Domy na sprzedaż – mały metraż, duży plus

Domy kojarzą się z dużą przestrzenią, swoboda i nieograniczonymi możliwościami, dla niektórych dom to synonim rodziny. Inni nie wyobrażają sobie inaczej żyć niż w domu, gdzie każdy centymetr jest ich własnością, a za oknem rośnie bujna zieleń. Małe domki parterowe zyskują ostatnio na popularności, wśród ofert agentów nieruchomości coraz częściej można spotkać oferty domów na sprzedaż. Wynika to z faktu, że obecnie koszt domu jest porównywalny do kosztów zakupu mieszkania , a jakość życia i swoboda nieporównywalnie większa. Nieduże domy na sprzedaż o powierzchni do 100 metrów kwadratowych metrażu użytkowego królują na dzisiejszym rynku nieruchomości. Warto pamiętać, że wszystkie domu można w niewielkim stopniu dopasować i zmodyfikować pod nasze potrzeby.

Skąd ten trend

Jeszcze kilkanaście lat temu, budowano domu o wielkiej powierzchni nawet 400 metrów kwadratowych. Wielopokojowe domy w Szczecinie cieszyły się największą popularnością, jeśli chodzi o sprzedaż projektów, oraz późniejsza sprzedaż domu na rynku wtórnym. Wszystkie te aspekty wynikały z tego, że często takie posiadłości były miejscem zamieszkania całych rodzin od seniorów po najmłodsze szkraby, nierzadko w jednym domu wychowywały się trzy pokolenia. Po drugie często takie domu, były kupowane z myślą o dzieciach, że będą miały gdzie zamieszkać w dorosłym życiu, kiedy założą rodzinę. Zmiany społeczno kulturowe, na przestrzeni ostatnich lat wywarły spory wpływ na rynek nieruchomości teraz już rzadko, kto poszukuje dużych domów na sprzedaż, ponieważ równie rzadko można znaleźć wielopokoleniowe rodziny zamieszkujące jeden dom, model rodziny wielodzietnej to już przeszłość, poza tym młode osoby, często nie chcą żyć w rodzinnych miastach, korzystają z okazji wyjazdu na studia, bądź do pracy i tam układają sobie życie po swojemu. Wtedy pokój dzieci może stać się w takim domu wymarzona przez lata garderoba bądź gabinetem, czy pokojem gościnnym  Dzisiejsi pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatkowie to również nie te same osoby, co kilkanaście lat temu, teraz seniorzy po okresie pracy oraz wychowywania dzieci, zajmują się swoimi pasjami i nie rzadko chcą w końcu pomieszkać sami. Spędzić resztę życia w sposób aktywny, nie potrzebują oni ani opieki, ani towarzystwa swoich dzieci, dlatego często nie chcą z nimi mieszkać, aby nie czuć się ograniczonym. Poza tym duże domu to także duże koszty, dlatego społeczeństwo coraz częściej decyduje się kupować nieduże domy.

Domy na sprzedaż - mały metraż, duży plus
Domy na sprzedaż – mały metraź, duży plus

Nieduży metraż to zaleta

Przede wszystkim koszta ogrzewania w takich domach są o wiele niższe niż na wielkometrażowych powierzchniach. Wiedza o tym osoby wystawiające takie domy na sprzedaż i nierzadko podkreślają to w swoich ofertach. Dodatkowo wydając mniej na sam dom, można przeznaczyć większy budżet na adaptacje wnętrz pod swoje upodobania. Kolejnym plusem jest niewielki nakład, jeśli chodzi o utrzymanie porządku i ładu w domu, w mniejszym metrażu łatwiej zapanować nad chaosem. Do tego można takie domu bardzo przytulnie i stylowo urządzić.

Często także właściciele domów na sprzedaż w trakcie budowy domu poprzez zaoszczędzenie budżetu na metrażu domu, wyposaża go w innowacyjne rozwiązania takie, jak piec samosterowny, który pozwala nie martwić się ani ogrzewaniem, ani ciepła wodą, jest energooszczędny i ekologiczny.

Domy na Sardynii - sprzedaż
Domy na Sardynii – sprzedaż

Wśród współczesnej architektury dominują domu zaprojektowane w nowoczesny i minimalistyczny sposób, prosta bryła z zbędnych udziwnień i zdobień, często można w takich nieruchomościach spotkać taras wychodzący na ogród, który daje możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, jest to Duży plus. Mocno przeszklone parteru to równie nie rzadkość, jeśli chodzi o nowoczesne projektu wybudowane w przeciągu kilku ostatnich lat.  Mniejszy dom to także niewielki koszt, jeśli chodzi o opłaty podatku, co roku, to kolejna oszczędność pieniędzy w skali kilku lat można nawet zaoszczędzić około 10 tysięcy złotych na mniejszym podatku od nieruchomości oraz działki podległej pod dom wystawiony na sprzedaż.

Polacy w końcu zrozumieli, że duże nie znaczy lepsze, często mniejsze domy, dają większy komfort życia i niższe koszta utrzymania, co przekłada się na wygodę mieszkania w takim domu Szukając domu dla siebie w niewielkich rozmiarach, warto pomyśleć przyszłościowo, dobrze by miał on podpiwniczenie oraz garaż utrzymany w tej samej stylistyce, co pozostała część nieruchomości.

Dodatkowo, jeśli chodzi o finansowanie zakupu kredytem hipotecznym, więcej banków przychylniej spojrzy na mniejszy metraż, ponieważ wieża się on również z mniejszym kredytem, a do tego w razie pominięcia się nogi bank taki dom sprzeda o wiele szybciej niż duża rozległą posiadłość.

Porównywalne koszta zakupu mieszkania oraz budowy domu lub zakupu domu wystawionego na sprzedaż, spowodowały, że można zauważyć coraz większe zainteresowanie małymi domami, które dają komfort są niedrogie w utrzymaniu i pozwalają na spokojne życie w otoczeniu zieleni. Warto też wziąć pod uwagę te kwestie że nawet najmniejsze domu, mają o wiele wyższa powierzchnię niż standardowe mieszkania.

angielski