Z jakiego metalu wybrać biżuterię?

Kobiety zwykle podczas zakupów biżuterii nie zastanawiają się nad rodzajem metalu z jakiego dana ozdoba jest wykonana. Od starożytności, żółte złoto było klasycznym metalem jubilerskim, ze względu na swoje ciepło, blask i wartość. Może być delikatne i piękne, jeśli wybierzemy mały element. Duże elementy mogą być bardzo luksusowe. Warto przemyśleć wcześniej rodzaj metalu z jakiego została wykonana biżuteria, ponieważ, jak się okazuje, nie każdy metal pasuje do każdej kobiety.

Osobiste preferencje, dotyczące koloru często opierają się na tym, czy wydaje się nam, że wyglądamy w czymś dobrze lub źle. Kolor biżuterii to również wygląd kolczyków, pierścionków czy naszyjników.

Jest jednak wiele opcji metalowych dla tych osób, które zdecydowanie preferują konkretne rozwiązania. Powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje kolorystyczne, odcień skóry, jej wrażliwość, a także trwałość metalu, wagę metalu, czynniki utrzymania i oczywiście cenę.

Osobiste preferencje

Osobiste preferencje, dotyczące koloru, często opierają się na tym, czy wyglądamy w czymś dobrze czy źle. Żółte złoto może nie wyglądać dobrze, jeśli mamy jaśniejszą skórę, a wyglądać lepiej przy innej karnacji, Zwykle jest wspaniałe dla kobiet o ciemniejszej skórze. Srebro i białe metale są jaśniejsze niż wszystkie odcienie skóry, dlatego platyna, pallad, białe srebro i złoto są świetnymi opcjami.

Preferencje odnoszą się również do sposobu, w jaki metal współgra z umieszczonymi w nim kamieniami szlachetnymi. Szukamy harmonii kolorów, wizualnego wrażenia, które sprawia, że biżuteria jest przyjemna dla oka. Pewne kolory wzajemnie się uzupełniają, inne zwalczają. Niektóre mogą wyglądać nudno, jeśli razem je zestawimy, inne stają się czystym chaosem.

Zastanówmy się więc, jak łączyć umiejętnie kolory. Biały metali, taki jak platyna lub białe złoto, będzie:

  • podkreślać piękno bezbarwnego diamentu wysokiej jakości, łącząc się z nim bezbarwnie (biało na białym).
  • wydobywać niechcianą żółtą barwę, jeśli wybierzmy diament o bardzo jasnym odcieniu.
  • podkreślać fantazyjny, żywy, żółty diament, którzy przyciągnie uwagę, dzięki kontrastowi między kolorami.

Ciężar metalu

Ciężar metalu może stanowić problem, szczególnie, jeśli będziemy chcieli kupić zegarek. Stal nierdzewna, platyna i złoto są cięższymi produktami. Z kolei tytan i wolfram są doskonałym wyborem, jeśli szukamy lżejszego, ale wytrzymałego materiału.

Utrzymanie w czystości

Srebro wymaga większej konserwacji w porównaniu do innych białych metali. Musi być regularnie polerowane, aby nie niszczało i nie gromadziło brudu, który może powodować długotrwałe uszkodzenia. Z kolei złoto i platyna się nie niszczą, ale oleje, makijaż, kremy, aerozole, środki czyszczące i inne substancje, mogą matowić te metale. Łagodna woda z mydłem i miękka szmatka to często wszystko, czego potrzebujemy do czyszczenia złota lub platyny. Biżuteria Tungsten wymaga bardzo małej konserwacji, tak samo jak stal nierdzewna.

Co warto wiedzieć o złocie?

Złoto może występować w czterech różnych kolorach: żółtym, białym, różowym i zielonym.

Czyste złoto (jak w 24K złoto) jest żółte, ale zbyt miękkie, aby można go było użyć w większości biżuterii. Aby go wzmocnić, musi być łączone z innymi stopami metali, takimi jak miedź i srebro. Stosowane są różne ilości stopów, zmienia się karat, czyli proporcja czystego złota na miarę. Najczęstsze przykłady to 18K, 14K, 10K i 9K czystego złota. Im więcej stopu, tym mniej czystego złota i tym niższa cena.

W białym złocie, czyste złoto jest łączone z miedzią, cynkiem, niklem lub palladem. Aby stworzyć różowe złoto, żółte złoto łączy się z miedzią. Tworzony kolor to delikatnie jaśniejący, różowawy odcień. To coraz bardziej istotny trend. Zielone złoto to z kolei połączenie złota z miedzią, srebrem i cynkiem.

Nikiel jest pierwiastkiem, wywołującym reakcje alergiczne u dużej ilości osób. Jeśli mamy alergię na nikiel, upewnijmy się, że białe złoto jest rodowane. Nie ma niklu w żółtym, różowym lub zielonym złocie, dlatego są to dobre wybory dla alergików.

Jasna, biała platyna

Platyna jest ceniona ze względu na swoją czystość, rzadkość i wytrzymałość i jest uważana za najcenniejszy metal, wykorzystywany w biżuterii. Platyna jest silniejsza i rzadsza niż złoto. Jest naturalnie biała i nie zmieni swojego koloru. Jest również hipoalergiczna, dlatego jest dobrym wyborem dla osób, mających wrażliwą skórę. Biżuteria platynowa jest cięższa niż inne, metalowe biżuterie. Jeśli zwracamy uwagę na wagę i solidność, możemy wybrać coś innego. Platyna jest dostępna w wykończeniach od błyszczącego do matowego. Pallad jest pokrewnym białym metalem. Nie jest tak gęsty i ciężki jak platyna i zwykle jest tańszy.

Czyste srebro

Czyste srebro jest miękkie, zbyt miękkie, aby można go było używać w biżuterii, dlatego jest mieszane ze stopami metali, takimi jak miedź, aby zwiększyć jego wytrzymałość. Srebro powinno zawierać co najmniej 92,5% czystego srebra, jest wtedy mocniejsze i trwalsze niż czyste srebro. Biżuteria srebra, wybijana jako 925 odróżnia się od biżuterii srebrnej, która została zmieszana z większym procentem stopów.

Współczesne alternatywy

Dodatkowymi, interesującymi opcjami są tytan, stal nierdzewna, węglik wolframu, kobalt i ceramika. Tytan jest lekkim, ale niezwykle wytrzymałym metalem i jest czysty. Waży o jedną trzecią mniej niż złoto, ale jest trwały, trzy razy mocniejszy od stali. Jest hipoalergiczny i odporny na korozję.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński