Czy inwestycja w fotowoltaikę może się opłacić?

Temat cen energii elektrycznej w ostatnich tygodniach rozgrzewał wielu Polaków do czerwoności. Firmy odpowiedzialne za dostarczanie prądu do Naszych domów, zgłosiły zapotrzebowanie na 30% podwyżki cen, żeby zrekompensować sobie rosnące ceny wytwarzania i przesyłu energii. Wzrost cen cen prądu może nie tylko bezpośrednio bardzo zaboleć indywidualnych klientów, ale również pośrednio. Wzrost cen prądu dla firm, oznacza wzrost kosztów wielu produktów, w tym produktów codziennego użytku. Oczywiście, finalnie odbije się to na ‘statystycznym Kowalskim’, który będzie te koszty pokrywał robiąc zakupy. Póki co, rząd zatrzymał falę podwyżek dotującej firmy energetyczne z Budżetu Państwa. Jak jednak wskazują eksperci jest to bardziej odroczenie czegoś co jest nieuniknione. Warto więc już teraz pomyśleć o alternatywach, jedną z nich jest fotowoltaika.

Rok w rok rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wśród Polaków http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-swietokrzyskie/. Mówimy tutaj nie tylko o uczelniach, dużych projektach farm wiatrowych czy też panelach słonecznych rozłożonych przy dużych firmach. Coraz częściej klienci indywidualni interesują się możliwością instalacji paneli na dachach swoich domów. To nie tylko efekt rosnących cen energii, ale przede wszystkim rosnącej świadomości ekologicznej. Fotowoltaika zapewnia jedno i drugie, daje szansę na zmniejszenie rachunków za prąd i gwarantuje większą ekologiczność pozyskiwania energii niż pozostałe źródła.

Oblicza fotowoltaiki

Dzisiaj fotowoltaika ma bardzo szerokie zastosowanie. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są między innymi w prostych urządzeniach jak kalkulatory czy ładowarkach słonecznych wykorzystywanych w telefonach https://eko-woltaika.pl/. Mają również zastosowanie w znacznie większych konstrukcjach, między innymi w dużych elektrowniach słonecznych, wytwarzających rocznie setki kilowatogodzin prądu. Coraz powszechniej stosuje się je również w domach jednorodzinnych, gdzie pełnią rolę przydomowych elektrowni. Przy odpowiednim nasłonecznieniu zapewniają blisko 100% oszczędności na rachunkach za prąd. Zaletę tą dostrzegli także przedsiębiorcy i właściciele dużych firm, którzy coraz chętniej korzystają z paneli słonecznych w swoich firmach. Dzięki panelom mogą produkować energię elektryczną potrzebną do prowadzenia działalności. Przy większych zakładach, rozwiązanie to potrafi zagwarantować całkiem spore oszczędności w skali roku.

Oczywiście, należy pamiętać w Polsce słońce nie świeci tak mocno jak w wielu częściach świata, a bywają pory roku, kiedy jest go naprawdę mało. Powoduje to, że ilość produkowanej energii jest mniejsza. Nie zmienia to faktu, że pozyskiwanie energii ze słońca, przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych jest jednym z najskuteczniejszych metod pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii.

Polecamy uwadze poniższe inwestycje:

Jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym?

Wszystkie kwestie związane z rozliczaniem energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii reguluje ustawa o OZE z lipca 2016 roku z późniejszymi zmianami. Reguluje ona sposoby rozliczenia dla właścicieli domowych mikroinstalacji, które w ostatnim czasie zostały ułatwione.  Cały system rozliczania opiera się w dużej mierze o stosowane upusty. System opustów ściśle określa możliwość rozliczenia posiadacza fotowoltaiki z zakładem energetycznym. W praktyce właściciel fotowoltaiki oddaje nadwyżki wyprodukowanej energii do dostawcy prądu, a w zamian za to otrzymuje upust w okresach większego zapotrzebowania na prąd, np. zimą. W praktyce wygląda to tak, że użytkownik płaci, na rzecz zakładu energetycznego, kwotę będącą różnicą pomiędzy energią pobraną z sieci a energią oddaną do sieci.

Liczby, liczby, liczby…

Wartość upustów określana jest przez pryzmat mocy przydomowej instalacji. W 2019 roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW skorzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8, właściciele instalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7. Co to oznacza w praktyce? Użytkownik, który ma instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh, natomiast właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 40 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh https://eko-woltaika.pl/dofinansowania. Co ważne, w rozliczeniu tym nie występuje opłata dystrybucyjna, która ma w wielu przypadkach duży wpływ na wysokość rachunku za prąd. W rachunku zobaczymy jednak standardowe opłaty stałe, które wynoszą około 160 zł rocznie. W skład takiej opłaty wchodzą opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Żeby w pełni cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z dobrej jakości zestawów, takich które dostarczają czołowi producenci. Koszt zestawu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania danego domu na prąd, lokalizację budynku oraz przede wszystkim wielkość i kształt dachu. Ceny nie różnią się wiele od cen innych urządzeń grzewczych jak np. kotły CO czy też pompy ciepła. W porównaniu do innych metod grzewczych, instalacja fotowoltaiczna zaczyna się spłacać już w pierwszych miesiącach od uruchomienia instalacji.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński