Rekuperacja i pompy ciepła

Rekuperacja i pompy ciepła to skuteczne rozwiązanie, które pozwala wykorzystać powietrze z systemu wentylacji w celu ogrzewania lub schładzania temperatury pomieszczenia. Inwestycja w ten system wielokrotnie się zwraca, dlatego coraz więcej przedsiębiorców oraz właścicieli prywatnych domów decyduje się na to rozwiązanie. Jak działa ten system?

Rekuperacja i pompy ciepła – zastosowanie w praktyce

Rekuperacja i pompy ciepła to zestaw urządzeń, który może pracować przez cały rok z uwagi na fakt, że zimą ogrzewa pomieszczenie, a w upalne dni je chłodzi. Jest to możliwe dzięki wbudowanej pompie ciepła oraz odpowiedniemu systemowi zarządzania pracą urządzeń. Wbudowany bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła latem czuwa nad tym, aby powietrze było odpowiednio suche. Natomiast zimą wpływa na optymalną wilgotność powietrza, co przekłada się na dobre samopoczucie w pomieszczeniach wentylowanych. Rekuperacja i pompy ciepła to skuteczny system, który ociepla powietrze za pomocą gruntowego wymiennika ciepła lub nagrzewnicy wstępnej,  znajdującej się w centrali. Następnie powietrze wędruje do wymiennika przeciwprądowego i do skraplacza, w którym zostaje ogrzane do temperatury, w której możliwe jest zastosowanie centrali wentylacyjnej. Ten element stanowi główne źródło ogrzewania powietrza. Z kolei ciepłe powietrze przepływające przez parowacz, w którym oddaje część energii cieplnej, stanowi dolne źródło ogrzewania dla pompy. Takie rozwiązanie sprawia, że zimą możliwe jest odzyskanie nawet do 90% ciepła z powietrza, które przepływa w wentylacji, co znacznie obniża koszty ogrzewania. Latem rekuperacja i pompy ciepła  zapewniają optymalną suchość powietrza. Strumień powietrza wpływa z otoczenia bezpośrednio do centrali, w której jest schładzany i przekierowany do układu nawiewnego. Następnie wędruje do wnętrza pomieszczenia. Rekuperatory z pompą ciepła posiadają wbudowane sterowniki, które dopasowują pracę systemu w zależności od ustawionych parametrów – w lato schładzają ciepłe powietrze oraz osuszają je, a w zimie odzyskują ciepło z powietrza odprowadzanego przez wentylację. Czym charakteryzują się poszczególne typy rekuperatorów i pomp ciepła?

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym

Rekuperacja i pompy ciepła z wymiennikiem krzyżowym często znajdują zastosowanie w domach oraz mniejszych pomieszczeniach biurowych. Wpływają na to niskie koszty utrzymania oraz prosta konstrukcja, która nie wymaga dużej ilości miejsca. Stalowe lub aluminiowe płyty ułożone względem siebie prostopadle, tworzą wymiennik krzyżowy, przez który przepływają dwa strumienie powietrza: nawiewny i wywiewny.Żeby uniknąć oszronienia instalacji przy ujemnej temperaturze, system posiada urządzenie antyzamrożeniowe. W przeciwnym razie lód mógłby uniemożliwić pracę urządzenia. W niektórych modelach płyty wymiennika są wykonane również ze specjalnego materiału sztucznego, który jest odporny na korozję powstającą pod wpływem wilgoci. 

Rekuperator z wymiennikiem rurowym

W tym modelu powietrze ogrzewane jest za pomocą ceramicznego elementu, który ma kształt rury. Ogrzewanie powietrza odbywa się w następujący sposób. Ciepłe powietrze jest wykorzystywane przez ok. 70 sekund w pomieszczeniu i po tym czasie przepływa na zewnątrz przez element ceramiczny, w którym oddaje część energii cieplnej. Następnie wentylatory zawracają ogrzany strumień powietrza do wewnątrz pomieszczenia. Ceramika to materiał, który znakomicie przejmuje ciepło z ogrzanego powietrza oraz oddaje je i praktycznie jest bezawaryjny. Z tego względu taki system ogrzewania należy do najpopularniejszych. 

Rekuperator z wymiennikiem wykorzystującym glikol lub wodę

Transport czynnika cieplnego odbywa się z wnętrza ziemi za pomocą pompy. Następnie trafia do specjalnego wymiennika ciecz – powietrze, w którym odbywa się nagrzewanie z temperatury -20°C do wartości 4 – 5o°C. Takie rozwiązanie sprawia, że powietrze przepływające przez wlot rekuperatora ma wartość dodatnią. Natomiast w porze letniej, gdy temperatura powietrza osiąga  30°C, a gruntu 18°C, system obniża jego temperaturę do 19°C wewnątrz pomieszczenia. 

Rekuperacja i pompy ciepła to rozwiązanie, które pozwala odzyskać ciepło z powietrza odprowadzanego przez wentylację. Z tego względu najczęściej wykorzystywane jest w pomieszczeniach przemysłowych lub biurowych o większej powierzchni. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala obniżyć koszty ogrzewania, co przekłada się na większe zyski firmy. Jednak ostatnimi czasy na rekuperatory z pompą ciepła coraz częściej decydują się właściciele prywatnych domów, ponieważ taka inwestycja wielokrotnie się zwraca. Istnieją 3 rodzaje rekuperatorów: z wymiennikiem krzyżowym, rurowym oraz wykorzystującym glikol lub wodę. Ich wybór uzależniony jest od kilku parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy montażu określonego modelu. Wentylacja grawitacyjna powoduje dużą utratę ciepła w pomieszczeniu, przez co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Natomiast rekuperacja i pompy ciepła pozwalają odzyskać nawet do 90% ciepła z powietrza odprowadzanego przez wentylację.  

angielski