece zapachowe lub olejki.

Podsumowanie

Przede wszystkim nie powinniśmy w ogóle obawiać się samego masażu. Jego celem jest dostarczenie nam uczucia rozprężenia. Rzeczywiście podczas samego procesu możemy zapomnieć o problemach codziennego życia, a efektem będzie korzyść dla naszego ducha oraz ciała. Masaż gorącymi kamieniami jest bardzo atrakcyjną formą. Odbywa się on za pomocą bazaltu, który wcześniej jest moczony w ciepłej wodzie. Oczywiście masażysta dba o to, żeby zapewnić nam komfort termiczny. Z pewnością jest to zabieg, którego każdy powinien spróbować przynajmniej raz w życiu. Zresztą po jednym takim zabiegu prawdopodobnie taka osoba automatycznie będzie rozmyślała o kolejnych takich chwilach relaksu.

angielski francuski niemiecki hiszpański