Jakie pożyczki dla firm oferowane są przedsiębiorcom?

Każda firma potrzebuje do rozwoju nieustannych inwestycji. Wiąże się to z poniesieniem pewnych wydatków, na przykład na zakup nowego sprzętu. Nie wszyscy przedsiębiorcy dysponują odpowiednią kwotą pieniędzy albo też nie chcą angażować kapitału własnego. W jaki sposób więc można pozyskać potrzebne środki? Warto wtedy skorzystać z pożyczki dla firm. Sprawdźmy jakie są możliwości.

Pożyczka a kredyt – jakie są różnice?

Wiele osób błędnie używa tych dwóch pojęć, stosując je najczęściej zamiennie. Należy jednak pamiętać, że pożyczka a kredyt, to dwie odrębne formy finansowania. Kredyty mogą być udzielane tylko przez banki. Pożyczki z kolei może oferować każda instytucja finansowa, a nawet osoba fizyczna. Jaka jest więc między nimi różnica?

Kredyt zawsze musi być udzielony na konkretny cel. W przypadku kredytu hipotecznego tym celem jest zakup nieruchomości, kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę zobowiązań finansowych, a kredyt inwestycyjny dla firm musi zostać spożytkowany na konkretną inwestycję. Inaczej jest w przypadku pożyczki. Biorąc pożyczkę gotówkową możemy przeznaczyć ją na dowolny cel podobnie, jak w przypadku pożyczki hipotecznej. W przypadku pożyczki dla firm przedsiębiorca również nie musi tłumaczyć się przed bankiem lub inną instytucją finansową na co zamierza wydać pieniądze.

Pożyczki dla firm oferowane przez banki

Większość przedsiębiorców, chcących pozyskać kapitał na działalność swojej firmy, udaje się do banku. Najczęściej do tego, w którym mają założone konto firmowe. Z jakich możliwości mogą tam skorzystać? Część banków oferuje właścicielom działalności pożyczki dla firm na start. Jest to pomoc finansowa przeznaczona dla nowo otwartych firm, nie wymagająca żadnych zabezpieczeń. Kwoty możliwe do uzyskania nie są może zbyt duże, ale spokojnie wystarczą na otwarcie i rozkręcenie małego biznesu.

 Jeżeli firma działa już na rynku od dłuższego czasu, to może skorzystać z tradycyjnej pożyczki dla firm. Może być ona przeznaczona na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Możną nią również spłacić inne zobowiązania firmowe. Żeby ją uzyskać nie trzeba przedstawiać żadnych biznesplanów, ani prognoz finansowych. Mało kiedy wymagane jest również zabezpieczenie rzeczowe. Korzystając z takiej pożyczki można uzyskać nawet 500 tysięcy złotych.

W przypadku, gdy przedsiębiorca dysponuje nieruchomościami i jest gotowy dać je pod zabezpieczenie, to może skorzystać z pożyczki hipotecznej dla firm. W tym przypadku również nie ma wymogu przedstawiania biznesplanu ani prognozy finansowej. Możliwa jest za to do uzyskania dużo wyższa kwota, niż w przypadku pożyczki niezabezpieczonej. W tym przypadku wartość pożyczki może wynosić nawet do 60% wartości nieruchomości. Dłuższy jest również okres kredytowania, dzięki czemu można płacić niższą ratę.

Kredyty dla firm oferowane przez banki

Przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z kredytów dla firm. Do najczęściej spotykanych zaliczamy kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny dla firm. W ramach tego pierwszego można skorzystać z kilku możliwości:

  • kredytu w rachunku bieżącym,
  • kredytu odnawialnego,
  • kredytu nieodnawialnego

Kredyt obrotowy może być przeznaczony na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Przeznaczony jest głównie dla firm z dłuższym stażem i może być zabezpieczony lub niezabezpieczony. W tym drugim przypadku przyznany limit jednak będzie dużo niższy.

Z kolei kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i może go uzyskać nawet nowo otwarta firma. W celu jego otrzymania trzeba jednak przedstawić biznesplan, na podstawie którego bank szacuje możliwość jego realizacji. Kredyt inwestycyjny może  być przeznaczony między innymi na zakup: nieruchomości lub gruntów dla firmy, różnego rodzaju maszyn (np. rolniczych lub budowlanych), urządzeń (np. laptopów, drukarek czy skanerów), wartości niematerialnych i prawnych (np. licencji czy patentów).

Pozabankowe pożyczki dla firm

Czasami bywa tak, że pożyczki dla firm są niedostępne dla wielu przedsiębiorców. Wpływ na to może mieć bardzo wiele czynników, takich jak: zbyt krótki okres prowadzenia działalności, zbyt niskie dochody lub przychody, brak odpowiedniego zabezpieczenia albo zła historia kredytowa. Wtedy mogą oni skorzystać z pożyczek pozabankowych. Ich największą zaletą jest to, że można je bardzo szybko uzyskać i to zazwyczaj bez zbędnych formalności.

Kwoty jakie można uzyskać w instytucjach pozabankowych są jednak dużo niższe od tych, które oferują banki. Krótszy jest również okres na jaki pożyczki dla firm https://www.pfp.com.pl zostają udzielone. Mogą jednak stanowić dobre rozwiązanie krótkotrwałych problemów z płynnością finansową, dlatego w niektórych sytuacjach można się nimi posiłkować. Jeżeli chodzi o pożyczki pozabankowe to do wyboru są trzy możliwości: pożyczka ratalna, pożyczka pod zastaw lub pożyczka chwilówka na 30 dni. Kwoty możliwe do uzyskania z reguły nie przekraczają 20-25 tysięcy złotych, chociaż istnieją na rynku firmy, w których możliwe jest uzyskanie pożyczki w kwocie nawet 100 tysięcy złotych.

angielski