Jak wrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czyli o skutecznej rehabilitacji słów kilka

Jak wrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czyli o skutecznej rehabilitacji słów kilka.

Jak wrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czyli o skutecznej rehabilitacji słów kilka. Rehabilitacja to słowo znane praktycznie każdemu, kto uległ jakiemuś poważnemu urazowi lub ma problemy z kręgosłupem. Składa się ona na szereg systematycznie powtarzanych ćwiczeń, masażów czy zabiegów które docelowo mają przywrócić pełną sprawność i pozbyć się dyskomfortu podczas poruszania się.

Odpowiednia rehabilitacja powinna być przeprowadzana pod okiem specjalistów, lub zgodnie z ich zaleceniami w domowym zaciszu. Stosowanie się do wskazówek lekarzy czy rehabilitantów jest konieczne, by przyniosła ona oczekiwane rezultaty. Jakie rodzaje rehabilitacji istnieją, i co warto o niej wiedzieć?

Rehabilitacja częstsza niż myślisz

Ofiary wypadków komunikacyjnych są najczęstszymi gośćmi w klinikach rehabilitacyjnych, w których specjaliści pomagają im nierzadko stanąć na nogi. Rehabilitacji najczęściej poddawane są również nogi oraz plecy, a także stawy, kolana czy kostki. Przebyte urazy na skutek wypadków czy złamań kwalifikują się do leczenia rehabilitacyjnego, jednak powinno być to podyktowane wizytą u lekarza oraz odpowiednią konsultacją. Ważne jest również to, że im świeższe są urazy tym większa szansa na powrót do pełnej sprawności. Szczególnie dotyczy to stawów, kolan oraz kostek, ponieważ nabyty uraz oraz lekceważenie go najczęściej zaczyna powracać pod postacią dyskomfortu po wielu latach od wypadku. Sama rehabilitacja nie należy oczywiście do najprzyjemniejszych, jednak tak naprawdę jest ona jedynym sposobem na powrót do zdrowia i sprawności. Po wypadkach najczęściej otrzymujemy skierowania na Narodowy Fundusz Zdrowia w celu podjęcia rehabilitacji powypadkowej, jednak odległe terminy zapisów oraz długie kolejki nijak mają się do efektywnych działań. Pozostaje nam wówczas kilka innych możliwości.

Rehabilitacja prywatna

gabinet rehabilitacyjny

W odróżnieniu od przychodni i placówek rehabilitacyjnych których działania są refundowane i tym samym nieodpłatne dla pacjentów, rehabilitacja prywatna najczęściej realizowana jest od ręki, lub w bardzo bliskiej przyszłości. I mimo, że trzeba za nią często zapłacić sporo pieniędzy, to przywrócenie zdrowia i pełnej sprawności po wypadku czy urazie jest zdecydowanie warte swojej ceny. W takich miejscach można wybierać rehabilitacje w zgodzie ze swoimi potrzebami oraz przy konsultacji z ortopedą czy rehabilitantem, by przeprowadzane ćwiczenia oraz zabiegi szybko przywrócili sprawność uszkodzonym tkankom. Rehabilitację w takich miejscach zaleca się również osobom, które mają przewlekłe bóle kręgosłupa – trudności z dostaniem się do państwowej placówki i bagatelizowanie tematu może bardzo źle odbić się na zdrowiu oraz nieść za sobą szereg przykrych konsekwencji. Ceny takich usług zależne są oczywiście od rodzaju wykonywanych zabiegów czy ćwiczeń, jednak powrót do sprawności i pozbycie się bólu podczas poruszania to zdecydowanie sprawa priorytetowa.

Rehabilitacja domowa – czy to możliwe?

Jak wrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czyli o skutecznej rehabilitacji słów kilka
Jak wrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku, czyli o skutecznej rehabilitacji słów kilka

Wiele osób których nie stać na rehabilitację pod okiem specjalisty w prywatnych placówkach decyduje się na jednorazową wizytę u rehabilitanta, który przedstawia plan działania, daje wytyczne odnośnie ćwiczeń oraz określa częstotliwość ich wykonywania. Pewna grupa aktywności fizycznych jest również często wskazana w przypadku niektórych przypadłości podlegających rehabilitacji, i równie dobrze można wykonywać je w domu. Np. ćwiczenia na kręgosłup zlecone przez rehabilitanta z powodzeniem da się powtarzać w domowym zaciszu, na macie sportowej rozłożonej na podłodze. I o ile nic nie zastąpi masażu i ćwiczeń wykonywanych przez specjalistę, tak w niektórych przypadkach świetne efekty można osiągnąć samemu w domu. Pamiętać należy jednak o systematyczności oraz odpowiedniej technice i częstotliwości wykonywanych ćwiczeń. Tylko takie działanie da odpowiednie rezultaty. Niektórym znacznie pomaga również regularnie uprawiana joga, która za zadanie ma wzmocnić mięśnie, a także zbawiennie wpływa na wytrzymałość stawów, kolan oraz kości. Ćwiczy wówczas całe ciało, choć taki trening wydaje się mało wymagający. W tej kwestii jednak warto skonsultować się z lekarzem oraz rehabilitantem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do takiej formy rehabilitacji uszkodzonych kończyn.

O czym warto pamiętać?

Dobra i skuteczna rehabilitacja Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/ wymaga czasu, poświęcenia oraz sumienności w wykonywanych ćwiczeniach. Nie ma możliwości zobaczenia efektów po kilku pierwszych treningach czy zabiegach. Ciało do regeneracji potrzebuje często co najmniej kilku miesięcy, a nawet i lat, dlatego warto dać sobie odpowiednią ilość czasu, i systematycznie trenować i poddawać się zabiegom. W zależności od tego jaki jest to uraz, czas, jaki potrzebny będzie do pełnej regeneracji może ulegać zmianom. Nie wszystkie urazy również da się całkiem wyleczyć, jednak zniwelować dyskomfort już na pewno tak. Jedno jednak jest pewne – jeśli sumiennie będziemy stosować się do zaleceń lekarza oraz rehabilitanta, a także poważnie podejdziemy do całego procesu, z pewnością szybko wrócimy do formy i odzyskać sprawność sprzed przykrego wypadku.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński