Nowoczesne rozwiązania oferowane przez stomatologię

Nowoczesne rozwiązania oferowane przez stomatologię

Nowoczesne rozwiązania oferowane przez stomatologię – wydłużający się czas życia ludzkiego, spożywane pokarmy oraz wiele innych czynników wpływa zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio na stan uzębienia. Liczne choroby jamy ustnej, a przede wszystkim próchnica bardzo negatywnie wpływają na formę posiadanych zębów. Protetyka zębowa zapewnia uzupełnienie brakującego uzębienia i w tym celu proponuje trwałe oraz ruchome rozwiązania.

Najnowocześniejsze podejście protetyki zębowej – implanty

Implanty zębów https://doboszimplanty.pl/ stają się coraz bardziej powszechne w przypadku uzupełnienia czy odbudowania uzębienia, przez co ich cena stopniowo maleje. Także stały rozwój tej dziedziny protetyki sprawia, że każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem bez poczucia skrępowania, jak przy ruchomym uzupełnieniu uzębienia – tak zwanej sztucznej szczęce. Implanty to trwałe rozwiązanie oferowane przez protetykę zębową. Podstawowym elementem takiego implantu jest trzpień wykonany z tytanu wyglądający jak śruba lub tuleja oraz korona (czasem korony) zęba, która jest osadzana w nim.

Wspomniana metalowa część wykonywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też różnią się one między sobą wymiarami. Przeważnie średnica śruby wynosi od 3 do 5 milimetrów, a jej długość to 7 do 21 milimetrów. Warto podkreślić, że bardzo rzadko stosuje się domieszki do tytanu, który jest głównym składnikiem tworzonego implantu. Jest to także wyjątkowo dobrze tolerowany przez ludzki organizm metal. To bardzo istotne, ponieważ ten implant zębowy musi się trwale połączyć z kością i przez cały okres użytkowania znosić identyczne obciążenia, jak naturalne korzenie zębowe. Ten fragment implantu jest całkowicie niewidoczny dla ludzkiego oka, gdyż został ulokowany w kości tuż poniżej linii dziąsła.

Nowoczesne rozwiązania oferowane przez stomatologię
Nowoczesne rozwiązania oferowane przez stomatologię

Do metalowego trzpienia mocuje się odtworzony ząb lub zęby, które bardzo ciężko odróżnić od naturalnych odpowiedników. Spowodowane jest to indywidualnym podejściem do pacjenta, gdyż dobiera się właściwie ich odcień, kształt, przezroczystość oraz pozostałe zmienne. Może to być pojedyncza korona, kilka koron lub tak zwany mostek zębowy. Należy podkreślić, że jest to jedna z wielu procedur medycznych oferowanych przez stomatologię. W takim wypadku zawsze konieczny jest dokładny wywiad medyczny będący elementem kwalifikacji pacjenta do zabiegu.

Na uwadze warto mieć także przeciwwskazania oraz wskazania, które za każdym razem weryfikuje lekarz stomatolog lub lekarz implantolog w trakcie rozmowy z pacjentem. Implanty zębów niosą za sobą także niewielkie ryzyko powikłań, o których zawsze informuje lekarz przygotowujący pacjenta do zabiegu medycznego. Oczywiście ostateczna decyzja o sposobie i wyborze leczenia podejmowana jest przez pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania stosowanej metody

Do najczęstszych wskazań zalicza się braki w uzębieniu, ale również jego brak. Czynników tychże problemów jest wiele, a najczęściej wymienia się: próchnicę, paradontozę oraz niewłaściwą higienę jamy ustnej lub jej brak. Jednak odczucie wynikające z ubytków zębowych jest niezmienne – dyskomfort, zażenowanie i wstyd. Obecnie taki problem może zostać całkowicie zniwelowany, gdyż dostęp do stomatologów specjalizujących się w implantologii jest coraz więcej. Najważniejszym wskazaniem w odczuciu pacjenta jest uniknięcie zdejmowanej, ruchomej szczęki zębowej, która wymaga znacznie więcej uwagi i wymiany co jakiś czas. Wybierając implanty zazwyczaj nie odczuwa się zmiany, ponieważ należy dbać o nie jak o własne zęby.

Czego oczekuje pacjent chcący mieć wszczepione implanty zębów?Przeciwwskazaniem do zastosowania implantów zębowych jest obecny proces zapalny, który powoduje osłabienie organizmu ludzkiego. Jest to także jeden z kilku czynników wpływających na odrzucenie przez ciało tytanowego implantu. Pośród pozostałych przyczyn wymienia się niewłaściwą higienę jamy ustnej, palenie tytoniu czy paradontozę. Warto nadmienić, że jest to choroba przyzębia wpływająca negatywnie zarówno na własne zęby, jak i implanty.

Do przeciwwskazań zalicza się takie choroby i stany zdrowotne, jak: cukrzyca, ciąża, przebyta radioterapia twarzoczaszki, bruksizm, choroby układowe, nałogowe palenie wyrobów tytoniowych, choroby psychiczne, bardzo zły stan higieny jamy ustnej czy choroby krwi. Część z tych czynników można wyeliminować poprzez zastosowane leczenie, poprawę nawyków higienizacyjnych w obrębie jamy ustnej czy poprzez podjęcie właściwego leczenia. Dlatego rozważając implanty zębów wszelkie wątpliwości rozwiać w trakcie rozmowy z fachowcem w tej dziedzinie, czyli doświadczonym lekarzem dentystą. Ograniczeniem obecnie nie jest wiek pacjenta i dotychczasowe problemy zdrowotne, z jakimi się borykał. Dotyczy to zarówno urazów kości twarzoczaszki czy żuchwy. Należy podkreślić, że to właśnie implanty zębów http://www.mistrzowiecoachingu.pl/czego-oczekuje-pacjent-chcacy-miec-wszczepione-implanty-zebow/ zalecane są w przypadku pacjentów borykających się z trudną anatomią wynikającą z uwarunkowań osobniczych lub też losowych.

Koszty związane z implantami

W zależności od gabinetu, miasta, wybranych materiałów i zastosowana technologia powoduje, że rozpiętość cenowa jest spora. Ceny zaczynają się już 1500 złotych, a sięgają nawet 5000. Zdarza się, że trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe koszty jak odbudowa kości czy wymagane badania.

 

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński