Ile czasu trwa ozonowanie?

Ile czasu trwa ozonowanie?

Samodzielne przeprowadzenie ozonowania jest proste, jeśli posiadamy ozonator. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Ozonowanie pomieszczeń wybierane jest zwykle jako etap wieńczący remont, dezynfekcję przestrzeni po zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych, czy w celu usunięcia przykrych zapachów (np. stęchlizny). Na czym dokładnie polega metoda? Ile trwa jej ozonowanie biur i mieszkań?

Czym jest ozonowanie powietrza?

Ozonowanie to po prostu proces czyszczenia z użyciem ozonu, czyli gazu, który jest alotropową postacią tlenu z triatomową cząsteczką. Niszczy bakterie, wirusy, drobnoustroje, pleśń, owady pasożytnicze, grzyby czy gryzonie. W odróżnieniu od chloru, który jest szkodliwy dla środowiska, ozon, przekształca się ponownie w tlen po upływie około 2-3 godzin. Dlaczego? Odpowiadają za silne wyładowania elektryczne, które zamieniają tlen w ozon. Ten rozpada się ponownie, pozostawiając w powietrzu wyłącznie tlen. Dzięki temu cała procedura ozonowania biura lub innych pomieszczeń jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Co więcej, ozonowanie ma około 300 razy silniejszy efekt niż chlorowanie. Atutem ozonowania jest również zapach świeżego powietrza (jak po burzy).

Ile trwa ozonowanie?

Długość procedury ma silny związek z kilkoma czynnikami. Jednym z najważniejszych jest firma lub osoba, która zajmuje się wykonaniem procedury. Można ją przeprowadzić samodzielnie, stosując domowy sprzęt lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Doświadczenie i kwalifikacje osoby wykonującej procedurę z pewnością wpływają na krótszy czas wykonania. Inne czynniki, które wpływają na długość ozonowania to: metraż pomieszczenia oraz wydajność urządzenia.

Ile czasu trzeba przeznaczyć na konkretny cel?

Aby ozonowanie było skuteczne, powstał specjalny sprzęt, który wykorzystuje znajdujący się w pomieszczeniu tlen. Do czego wykorzystywana jest omawiana metoda? Przede wszystkim do dezodoryzacji powietrza. Skutecznie niweluje uciążliwy zapach dymu papierosowego, potu, wilgoci, stęchlizny, brudnej bielizny, oparów kuchennych. W niektórych przypadkach zaleca się działanie urządzenia nawet przez 2-3 godziny. Im mniejsza powierzchnia, tym krótszy czas zabiegu. W przypadku butów wystarczy 15-20 minut, tak samo jak w przypadku ubrań. Po ozonowaniu należy zadbać o dopełnienie pozostałych zaleceń. Przede wszystkim pomieszczenie lub tekstylia należy dokładnie wywietrzyć, przez co najmniej 30 minut. W sytuacjach gdy wentylacja nie jest możliwa, zaleca się odczekanie 3 godzin. Po tym czasie cząsteczki ozonu rozłożą się na tlen.

Jak przebiega procedura ozonowania?

Ozonowanie, czyli procedura oczyszczania za pomocą ozonu, służy wielu celom. Przede wszystkim niszczy mikroorganizmy oraz toksyczne związki. Służy także do usuwania nieprzyjemnych zapachów pochodzenia organicznego. Aby dokonać wymienionych działań, w pomieszczeniu należy umieścić  ozonator, który przekształca cząsteczki tlenu i ozonu. Wcześniej należy jednak odpowiednio pomieszczenie przygotować. Ozonowanie to procedura, która działa nie tylko na toksyczne substancje, ale również organizmy żywe, dlatego należy właściwie o nie zadbać. W trakcie procedury w pomieszczeniu nie powinny się znajdować rośliny, zwierzęta ani ludzie. Po jej zakończeniu należy zapewnić właściwą wentylację. Rozpad ozonu może trwać od 1-2 godzin. Dokładny czas zależy jednak od temperatury, stężenia ozonu, wilgotności. W celach bezpieczeństwa, pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć po zakończeniu pracy wentylatora. Ważne jest również odpowiednie ogrzewanie i nawilżanie pomieszczenia. Jeśli tego zabraknie, należy zaczekać, aż ozon rozpadnie się naturalnie.

Jakie są dobre warunki dla ozonowania?

Specjaliści są zgodni, że najlepiej jest ozonować przy temperaturze powietrza od 10 do 30˚C oraz wilgotności od 20 do 80%. Przeciągi i wentylacja mogą spowodować jego erozję, dlatego należy ich unikać. W związku z tym zaleca się zamknąć wszystkie okna, drzwi oraz otwory wentylacyjne. Co więcej, dla pozyskania jak najlepszych efektów i skrócenia czasu trwania zabiegu, należy zapewnić maksymalną wymianę powietrza. Jak tego dokonać? Pomocne okazują się wentylatory.

Czyszczenie wstępne pozwala zminimalizować ilość materiałów skażonych bakteriami i nieprzyjemnym zapachem. Czas trwania procedury jest silnie związany również z intensywnością zapachu. Proste do usunięcia zapachu niwelowane są krócej (np. dym papierosowy). Niektóre wymagają jednak dłuższej pracy ozonatora (np. zapach moczu). Ozonowanie może zająć od 30 minut do kilku godzin. Oprócz intensywności zapachu decydującym czynnikiem jest także wielkość pomieszczenia. Decydując się na procedurę, lepiej wybrać profesjonalną firmę, która posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie. Dzięki temu można liczyć na w pełni bezpieczny zabieg, który zakończy się sukcesem i pozwoli pozbyć się wszystkich problemów. W zależności od potrzeb zabieg można powtarzać. W niektórych przypadkach wystarczy jednak jedna sesja, by całkowicie i trwale oczyścić pomieszczenie.