Jak zabezpieczyć plac zabaw dla dzieci?

Place zabaw to świetny sposób, aby wyciągnąć dzieci na zewnątrz, aby uwolnić trochę energii, cieszyć się świeżym powietrzem i bawić się z innymi dziećmi. Place zabaw są również miejscem spotkań społeczności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla wielu rodzin wyjście na plac zabaw jest najważniejszą prośbą dzieci. Zabawa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, a place zabaw oferują różnorodny sprzęt, taki jak huśtawki, zjeżdżalnie. Twoje dziecko może robić różne rzeczy na placu zabaw, od biegania i grania w berka z innymi dziećmi po huśtanie się na huśtawkach lub wspinanie się na drzewo. Chociaż place zabaw są doskonałym źródłem zabawy, mogą być również głównym źródłem urazów. Wiele przypadkowych urazów zdarza się na placach zabaw z powodu sprzętu, który jest w złym stanie, niewłaściwego użytkowania sprzętu lub braku nadzoru odpowiedzialnej osoby dorosłej.

Upewnij się, że plac zabaw jest bezpieczny

Zanim Twoje dziecko zacznie korzystać z urządzeń na placu zabaw, przejdź się po nim. Upewnij się, że plac zabaw jest bezpieczny i wolny od oczywistych niebezpieczeństw, takich jak rozbite szkło lub zużyte strzykawki. Sprawdź rodzaj nawierzchni bezpiecznej i ustal, czy jest wystarczająca ilość materiału amortyzującego wstrząsy, takiego jak żwir, wióry drzewne, ściółka, piasek lub rozdrobniona guma. Rodzaj powierzchni absorbującej wstrząsy ma znaczący wpływ na zapobieganie poważnym obrażeniom w przypadku, gdyby dziecko wypadło z urządzenia. Unikaj placów zabaw, które mają tylko betonowe, asfaltowe, brudne lub trawiaste powierzchnie. Materiały te nie pochłoną uderzenia podczas upadku, co może prowadzić do poważniejszych obrażeń. Podczas spaceru po placu zabaw należy również szukać śladów uszkodzonego lub zniszczonego sprzętu. Przyjrzyj się sprzętowi, aby sprawdzić, czy nie ma luźnych lub brakujących śrub lub wkrętów. Sprawdź, czy nie ma śladów rdzy. Delikatnie potrząśnij poręczami, aby upewnić się, że są bezpiecznie zamocowane. Platformy zjeżdżalni i konstrukcji wspinaczkowych powinny mieć bezpieczne poręcze, aby chronić dzieci przed upadkiem. Poszukaj również niebezpieczeństw związanych z potknięciem, takich jak korzenie drzew, luźne kamienie lub skały.

Wybierz sprzęt na plac zabaw odpowiedni do wieku

Innym częstym powodem, dla którego dzieci doznają obrażeń podczas zabawy na placach zabaw, jest używanie sprzętu, który nie został zaprojektowany dla ich wzrosty lub poziomu rozwoju. Dzieci mogą doznać obrażeń, gdy próbują korzystać ze sprzętu dla dzieci, które ważą więcej lub mniej, są wyższe lub niższe od nich. Szukaj znaków informujących o zalecanym wieku dzieci korzystających z danego sprzętu. Niektóre place zabaw mają oddzielne miejsca do zabawy dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat oraz dla dzieci w wieku pięciu lat i starszych. Jeśli masz maluchy, poszukaj placu zabaw, który jest przeznaczony dla dzieci w młodszym wieku. Pozwalając małemu dziecku bawić się na sprzęcie, który jest przeznaczony dla dużo starszych dzieci, zwiększasz ryzyko jego upadku. Barierki i pasy mogą nie być w stanie zabezpieczyć dziecka, które jest dużo mniejsze i lżejsze. Podobnie starsze dzieci mogą być w stanie wspiąć się na sam szczyt konstrukcji i ryzykować upadek z dużej wysokości. Jeśli młodsze dzieci wyrażają zainteresowanie zabawą na sprzęcie dla dużych dzieci, pokieruj je do innego zajęcia. Nawet jeśli dzieci są niezadowolone z tego, że nie mogą robić tego, co chcą, nie warto ryzykować, że stanie im się krzywda. Postaraj się poprowadzić swoje dzieci do sprzętu, który jest najlepiej dostosowany do ich wieku i rozmiaru.

Bezpieczne dziecko to szczęśliwi rodzice

Zanim wyjdziesz z domu na plac zabaw czy tor ninja, upewnij się, że Twoje dzieci są ubrane w odzież, która zapewni im bezpieczeństwo i wygodę. Pamiętaj, że place zabaw mogą być zakurzone, brudne i zabłocone, więc ubierz je w ubrania, których nie chcesz poplamić lub podrzeć. Wiele rodzajów ubrań może stanowić zagrożenie dla dziecka na placu zabaw. Unikaj ubrań o luźnym kroju, które mogą się zaczepić lub zahaczyć o barierki i słupki. Dzieci nie powinny nosić niczego na szyi ze względu na ryzyko uduszenia. Jeśli dziecko ma naszyjnik, szalik lub kask, należy je zdjąć i odłożyć na bok, zanim dziecko zacznie się bawić. Dziecko powinno nosić buty sportowe z zamkniętymi palcami i mocno zawiązanymi sznurowadłami, które nie będą się rozwiązywać. Inną opcją jest noszenie butów z elastycznymi sznurowadłami, które nie będą się rozwiązywać. Unikaj noszenia klapek lub sandałów na placu zabaw. Tego typu obuwie nie chroni stóp przed urazami. Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem dla rodziców. Warto kupować takie ubrania, które zapewnią dzieciom komfort. Ponadto na placu zabaw cały czas trzeba obserwować swoje dziecko. Chwila nieuwagi może się źle skończyć. Warto pomagać dzieciom, ale je nie wyręczać. Dzieci szczególnie starsze bardziej cenią sobie towarzystwo rówieśników podczas zabawy. Nad dziećmi w starszym wieku można czuwać z wysokości ławki. Dziecko będzie wówczas czuło się samodzielne i niezależne.