Menu

Jak założyć studio tatuażu?

4 lutego 2019 - Uroda
Jak założyć studio tatuażu?

Z roku na rok tatuaże stają się coraz popularniejsze. Obecnie tatuaże mają zupełnie inną renomę niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu; pracę tatuatorów otwarcie nazywa się sztuką, a osoby z tatuażami na widocznych partiach ciała mają coraz mniej problemów ze znalezieniem pracy. Co za tym idzie, również tatuażowy biznes rośnie w siłę, a kolejnych salonów przybywa z roku na rok. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi zaczyna wietrzyć w tym sposób na biznes. Jak sprawić, żeby to się udało? Przedstawiamy krótki poradnik na temat zakładania studia tatuażu: co wiedzieć, czego się wystrzegać i, przede wszystkim, jak się za to zabrać.

Polecamy:

Nie musisz sam zajmować się tatuowaniem, żeby otworzyć studio. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej prowadzić biznes, którego tematyka znajduje się w twojej sferze zainteresować. Ponadto na start będziesz potrzebować mniejszej ilości tatuatorów, co z miejsca obniża koszta prowadzenia działalności. W gruncie rzeczy całkiem łatwo jest „wejść” do tego środowiska, jedyne czego potrzebujesz na początek, to pieniądze (kursy tatuowania kosztują około 5000 zł) i talent artystyczny. Umiejętność ładnego rysowania to ogromny plus w tym zawodzie, jako że znacznie ułatwia nie tylko tworzenie projektów, ale i przenoszenie ich na skórę. Co do ograniczeń prawnych, potrzebnych licencji i tego rodzaju papierów – nie są wymagane. Musisz jednak znać technikę posługiwania się specjalistycznymi narzędziami, umieć zachować sterylne warunki podczas pracy i w profesjonalny sposób porozumieć się z klientem. Tego właśnie uczą kursy – pozwalają także na zdobycie znajomości i „zaczepienia się” na praktykę w bardziej renomowanym salonie. To dobry początek, nim zaczniesz własną działalność – szczególnie że konkurencja jest spora, a klienci preferują tych tatuatorów, którzy zdążyli już zebrać sporą liczbę pozytywnych opinii i rekomendacji.

Przejdźmy jednak do samego studia. Na początek przeprowadź analizę rynku: ile studiów tatuażu znajduje się w mieście? Jak sobie radzą? Czy mają wielu klientów, w tym stałych? Jaki jest styl tatuatorów? Dobrze jest się czymś wyróżniać, zwłaszcza na początek, dzięki czemu możesz odróżnić się od reszty. Wiele może zdziałać zatrudnienie tatuatora z wyrobioną renomą, o niepowtarzalnym stylu, chociaż o sukcesie mogą stanowić również detale – na przykład przytulne wnętrze, w którym w komfortowy sposób spędzi się kilkugodzinne tatuowanie. Możesz również zaangażować się w wykonywanie innych usług poza samym tatuowaniem, których wykonawców nie ma w okolicy tak wielu. Skaryfikacja czy body painting dopiero zyskują na popularności, za to w bardzo szybkim tempie, przez co dodanie ich do listy oferowanych usług zdecydowanie pomoże w rozkręceniu działalności. Dodaj do tego zabiegi związane z samymi tatuażami, inne niż ich wykonywanie – laserowe usuwanie tatuażu czy zasłanianie, tak zwany „cover-up”, a z miejsca zwiększysz szansę na powodzenie.

Znajdź jak najlepszą lokalizację. Początkujące studio tatuażu musi znajdować się w miejscu z bardzo dobrym dojazdem, najlepiej w samym centrum miasta – wówczas sama lokalizacja staje się poniekąd reklamą. W samym salonie będziesz potrzebował umieścić nie tylko pokój do tatuowania, ale również recepcję i poczekalnię (te dwie mogą być połączone), a także zaplecze sanitarne do przetrzymywania i sterylizowania sprzętu.

Musisz liczyć się ze sporymi wydatkami na narzędzia. Maszynki do tatuażu kosztują około 1000 zł, zasilacze – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale dochodzi do tego cena chociażby tuszy (koniecznie bez dodatku chemikaliów), igieł, środków czystości. Dlatego na sam start musisz mieć przygotowane kilkadziesiąt tysięcy złotych, najlepiej w granicach 50-60 tysięcy. Możesz jednak starać się o dofinansowanie z urzędu pracy, które wynosi 20 tysięcy i jest bezzwrotne. Poza tym Unia Europejska oferuje różnego rodzaju dofinansowania na start, o które również warto się postarać. Jeżeli ci się uda – koszt założenia studia tatuażu szybko się zwróci. Jeden tatuaż wyceniany jest na zazwyczaj nie mniej niż 400 zł (pamiętaj jednak, by zrobić rozeznanie w aktualnych cenach, zwłaszcza w okolicznych studiach), ale zdarzają się również powyżej 1000 zł. W ten sposób zainwestowane 60 tysięcy powinno zwrócić się w 2-3 miesiące.

Papierologia to najżmudniejsza, ale i całkowicie konieczna część otwierania studia tatuażu. Musisz zarejestrować swój salon w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Żeby to zrobić, wypełnij wniosek CEIDG-1 i złóż go albo w urzędzie miasta lub gminy, albo przez internet. Dzięki temu otrzymasz numery REGON i NIP, a także automatycznie zgłosisz firmę do urzędu skarbowego i ZUS-u. Do Zakładu Ubezpieczeń będziesz musiał jeszcze donieść druk ZUS-ZZA, nie później niż do tygodnia od momentu rozpoczęcia działalności. Nie zapomnij o złożeniu formularzu VAT-R w urzędzie skarbowym, nie później niż w dniu otwarcia studia. Poza tym musisz uzyskać zgodę sanepidu. Studio tatuażu musi być wyposażone według rozporządzenia ministra zdrowia z 17-tego lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych (rozporządzenie to obejmuje nie tylko studia tatuażu, ale i salony odnowy biologicznej czy zakłady kosmetyczne).