Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów - innowacyjna metoda NDT

Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów – innowacyjna metoda NDT

Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów – innowacyjna metoda NDT – fizjoterapia z roku na rok rozwija się w naszym kraju, dlatego już nikogo nie dziwi chęć ukierunkowania swoich usług na daną dziedzinę pacjentów w celu zyskania miana specjalisty. Możliwość nabycia niezbędnej wiedzy dają kursy dla fizjoterapeutów.

Fachowcy jak w każdej branży szczególnie są poszukiwani w małych miastach, stąd dobrym pomysłem jest otworzenie gabinetu fizjoterapeutycznego o specjalizowanym charakterze w niewielkich miejscowościach. W ostatnim czasie niezwykle popularnym kursem jest kurs rehabilitacyjny dla fizjoterapeutów z prowadzenia zajęć metodą NDT- Bobath.

Na czym polega metoda NDT Bobath

Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów - innowacyjna metoda NDT
Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów – innowacyjna metoda NDT – ain

Metoda ta może być z powodzeniem stosowana zarówno na dzieciach, jak i dorosłych, jej geneza pochodzi z lat 40 ubiegłego wieku. Terapia ta metoda ma pomóc dzieciom i dorosłym w prawidłowym rozwoju psychoruchowym. Jest niezwykle popularna, jeśli chodzi o rehabilitacje w przypadku porażenia mózgowego, zespołu downa czy też przewlekłego schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Poprzez rehabilitację za pomocą tej metody pobudzane są mięśnie i nerwy dotknięte porażeniem, dzięki czemu pacjenci odczuwają ogólną poprawę samopoczucia, a także minimalizację skutków dysfunkcji ruchowych. Metoda ta ma za zadanie między innymi łagodzić napięcie mięśniowe, uczy nowych ruchów, które są bardzo zbliżone do prawidłowych.

Dodatkowo jej zastosowanie odpowiada za hamowanie nieprawidłowo wykształconych ruchów, a także utrwalanie tych prawidłowych w trakcie codziennych czynności takich jak zabawa, jedzenie czy też kąpiel. Kursy dla fizjoterapeutów z tej dziedziny pozwalają na zdobycie Nie tylko wiedzy praktycznej, ale także teoretycznej o danych schorzeniach, co pozwala w późniejszej pracy, na lepsza komunikacje z pacjentami i ich opiekunami.

Jakie umiejętności daje szkolenie dla fizjoterapeutów z tego zakresu

Kursy rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów z metody NDT są coraz bardziej popularne w ośrodkach szkoleniowych ze względu na wzrost popularności tej metody wśród społeczeństwa. Najbardziej popularny kurs dla fizjoterapeutów z tej dziedziny jest organizowany przez Stowarzyszenie NDT Bobath Polska. Jednak szkolenia i kursy są organizowane w całym kraju, dlatego też każdy fizjoterapeuta nie będzie miał problemu z uczestnictwem w ich w razie chęci poszerzenia swojej wiedzy z tego zakresu. Po szkoleniu z tego zakresu fizjoterapeuci potrafią między innymi dobrać odpowiednie metody rehabilitacyjne do danej dysfunkcji ruchowej, a także zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Fizjoterapeuci działający w tej dziedzinie muszą także posiadać bardzo dużą wiedzę na temat prawidłowej anatomii człowieka jego ruchów, a także etapów rozwoju ruchowego dziecka. Nieznajomości tych wzorców ciężko będzie mu wykonywać rehabilitacje w prawidłowy i skuteczny sposób. Co więcej, ogrom wiedzy teoretycznej pozwoli im uświadamiać opiekunów ich podopiecznych, na temat schorzeń, na które oni cierpią. Często opiekunowie, martwią się o przyszłość dzieci, chcą by te były w stanie samodzielnie rozpocząć funkcjonowanie. Wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie określić przebieg i ewentualną poprawę w procesie rehabilitacji, a także zalecić ćwiczenia do wykonywania w domu.

Dla kogo tego typu kurs

Nie każdy fizjoterapeuta jest w stanie jednak wykonywać rehabilitacje tą metodą, ponieważ wymaga ona dużej cierpliwości i wręcz syzyfowej pracy, często pacjenci po kroku do przodu wykonują dwa w tył ze względu na postępującą chorobę. Jeśli fizjoterapeuta, za sukces uznaje wyłącznie wyleczenie pacjenta z dolegliwości ruchowych, to zdecydowanie nie powinien szkolić się w tym kierunku, ponieważ Ta metoda najczęściej poprawia tylko i wyłącznie funkcje ruchowe osób, które prawdopodobnie już nigdy nie powrócą w pełni do zdrowia. Oczywiście można także wziąć udział w kursie dla fizjoterapeutów z NDT- Bobath dedykowanym dla niemowląt, wtedy praca fizjoterapeuty z tą metodą będzie polegała na wszechstronnym rozwoju dziecka w przypadku napięć mięśniowych lub asymetrii ciała. Najważniejsze w całej terapii jest zaufanie pacjenta do fizjoterapeuty, a to ciężko osiągnąć zwłaszcza u pacjentów niemowlęcych. W metodzie NDT dziecko nie powinno w trakcie wykonywania ćwiczeń zacząć płakać, ponieważ spowoduje to napięcie mięśni i zaprzepaszczenie dotychczasowej pracy.

Tego typu kurs rehabilitacyjne dla fizjoterapeutów, to najczęściej kilka spotkań podzielonych na bloki tematyczne z zakresu umiejętności teoretycznej oraz praktycznej. Najczęściej szkolenia odbywają się przez kilka dni, a ich koszt to kwota rzędu kilku tysięcy złotych, ze względu na specjalizację danej metody. Jednak dobry fizjoterapeuta nigdy nie powinien oszczędzać na szkoleniach, ponieważ uzupełniają one jego warsztat, pozwalają się rozwijać oraz zdobywać nowych klientów, którzy coraz częściej zamiast na cenę rehabilitacji zwracają uwagę na kwalifikacje osób je wykonujących.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36