Jak założyć studio tatuażu?

Jak założyć studio tatuażu?

Jak założyć studio tatuażu? Z roku na rok tatuaże stają się coraz popularniejsze. Obecnie tatuaże mają zupełnie inną renomę niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu; pracę tatuatorów otwarcie nazywa się sztuką, a osoby z tatuażami na widocznych partiach ciała mają coraz mniej problemów ze znalezieniem pracy. Co za tym idzie, również tatuażowy biznes rośnie w siłę, a kolejnych salonów przybywa z roku na rok. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi zaczyna wietrzyć w tym sposób na biznes. Jak sprawić, żeby to się udało? Przedstawiamy krótki poradnik na temat zakładania studia tatuażu: co wiedzieć, czego się wystrzegać i, przede wszystkim, jak się za to zabrać.

Nie musisz sam zajmować się tatuowaniem, żeby otworzyć studio. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej prowadzić biznes, którego tematyka znajduje się w twojej sferze zainteresować. Ponadto na start będziesz potrzebować mniejszej ilości tatuatorów, co z miejsca obniża koszta prowadzenia działalności. W gruncie rzeczy całkiem łatwo jest „wejść” do tego środowiska, jedyne czego potrzebujesz na początek, to pieniądze (kursy tatuowania kosztują około 5000 zł) i talent artystyczny. Umiejętność ładnego rysowania to ogromny plus w tym zawodzie, jako że znacznie ułatwia nie tylko tworzenie projektów, ale i przenoszenie ich na skórę. Co do ograniczeń prawnych, potrzebnych licencji i tego rodzaju papierów – nie są wymagane. Musisz jednak znać technikę posługiwania się specjalistycznymi narzędziami, umieć zachować sterylne warunki podczas pracy i w profesjonalny sposób porozumieć się z klientem. Tego właśnie uczą kursy – pozwalają także na zdobycie znajomości i „zaczepienia się” na praktykę w bardziej renomowanym salonie. To dobry początek, nim zaczniesz własną działalność – szczególnie że konkurencja jest spora, a klienci preferują tych tatuatorów, którzy zdążyli już zebrać sporą liczbę pozytywnych opinii i rekomendacji.

Przejdźmy jednak do samego studia. Na początek przeprowadź analizę rynku: ile studiów tatuażu znajduje się w Warszawie https://www.luckyseven.pl/? Jak sobie radzą? Czy mają wielu klientów, w tym stałych? Jaki jest styl tatuatorów? Dobrze jest się czymś wyróżniać, zwłaszcza na początek, dzięki czemu możesz odróżnić się od reszty. Wiele może zdziałać zatrudnienie tatuatora z wyrobioną renomą, o niepowtarzalnym stylu, chociaż o sukcesie mogą stanowić również detale – na przykład przytulne wnętrze, w którym w komfortowy sposób spędzi się kilkugodzinne tatuowanie. Możesz również zaangażować się w wykonywanie innych usług poza samym tatuowaniem, których wykonawców nie ma w okolicy tak wielu. Skaryfikacja czy body painting dopiero zyskują na popularności, za to w bardzo szybkim tempie, przez co dodanie ich do listy oferowanych usług zdecydowanie pomoże w rozkręceniu działalności. Dodaj do tego zabiegi związane z samymi tatuażami, inne niż ich wykonywanie – laserowe usuwanie tatuażu czy zasłanianie, tak zwany „cover-up”, a z miejsca zwiększysz szansę na powodzenie.

Jak założyć studio tatuażu?
Jak założyć studio tatuażu?

Znajdź jak najlepszą lokalizację. Początkujące studio tatuażu musi znajdować się w miejscu z bardzo dobrym dojazdem, najlepiej w samym centrum miasta – wówczas sama lokalizacja staje się poniekąd reklamą. W samym salonie będziesz potrzebował umieścić nie tylko pokój do tatuowania, ale również recepcję i poczekalnię (te dwie mogą być połączone), a także zaplecze sanitarne do przetrzymywania i sterylizowania sprzętu.

Musisz liczyć się ze sporymi wydatkami na narzędzia. Maszynki do tatuażu kosztują około 1000 zł, zasilacze – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale dochodzi do tego cena chociażby tuszy (koniecznie bez dodatku chemikaliów), igieł, środków czystości. Dlatego na sam start musisz mieć przygotowane kilkadziesiąt tysięcy złotych, najlepiej w granicach 50-60 tysięcy. Możesz jednak starać się o dofinansowanie z urzędu pracy, które wynosi 20 tysięcy i jest bezzwrotne. Poza tym Unia Europejska oferuje różnego rodzaju dofinansowania na start, o które również warto się postarać. Jeżeli ci się uda – koszt założenia studia tatuażu szybko się zwróci. Jeden tatuaż wyceniany jest na zazwyczaj nie mniej niż 400 zł (pamiętaj jednak, by zrobić rozeznanie w aktualnych cenach, zwłaszcza w okolicznych studiach), ale zdarzają się również powyżej 1000 zł. W ten sposób zainwestowane 60 tysięcy powinno zwrócić się w 2-3 miesiące.

Papierologia to najżmudniejsza, ale i całkowicie konieczna część otwierania studia tatuażu https://www.stonoga.edu.pl/jak-zadbac-o-swiezy-tatuaz/. Musisz zarejestrować swój salon w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Żeby to zrobić, wypełnij wniosek CEIDG-1 i złóż go albo w urzędzie miasta lub gminy, albo przez internet. Dzięki temu otrzymasz numery REGON i NIP, a także automatycznie zgłosisz firmę do urzędu skarbowego i ZUS-u. Do Zakładu Ubezpieczeń będziesz musiał jeszcze donieść druk ZUS-ZZA, nie później niż do tygodnia od momentu rozpoczęcia działalności. Nie zapomnij o złożeniu formularzu VAT-R w urzędzie skarbowym, nie później niż w dniu otwarcia studia. Poza tym musisz uzyskać zgodę sanepidu. Studio tatuażu z Warszawy musi być wyposażone według rozporządzenia ministra zdrowia z 17-tego lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych (rozporządzenie to obejmuje nie tylko studia tatuażu, ale i salony odnowy biologicznej czy zakłady kosmetyczne).

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński