Tablica magnetyczna – gadżet czy pomoc edukacyjna?

Nasze współczesne szkoły w Polsce nieustannie się zmieniają. Rzadko przypominają te z lat 80-tych czy 90-tych, gdzie jeszcze komputer był czymś niespotykanym. Urządzenia multimedialne wchodzą do szkół, przedszkoli, nawet żłobków i rozgaszczają się w nich na dobre. No właśnie, czy na pewno na dobre? Czy nie idziemy w złym kierunku, komputeryzując i dokonujący cyfryzacji każdego pola naszego życia? Eksperci uspokajają. Nowe technologie są bezpieczne i przede wszystkim niezwykle praktyczne. Są funkcjonalne, rozwijają i uczą. Dlatego szkoły, które inwestują w wyposażenie szkół w innowacyjne urządzenia multimedialne na pewno mogą pochwalić się szerszą ofertą edukacyjną i otworzyć młode umysły na zupełnie nowe obszary. Jednym z takich nowoczesnych urządzeń, które ostatnio bardzo często wkracza do szkół jest tablica multimedialna. Czy uda jej się zastąpić ciemnozielone tablice, po których pisano kredą i które dyżurni zmywali w czasie przerwy mokrą gąbką? Na czym polega jej fenomen, jakie jest jej zastosowanie i czy przyda się już w przedszkolu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

 

Tablica interaktywna zamiast zwykłe tablicy z kredą?

 

Na pewno tablica multimedialna daje znacznie większe możliwości niż zwykła, czarna tablica, po której nauczyciel czy uczniowie pisali kredą. Wygląda niepozornie, bo jest właściwie białą planszą, która zupełnie nie rzuca się w oczy. Jednak po podłączeniu jej do komputera i specjalnego oprogramowania potrafi zmienić się w niezwykle interaktywną, multimedialną planszę. W zależności od możliwości technologicznych, systemu, oprogramowania, sprzętu multimedialnego tablica interaktywna może pomóc stać się pomocą edukacyjną na każdej lekcji, począwszy od matematyki, przez geografię, po muzykę. Tablica multimedialna daje wielkie możliwości. Jest niczym wielki monitor, który reaguje na nasz ruch. Można pisać po niej specjalnym pisakiem lub po prostu używać palca czy swojej dłoni. Jest niezwykłą pomocą dla każdego nauczyciela oraz bardzo interesującym urządzeniem dla uczniów. Zdecydowanie bardziej potrafi zainteresować niż czarna tablica z zapisanym kredą nierównym, koślawym tekstem.

 

Pomoc dydaktyczna czy gadżet – multimedialna tablica interaktywna

 

Niektórym wydaje się, że to zbędny gadżet. Mamy przecież w szkołach tablety, komputery, projektory i rzutniki. Ale tablica interaktywna jest czymś innym. Zapewnia możliwość interakcji, połączenia ruchu z obrazem, co jest niezwykle interesujące, inspirujące i pozwala na większą interakcję oraz kreatywność. Nauczyciel może przygotować cały wykład i zapis tego, co będzie się działo na tablicy wcześniej w domu, ale także ma szansę na bieżąco rejestrować wszystko to, co się wydarza na tablicy i w każdej chwili do tego wrócić. Odpytywanie przy tablicy wcale nie musi być dziś nudne i stresujące. Może stać się naprawdę ciekawą przygodą, a przy tym rozwijającą formą aktywności. Tablica multimedialna to gwarancja ciekawych lekcji, podczas których w łatwy sposób można zaangażować grupę do wszelkiego typu ćwiczeń, zadań i działań. Z pomocą tablicy interaktywnej można zaplanować pracę w grupie, ale także pracę indywidualną ucznia. To także ciekawy sposób na sprawdzanie wiedzy ucznia w niekonwencjonalnej formie. Już nie trzeba robić stresujących kartkówek czy sprawdzianów. Tablica interaktywna może w szybki i przyjemny sposób posłużyć do sprawdzenia stanu wiedzy i tego, czy przekazana wiedza uczniom została dobrze zrozumiana i zapamiętana.

 

Zastosowanie tablic interaktywnych – nie tylko do szkoły

 

Najczęściej o tablicach interaktywnych mówi się w szkołach i to szkoły właśnie inwestują w to nowoczesne multimedialne urządzenie. Ale prawda jest taka, że tablica interaktywna to urządzenie, które doskonale sprawdzi się wszędzie, gdzie chcemy uatrakcyjnić proces nauczania. Będzie doskonałym wyposażeniem przedszkoli – pozwoli w ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę, jednocześnie je angażując i oswajając z kontaktem z urządzeniami multimedialnymi. Oswoi ich lęk, przełamie i nauczy obcowania z nowymi technologiami. Tablice interaktywne to także świetna pomoc dydaktyczna do domów kultury, ośrodków, w których organizowane są zajęcia dla dzieci, do świetlic i bibliotek. Jak już udowodniliśmy to nie tylko modny gadżet, tablica interaktywna pozwala wykorzystywać możliwości, jakie daje nam technologia i przedstawiać wiedzę, ważne i czasem nudne wiadomości w sposób niezwykle atrakcyjny i ciekawy, łatwiejszy do zapamiętania.

 

Wpływ tablicy interaktywnej na nasz rozwój

 

Czy używanie tablicy interaktywnej wpływa na rozwój naszego mózgu? A jeśli tak, to w jaki sposób? Naukowcy mówią, że działanie, które integruje wzrok, ruch i procesy myślowe, sprzyja naszej koncentracji i lepszemu zapamiętywaniu. Dzięki tablicy interaktywnej jesteśmy bardziej zaangażowani w działanie poznawcze, nasz mózg pracuje na wyższych obrotach. Zdecydowanie wtedy lepiej zapamiętujemy, szybciej przyswajamy wiedzę. Wiadomości podane w atrakcyjnej, ciekawej formie, które wymagają naszego zaangażowania, szybciej są przyswajane przez mózg i lepiej zapamiętane. Wszak nie jest nowością, że nauka poprzez zabawę przynosi nie tylko więcej radości, ale także efektów.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński