Ubezpieczenia dla firm

Prowadząc firmę, nieważne czy jednoosobową, czy duże przedsiębiorstwo, stale bierzemy na siebie ryzyko, że coś się tym razem nie uda. Nierzetelni kontrahenci i wypadki losowe mogą spotkać każdego. Tylko, że biznes to nie kasyno, a nieprzyjemne konsekwencje można ograniczyć. Dobre ubezpieczenie może w pewnych wypadkach uratować nas i naszą firmę od niezaplanowanych wydatków i problemów związanych z płynnością finansową.

Przyzwyczailiśmy się do typowych ubezpieczeń takich jak ubezpieczenie OC samochodu, czy NNW w pracy i na wakacjach. Ubezpieczamy nasze dzieci, współmałżonków (ubezpieczenie na życie ) i majątek. Ale co z naszymi firmami? Wybranie dobrego ubezpieczenia może być trudne. O tym jak to zrobić przeczytacie dalej. Najpierw przyjrzyjmy się sytuacjom, w których dobra polisa będzie pomocna.

Prowadzisz firmę transportową. Twoi kierowcy wożą towary po całej Polsce czy Europie, a może i dale. To truizm, że na drodze może zdarzyć się wszystko. Być może Twoi klienci są wyrozumiali, ale co jeśli tym razem będziesz musiał zapłacić za spóźnienie na „fixowy” rozładunek?  A jeśli co gorsza, uszkodzeniu ulegnie towar, który wiozłeś? Oby nigdy nie przydarzyło się to Twojej firmie. Na wszelki wypadek lepiej mieć ubezpieczenie. Poza tym, dziś niemal standardem jest, że klienci wymagają przedstawienia aktualnej polisy OCP przewoźnika https://www.najlepsze-ubezpieczenie.pl/ubezpieczenie-oc-przewoznikow/ (ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika) na odpowiednią kwotę.

No dobrze, a jeśli Twoja działka to budownictwo? Wykupiłeś OC, a Twoich pracowników obejmuje dodatkowe ubezpieczenie NNW. Na placu budowy osobiście pilnujesz przestrzegania zasad BHP. Wśród Twoich pracowników są najwyższej klasy specjaliści. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet najlepszej firmie może zdarzyć się przekroczenie terminu. Konsekwencje to nie tylko opóźnienie w podjęciu kolejnych zleceń, ale też kary umowne. Możesz zamrozić pieniądze będące zabezpieczeniem na taki wypadek, ale możesz też przenieść ten problem na ubezpieczyciela. Podobnie jak ryzyko utraty zysków z przyczyn losowych.

To ostatnie może nawet bardziej przydać się firmom produkcyjnym. Awaria ważnej maszyny albo coraz częstsze w Polsce huragany niszczące hale magazynowe. Wypadki losowe mogą poważnie zakłócić pracę firmy. Oczywiście można skorzystać z poduszki finansowej lub wspomóc się kredytem. Jednak specjalnie na takie wypadki powstało ubezpieczenie BI (business interruption), które pomaga wyjść z takich opresji bez szkody dla biznesu.

Życie fachowców prowadzących własną działalność również nie jest usłane różami. Nieszczęśliwy wypadek potrafi pozbawić możliwości dalszej pracy. Mało kto jest przygotowany na taką sytuację. Fachowiec od remontów, stolarz czy hydraulik też muszą zabezpieczyć swoje utrzymanie zanim wrócą do zdrowia. Jeśli konieczne okaże się przekwalifikowanie, warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa na ten okres. Z myślą o takich firmach stworzono ubezpieczenie firm usługowych.

Bez względu na to, jaką branżą się zajmujesz, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem firmowego majątku. Nie wszystkich włamywaczy odstraszy tabliczka firmy ochroniarskiej na budynku. Tym bardziej nie przestraszą się jej szalejący w pobliżu pożar ani nadchodząca wiosną powódź. Wiadomo, że każdy zabezpiecza się najlepiej jak potrafi. Monitoring, systemy gaśnicze, czy choćby wybór odpowiedniej lokalizacji. Polisa przyda się jednak wtedy, gdy czegoś nie przewidzimy.

Poza sytuacjami, kiedy coś zagraża naszemu biznesowi w namacalny sposób, są też inne niebezpieczeństwa. Walka o przetrwanie naszego biznesu często kończy się w sądzie. Ponieważ naszym codziennym zajęciem nie jest zgłębianie coraz to nowych zmian w prawie, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika. Aby nie tracić czasu na poszukiwania, możemy skorzystać z polisy gwarantującej fachową pomoc prawną i w ten sposób zadbać o swój biznes.

Skoro niemal od wszystkiego możemy się ubezpieczyć, to jak wybrać tę najlepszą dla naszej firmy polisę? Jest co najmniej 6 rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

  1. Rodzaj biznesu – ubezpieczalnie mają dla każdej branży inną ofertę, dopasowaną pod kątem specyficznych wymagań;
  2. Zapisy w umowie – jakie sytuacje podlegają ubezpieczeniu, a jakie nie, w jakich wypadkach ubezpieczenie nie zostanie wypłacone;
  3. Na jaką kwotę się ubezpieczamy i czy dotyczy ona jednorazowego zdarzenia, czy wszystkich zdarzeń w trakcie trwania umowy;
  4. Ile wynosi składka i czy można ją rozłożyć na raty;
  5. Czy możliwy jest udział własny w ubezpieczeniu? Jest to opłacalna opcja w przypadku niskich kwot ubezpieczenia i niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia;
  6. Sprawdźmy jakie są opinie o ubezpieczycielu, jak traktuje swoich klientów, czy nie robi problemów przy wypłacie.

Jak zwykle, także w wypadku ubezpieczeń warto zwrócić się do fachowca. Co przemawia za tym by skorzystać z usług agenta? Przede wszystkim jego wiedza. W przeciwieństwie do nas jest na bieżąco z ofertą rynku ubezpieczeń. Odpowiednio do naszej branży i sytuacji dobierze przydatne zabezpieczenia. Może też zwrócić uwagę na aspekty, które nam umknęły. Korzystając z jego doświadczenia możemy też dowiedzieć się, jakie inne formy zabezpieczenia będą odpowiednie dla naszej działalności i pomogą obniżyć wysokość składki.

angielski francuski niemiecki włoski hiszpański szwedzki