Jeździectwo konne – praktyczny poradnik dla początkujących

Jeździectwo konne – Praktyczny poradnik dla początkujących

Jeździectwo konne – praktyczny poradnik dla początkujących: koń to zwierzę stadne, które zawsze będzie starało się dążyć do utrzymywania pozytywnych relacji z człowiekiem. Niezwykle ważne jest, aby w takim układzie jednostki dbały o siebie i nie zaniedbywali swoich potrzeb i oczekiwań. Jeździectwo konne to jeden z tych sportów, gdzie bez trudu można połączyć możliwość bezpośredniego obcowania z naturą, aktywność fizyczną oraz zawieranie przyjaźni.

Praca z koniem wymaga od człowieka, aby ten posiadł umiejętność odczytywania sygnałów wysyłanych przez zwierzę oraz poczynił starania ku zrozumieniu tego, w jaki sposób funkcjonuje jego psychika. Treningi stanowią doskonałą okazję do zbudowania więzi pomiędzy wierzchowcem a jeźdźcem.

Jaki strój powinien posiadać amator jeździectwa konnego?

Już podczas pierwszego treningu, każdy jeździec powinien być przygotowany w prawidłowy sposób. Podstawą w tym przypadku jest strój, który składa się z długich, wygodnych spodni, pełnego obuwia na płaskiej podeszwie wykonanej ze sztywnego materiału oraz kasku. Zadbanie o zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu podczas jazdy, jest kluczowe dla uproszczenia pracy ze zwierzęciem.

Dzięki dobrym butom umożliwiamy sobie stabilne oparcie dla stóp znajdujących się w strzemionach, a spodnie chronią nasze uda i łydki przed otarciami. W początkowej fazie nauki zbędne jest inwestowanie w profesjonalny sprzęt. Jego poszczególne elementy można wypożyczyć na miejscu, w niemal każdej placówce oferującej naukę jeździectwa konnego. Na zakup specjalistycznej odzieży warto pokusić się wówczas, gdy opanujemy podstawowe tajniki jazdy.

Nauka jazdy konnej – informacje praktyczne

Jeździectwo konne – praktyczny poradnik dla początkujących
Jeździectwo konne – praktyczny poradnik dla początkujących

Obserwując reakcje początkujących jeźdźców, trudno byłoby oprzeć się wrażeniu, że najtrudniejsze jest wykonanie pierwszego kroku, czyli zapisanie się i przybycie na trening. Kiedy jednak to nastąpi, pojawia się zazwyczaj element fascynacji nowym hobby. Podczas pierwszego, bezpośredniego kontaktu z koniem należy skupić się na pokonaniu strachu wobec jego gabarytu.

Wskazane jest podejście do niego, pogłaskanie go i zaufanie mu na tyle, aby móc rozluźnić się będąc już w siodle. Zazwyczaj ogromnym szokiem okazuje się specyficzne uczucie bujania się na grzbiecie konia, które przypomina nieco to, co odczuwamy, kiedy unoszą nas morskie fale.

Nauka jazdy konnej rozpoczyna się od próby znalezienia równowagi na grzbiecie zwierzęcia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu serii specjalnych ćwiczeń, których celem jest naprowadzenie jeźdźca na to, w jaki sposób wygląda prawidłowy dosiad, a także wybudowanie zaufania w relacji człowiek – koń.

Niezwykle ważne jest, aby instruktor traktował każdego ucznia w indywidualny sposób. Stosowanie jakichkolwiek uogólnień nie jest wskazane, ponieważ mamy do czynienia z żywymi istotami, a nie maszynami. Każdy ma inne wspomnienia, jeśli chodzi o dotychczasowe doświadczenia z końmi, a niektórzy nie mają takich wcale. Dlatego też na instruktorze spoczywa ogromna odpowiedzialność za to, czy jeździec będzie chciał nieustannie rozwijać nowe hobby, czy też będzie ono przykładem „słomianego zapału”.

Postawa człowieka znajdującego się w towarzystwie koni

Jeździectwo konne to także nauka właściwego zachowania w obecności tych dużych zwierząt. Należy pamiętać, że  bez względu na to, jakie emocje targają nami wewnątrz, na zewnątrz powinniśmy okazywać spokój i opanowanie. Konie są niezwykle wyczulone na oddziaływanie bodźców zewnętrznych i bardzo szybko na nie reagują. Okazywanie zdenerwowania wśród wierzchowców oraz zbyt gwałtowne ruchy mogą spowodować, że sprowokowany zostanie nieszczęśliwy wypadek.

Uczestnicy nauki jazdy konnej powinni przede wszystkim słuchać i stosować się do zaleceń instruktora oraz nie stronić od zadawania mu pytań w obrębie interesujących ich zagadnień. Jeźdźcy muszą nauczyć się używać zmysłu mowy, ponieważ koniem „steruje się” przy pomocy głosu. Jeśli słowa będą wypowiadane cicho i bez pewności – koń po prostu nie zwróci na nie najmniejszej uwagi. Jednocześnie nie wolno przesadzić, ponieważ krzyk może wywołać podobnie niebezpieczną sytuację jak gwałtowne ruchy opisane powyżej. Dobrze jak uczeń jazdy konnej jest już wyposażony w akcesoria jeździeckie kupione w sklepie jeździeckim np. True Rider. Tam może zakupić kurtki jeździeckie, koszule czy bryczesy.

Warto wiedzieć, że wszelkiego typu czynności, takie jak czesanie, czyszczenie, czy siodłanie konia, należy wykonywać rozpoczynając od lewego boku wierzchowca. Chcąc znaleźć się na stronie prawej, należy wystrzegać się przechodzenia pod głową konia. Najlepszym rozwiązaniem jest przejście przed nim i jednoczesne dotykanie jego szyi lub łopatki.

Jeździectwo konne to niezwykle szlachetne zajęcie, które rozwija nie tylko fizyczną stronę ciała, ale również umysłową. Konie nie bez powodu od wielu lat są wykorzystywane w terapii upośledzonych. Popularność hipoterapii udowadnia, że kontakt z tymi zwierzętami może okazać się prawdziwym zbawieniem dla zdrowia psychicznego człowieka, zarówno dziecka, jak i dorosłego. Warto spróbować udać się na pierwszą jazdę konną i samemu zdecydować, czy jest to zajęcie odpowiednie dla nas. Pamiętajmy jednak, że najpierw należy porównać różne oferty i przede wszystkim poznać opinie dotyczące instruktorów.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki duński