Kontenery morskie

Kontenery morskie

Kontenery morskie służą do przewożenia towarów drogą morską, kolejową i drogową. Znajdują również zastosowanie przy przechowywaniu różnych produktów. W nowych lub używanych kontenerach można przewozić materiały nie tylko o standardowych rozmiarach, ale także wielkogabarytowe i ponadgabarytowe. Dostępne są kontenery cechujące się większym rozmiarem a dokładnie dotyczy to szerokości i wysokości czy zastosowania podwójnych drzwi czy też składanych ścian itp. Transport towarów nie jest jedynym przeznaczeniem kontenerów morskich, są one bowiem przekształcane w takie obiekty użytkowe jak: magazyny, pomieszczenia socjalne dla pracowników np. na budowie, garaże a nawet domy mieszkalne letniskowe i całoroczne. Firma Balticon sprzedaje kontenery nowe i używane na potrzeby wielu przedsiębiorców i osób prywatnych, oferta dotyczy również kontenerów chłodniczych.

Żywotność kontenera morskiego – co trzeba wiedzieć przed zakupem

Kontenery morskie mają długi okres amortyzacji – 15-20 lat. Przeznaczone są do użytku w agresywnych warunkach – pod wpływem słonej wody, wiatru, światła słonecznego. Blok oparty jest na solidnej ramie, która jest spawana z elementów stalowych. Podstawa wykonana z belek poprzecznych i podłużnych. Konstrukcje boczne są przyspawane do rogów. Górną część tworzą podłużne i poprzeczne belki nośne dachu. Na obwodzie i w górnej części poszycie wykonane jest z blach stalowych z powłoką antykorozyjną o profilu falistym. Do produkcji kontenerów 20- i 40-stopowych wykorzystywana jest stal stopowa stosowana w przemyśle stoczniowym. Grubość metalu – 1,5-2,0 mm. Dzięki temu wydłuża się żywotność kontenera morskiego.

Na trwałość kontenerów morskich mają wpływ:

  • Warunki – wykorzystywanie w suchym klimacie znacznie wydłuża żywotność, wysyłka do krajów tropikalnych wiąże się z narażeniem na wysoką wilgotność, ryzyko korozji.
  • Cechy użytkowania – przeciążanie pojemników ustawionych jeden na drugim, nieprawidłowy ruch skraca czas eksploatacji.
  • Konserwacja – zapewnienie regularnej kontroli, czyszczenie z brudu, rdzy, wykonywanie prac nad odtworzeniem powłoki zwiększają trwałość.

Jeśli przyczyny powodujące uszkodzenie konstrukcji są zdiagnozowane w odpowiednim czasie i zostanie podjęte szereg środków, znacznie wydłuży to jego żywotność. Słabym punktem kontenera morskiego jest powłoka, która ma za zadanie chronić metal przed rdzą. W trakcie załadunku, rozładunku, dostawy różnymi środkami transportu wykończenie ulega uszkodzeniu. Jeśli nie podejmie się odpowiednich działań, procesy korozji rozpoczną się w rysach i wgnieceniach.

Jak przedłużyć żywotność kontenera morskiego?

Aby zapobiec zniszczeniu warstwy zewnętrznej i wydłużyć żywotność kontenera morskiego stosuje się nowoczesne środki chemiczne. Kupując używany kontener morski będzie on odpowiednio odrestaurowany i zabezpieczony. Przy użyciu specjalnych materiałów usuwany jest środek rdzy, przywracana jest warstwa podkładowa i farba. Aby odnowić powierzchnię i przedłużyć żywotność kontenera, konieczne jest oczyszczenie części z brudu, resztek ładunku oraz zaprawka elementów. Kupując kontener morski w firmie specjalizującej się w sprzedaży kontenerów używanych można być pewnym jego sprawności i dalszej przydatności. Przechodzi on wymagane naprawy i nakładana jest nowa farba.

Jaki kontener morski kupić – używany czy nowy?

Zakup nowego kontenera morskiego zapewnia:

  • Doskonały stan techniczny. Brak szczelin w konstrukcji gwarantuje szczelność przestrzeni wewnętrznej, a co za tym idzie niezawodną ochronę zawartości przed opadami atmosferycznymi. Brak wgnieceń, rys, różnych odkształceń pozwala stwierdzić, że kontener poddawany terminowej konserwacji będzie służył przez długi czas.
  • Nowe systemy drzwiowe gwarantują wytrzymałość i niezawodność mechanizmów ryglujących. Zapewnia łatwe otwieranie i zamykanie drzwi oraz bezpieczeństwo zawartości.
  • Atrakcyjny wygląd. To oczywiście nie jest główny plus, ale estetyka kontenera wpływa pozytywnie na opinię partnerów biznesowych i klientów przewozu ładunków.
  • Szersza oferta nowych kontenerów w porównaniu z rynkiem używanych modułów, co oznacza swobodę wyboru. Ten moment jest szczególnie istotny przy zakupie specjalnego typu kontenera.

Nowe kontenery morskie mają jedną istotną wadę – wysoki koszt. Taki moduł jest najczęściej kupowany przez duże firmy do stałej i wieloletniej eksploatacji. Sprzedaż kontenerów morskich nowych i używanych dotyczy różnych rozmiarów, przy czym największy jest w stanie pomieścić 33 euro palety. Wybierając odpowiedni model można kupić wersje standardowe: 10, 20 i 40 DC a także po przeróbkach zgodnie z oczekiwaniami.

Zakup używanego kontenera morskiego zapewnia:

Niewątpliwą zaletą używanego kontenera morskiego jest możliwość znacznego zaoszczędzenia pieniędzy. Jego zakup to wygodna opcja dla małych firm i osób fizycznych, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi na zakup nowych modeli. Zwolennicy takiej decyzji przekonują, że przy odpowiednim wyborze, terminowych napraw i konserwacji, używany kontener morski będzie w stanie skutecznie realizować zadania związane z transportem ładunków przez długi czas. Wycofane z użytku kontenery morskie często kupowane są w celu przebudowy na: magazyny, punkty sprzedaży detalicznej, kontenery socjalno-biurowe, a nawet budynki mieszkalne.

Specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą używanych kontenerów morskich pomoże w doborze odpowiedniego modułu. Uwzględniając wszystkie czynniki określi, która opcja jest bardziej opłacalna w konkretnej sytuacji. Może to być: zakup nowego kontenera morskiego, zakup używanego kontenera lub wynajęcie kontenera magazynowego na określony czas.